طرح جامع آموزش فرهنگ شهروندی به ساکنین مجتمع های آپارتمانی اجرا می شود

طرح جامع آموزش فرهنگ شهروندی به ساکنین مجتمع های آپارتمانی اجرا می شود

رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز گفت: طرح جامع آموزش فرهنگ شهروندی به ساکنین مجتمع های آپارتمانی با عنوان محله های عمودی در شیراز اجرا می شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری شیراز، ابراهیم گشتاسبی راد با بیان اینکه این طرح برای نخستین بار در شیراز اجرا خواهد شد، اظهار کرد: آموزش های فرهنگ شهروندی در حوزه های خدمات رسان شهرداری بر اساس روال معین از قبل انجام امّا این آموزش ها به صورت جزیره‌ای ارائه می شد که برای نخستین بار با رویکرد مدیریت واحد شهری در مجموعه شهرداری و در یک مقیاس کوچک ارائه خواهد شد.
وی خاطرنشان کرد: در طرح جامع آموزش فرهنگ شهروندی در محله های عمودی تمامی سازمان های خدمات رسان زیرمجموعه شهرداری شیراز ازجمله سازمان مدیریت پسماند، سازمان مدیریت بحران، سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی، سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری، سازمان حمل و نقل و ترافیک به علاوه برخی ادارات خدمات رسان خارج از مجموعه شهرداری مانند اداره آب و برق، پلیس راهور و پلیس فتا در کنار یکدیگر به آموزش شهروندان می پردازند.
معاون فرهنگی، اجتماعی شهرداری شیراز با تصریح اینکه یک بسته آموزشی با مشارکت دستگاه‌های مذکور به تعدادی از مجتمع های مسکونی ارائه می‌شود، بیان کرد: چهار مجتمع مسکونی در مناطق ۳، ۴، ۶ و ۱۱ شهرداری شیراز که بیش از ۳۵۰ خانوار در آن سکونت داشته باشند به صورت پایلوت برای اجرای این طرح انتخاب شده است.
گشتاسبی راد تاکید کرد:  آموزش‌ها در زمانبندی مشخص و در قالب برنامه‌های معین و تعیین شده توسط کارشناسان هر حوزه ارائه می‌شود.
رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز با بیان اینکه تمامی ابزارهای مختلف آموزشی برای ارائه آموزش ها به کار گرفته می شود، عنوان کرد: مکتوبات آموزشی، برپایی جشن ها با استفاده از گروه های هنری، ارائه آموزش های چهره به چهره با حضور کارشناسان متخصص و غیره از جمله این ابزارها است.
وی با تاکید بر اینکه رویکرد و هدف از اجرای این طرح احیای محله محوری است، اظهار کرد: آپارتمان‌ها و مجتمع‌های مسکونی شکل امروزی محله های قدیم شهر ما هستند و با توجه به اینکه در گذشته محلات به شکل افقی و کوچه به کوچه بودند امروزه به صورت عمودی و آپارتمانی ساخته می شوند.
در ادامه فرناز مرادپور رییس اداره توسعه فرهنگ شهروندی سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز خاطرنشان کرد: شعار مجموعه مدیریت شهری معرفی شهر شیراز به عنوان شهر فرهنگ مدار و احیای فرهنگ محله محوری است از این رو سه شاخه اساسی مسئولیت پذیری، مشارکت جویی و تعهد به قوانین و مقررات شهری به صورت پنهان در این طرح در نظر گرفته است.
رییس اداره توسعه فرهنگ شهروندی افزود: بر اساس میزان مشارکت شهروندان در این طرح و میزان مسئولیت پذیری آنها در قبال شهر و شهروندان و بر اساس تعهدشان نسبت به رعایت قوانین و مقررات امتیاز هایی برای افراد در نظر گرفته می‌شود که در نهایت جوایزی در قالب خدمات شهرداری به افراد و مجتمع های مسکونی دارای بیشترین امتیاز اهدا خواهد شد.
مرادپور یکی از دلایلی که مجتمع های مسکونی برای اجرای این طرح انتخاب شده اند را دسترسی ساده و یک جا به گونه های مختلف مخاطبین عنوان کرد و گفت: افراد مختلف از کودک و نوجوان، بزرگسال و سالمند و حتی از نگاه دیگر اصناف، خانواده، دانش آموز و دانشجو می توانند در یک زمان و یک مکان از برنامه‌های آموزشی این طرح بهره‌مند شوند.
به گفته وی به شورای سیاستگذاری این طرح با محوریت معاونت اجرایی شهرداری شیراز تشکیل شده است زیرا سازمان‌های خدمات رسان در زیرمجموعه این معاونت فعالیت دارند و شورای کارشناسی این طرح در سازمان فرهنگی اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز با محوریت اداره توسعه فرهنگ شهروندی تشکیل شده است.
رییس اداره توسعه فرهنگ شهروندی با بیان اینکه طرح جامع آموزش فرهنگ شهروندی در محله های عمودی از نیمه نخست تیرماه امسال آغاز می‌شود و تا پایان آذر ماه در زمان بندی های مختلف ارائه خواهد شد، اظهار کرد: ارزیابی های طرح هر دو ماه یکبار انجام می شود و بر اساس نتایج دوره‌ای ارزیابی، روش های آموزشی تغییر کرده و بهبود می یابد و یا بسته به اثربخشی  های آموزشی برای ادامه روند آموزش تصمیم‌گیری می‌شود.
مرادپور اضافه کرد: ارزیابی نهایی طرح در دی ماه امسال انجام می شود و در بهمن ماه مراسم اختتامیه طرح همراه با تجلیل از مجتمع های مسکونی دارای بیشترین امتیاز برگزار خواهد شد.
وی با اشاره به اینکه شهرداری وظیفه ای در قبال فضاسازی محوطه های داخلی مجتمع های مسکونی ندارد، بیان کرد: برای نخستین بار در قالب این طرح شهرداری به این موضوع ورود می‌کند و برای تقدیر از احساس مسئولیت و مشارکت مردم تمامی خدمات به مجتمع هایی که در اجرای طرح مشارکت کردند ارائه می شود امّا مجتمعی که بیشترین امتیاز را دارد به صورت ویژه از این خدمات بهره مند خواهد شد.
رییس اداره توسعه فرهنگ شهروندی سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز تصریح کرد: زیباسازی دیواره های مشرف به معابر عمومی، توسعه فضای سبز مجتمع های مشارکت کننده در طرح و نصب وسایل ورزشی در این مجتمع ها به صورت رایگان انجام می شود و شهروندان دارای بیشترین امتیاز از تخفیفات ویژه خدمات فرهنگی شهرداری برخوردار خواهند شد.
وی با بیان اینکه ارزیابی ها با همکاری تمامی دستگاه های مشارکت کننده در این طرح انجام می‌شود، عنوان کرد: قبض های ماهیانه مصرف آب، برق و غیره و یا میزان تخلفات رانندگی و نمره منفی گواهینامه بررسی می شود.
معاون فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز تاکید کرد: امیدواریم این طرح که برای نخستین بار با رویکرد مدیریت واحد بین مجموعه شهرداری به صورت بین بخشی اجرا خواهد شد هم افزایی نیروها و سازمان ها و کاهش بودجه و هزینه شهرداری را به دنبال داشته باشد.

لینک اصل خبر در سایت شهرداری شیراز

    منبع خبر

    شهرداری شیراز

    شهرداری شیراز یک شهرداری در شهر شیراز می باشد

      نظرات