ایجاد فضاهای شهری متفاوت با نگاهی به پیشینه تاریخی شیراز

ایجاد فضاهای شهری متفاوت با نگاهی به پیشینه تاریخی شیراز

شهردار شیراز در نشست با شورای مرکزی نظام مهندسی کشور گفت: با ایجاد نگاهی نو به داشته های تاریخی، فضاهای شهری متفاوتی را در اختیار شهروندان قرار می دهیم.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری شیراز، مهندس اسکندرپور در این نشست گفت: امروزه جهت ایجاد فضای شهری  متفاوت برای شهروندان نیازمند ایجاد نگاهی نو به داشته های تاریخی هستیم و ضروری است بدون غفلت از سایر برنامه های شهری و با برنامه ریزی دقیق بتوانیم در شهر های دارای پیشینه تاریخی چون شیراز این فضاها را ایجاد کنیم.
شهردار شیراز اضافه کرد: در این دوره از مدیریت شهری، علاوه بر تبیین برنامه های توسعه عمرانی، رویکردی نرم افزاری به منظر شهری نیز خواهیم داشت.
وی با اشاره به اینکه شیراز جنت تراز با وجود باغ های تاریخی چون جهان نما، ارم و ...  شناخته می شود، افزود: این رویکرد که ایجاد فضاهای شهری بدون نگاه به داشته های تاریخی به توسعه شهرهایی چون شیراز کمک می کند، اشتباه بوده است. در این روند توسعه، فضاهایی چون باغ ها و مسیرهای گردشگری بافت تاریخی نادیده گرفته شده و به بافت به عنوان یک منطقه دارای ناهنجاری های اجتماعی نگاه شده بود.
مهندس اسکندرپور در این نشست با بیان اینکه طی سال های گذشته در ایام نوروز شورایی جهت جمع آوری ناهنجاری  های اجتماعی در بافت تشکیل می شده است، گفت: با در پیش گرفتن رویکرد جدید، اکنون بافت تاریخی به خصوص محله سنگ سیاه به یکی از محورهای مهم اقتصادی و گردشگری شیراز تبدیل شده و همچنین با وجود مشکلات اقتصادی حاکم بر کشور توانستیم چند محور گردشگری را در بافت افتتاح کنیم.
شهردار شیراز عنوان کرد: با توجه به این رویکردی که در پیش گرفته ایم هم اکنون بافت تاریخی ارزشی بیش از گذشته پیدا کرده و این نشان می دهد که با اتخاذ رویکرد مناسب می توان شاهد تغییر وضعیت بافت تاریخی فرهنگی بود، چرا که گردشگران نیز خواستار قدم زدن در بافت تاریخی و بازدید از پیشینه شیراز هستند
وی خطاب به شورای مرکزی نظام مهندسی کشور اضافه کرد: به گفته مهندس بهشتی رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری « شیراز شعر شهرهای جهان است » و ما نیز در این دوره مدیریت شهری سعی می کنیم دوباره در شیراز این شعر را بسراییم.

لینک اصل خبر در سایت شهرداری شیراز

    منبع خبر

    شهرداری شیراز

    شهرداری شیراز یک شهرداری در شهر شیراز می باشد

      نظرات