با فرهنگ‌سازی تفکیک زباله از مبدا، ۱۵۰ تن زباله در روز بازیافت می شود

با فرهنگ‌سازی تفکیک زباله از مبدا، ۱۵۰ تن زباله در روز بازیافت می شود

رئیس سازمان مدیریت پسماند شهرداری ارومیه گفت: با  افزایش مشارکت مردم در تفکیک زباله و آغاز این طرح در فرهنگسراهای شهرداری  و دفاتر تسهیل گری  حدود ۳۰ درصد از تولید روزانه زباله یعنی ۱۵۰ تن زباله در یک برنامه ۵ ساله  قابل تفکیک و بازیافت به مواد دیگر خواهد بود.

به گزارش مدیریت ارتباطات و اموربین الملل شهرداری ارومیه؛ احد یوسفی  اظهار کرد: روزانه به طور میانگین ۵۰۰ تن زباله در این شهر تولید می‌شود که با فرهنگ‌سازی تفکیک از مبدا و سلسله اقدامات فرهنگسراهای شهرداری و دفاتر تسهیل گری ارومیه امکان کاهش ان تا یک سوم موجود وجود دارد.

وی افزود:  این مقدار در فصول مختلف سال از جمله در فصل برداشت محصول و عرق‌گیری از انواع گیاهان مرتبط به این خطه از کشور تغییر می‌کند.

رئیس سازمان مدیریت پسماند شهرداری ارومیه بیان کرد: برای دفن زباله‌ها زمینی به مساحت ۸۰ هکتار در نظر گرفته شده و زباله‌های شهر ارومیه، دهیاری و شهرهای سرو، سیلوانا، نوشین شهر و قوشچی در محلی به نام سایت نازلو به صورت مکانیزه و با ماشین آلات مختلف حمل و دفن می‌شوند.

به گفته وی هزینه  جمع‌آوری، حمل و دفن زباله‌های شهری حدود  ۳ میلیارد و ۲۰۰ تا ۳ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان هزینه در ماه برای شهرداری ارومیه در بر دارد که در سال از ۴۲ میلیارد تومان هم فراتر می‌رود.

یوسفی ادامه داد:  در مجموع فقط روزانه یک تن زباله قابل‌ تفکیک به صورت سیستمی توسط سازمان مدیریت پسماند تفکیک می‌شود که بیشتر این اقلام از جنس شیشه، کاغذ و فلز هستند بنابراین فرهنگ ‌سازی طرح تفکیک از مبدا در شهر ارومیه نیاز به تقویت مستمر دارد تا با کاهش حجم تولید روزانه هزینه‌ های حمل و دفن آن نیز تا حدود یک سوم کاهش یابد.

وی گفت:  از چندی پیش محل‌های دیگری از جمله فرهنگسراهای شهرداری و دفاتر تسهیل گری برای افزایش مشارکت مردم در تفکیک زباله آغاز شده که در صورت اثر بخش بودن حدود ۳۰ درصد از تولید روزانه زباله یعنی ۱۵۰ تن زباله در یک برنامه ۵ ساله  قابل تفکیک و بازیافت به مواد دیگر خواهد بود.

لینک اصل خبر در سایت شهرداری ارومیه

  منبع خبر

  شهرداری ارومیه

  شهرداری ارومیه

  شهرداری ارومیه یک شهرداری در شهر ارومیه می باشد

   نظرات