پایدار کردن آینده آب کشور اصلی‌ترین وظیفه است/ حمایت وزارت نیرو از طرح همیاران آب در خراسان رضوی

پایدار کردن آینده آب کشور اصلی‌ترین وظیفه است/ حمایت وزارت نیرو از طرح همیاران آب در خراسان رضوی

به‌گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو (پاون)، "رضا اردکانیان" صبح امروز چهارشنبه در جلسه شورای همیاران آب خراسان رضوی که با حضور استاندار در مشهد برگزار شد، با تاکید بر حمایت وزارت نیرو از طرح همیاران آب در خراسان رضوی، افزود: دیوانسالاری فربه، متمرکز و بخشی‌نگر را اصلی‌ترین چالش سر راه تصمیمات کشور می‌دانم.
وی با اشاره به اینکه موضوع تغییر اقلیم یک واقعیت است، ادامه داد: فرصت زیادی نداریم و باید از فرصت محدود ترسالی استفاده کنیم.
وزیر نیرو بر شتاب بخشی به تدوین طرح جامع آمایش سرزمین تاکید و اظهار کرد: درخصوص بخشی نگری چاره کار این است که هرچه سریعتر طرح آمایش سرزمین ارایه شود که البته باید امکان بازنگری آن وجود داشته باشد.
اردکانیان اضافه کرد: طرح آمایش سرزمین موضوعات میان بخش را در نظر می‌گیرد که موضوع آب یکی از مهم‌ترین مسایل است.
وی پایدار کردن آینده آب کشور را اصلی‌ترین وظیفه دانست و گفت: وقتی برای امروز مشهد آب را تامین می‌کنیم، باید پایداری آن را برای آینده در نظر بگیریم و بی‌توجهی یعنی فروختن آینده و آینده فروشی خیانت به کشور است.
وزیر نیرو ادامه داد: بستر طرحی نظیر همیار آب، همین نگاه میان بخشی است و اصلاح سیستم متمرکز در گرو برخورداری از مدیریت توسعه یافته است.
وی با بیان اینکه آب حکم مجروحی را دارد که نیازمند تزریق است ولی مشکل جدی تری دارد و آن خونریزی داخلی است؛ پس باید هر دو کار با هم صورت پذیرد، تصریح کرد: در واقع هم شیرین کردن و انتقال آب و هم طرح همیار آب که مدیریت مصرف و تقاضا را به همراه دارد.
اردکانیان افزود: خراسان رضوی و مشهد، نماینده و الگوی طرح‌های پایدار آبی در کشور است و باید زائران در هر سفر به مشهد، نشاط و پیشرفت‌های موجود در این زمینه را حس کنند.
وزیر نیرو خاطرنشان کرد: موضع وزارت نیرو این است که این وزارتخانه تمام قد از طرح همیاران آب حمایت و پشتیبانی می‌کند و تفویض اختیار به نماینده دولت و مدیر استانی همراه با نظارت بر عملکرد، حداقل این حمایت است.
وی با بیان اینکه طرح انتقال آب به اندازه کافی توجیه دارد و نباید پایه های این طرح را به اطلاعات نادرست گره زد، افزود: درخصوص طرح انتقال آب از دریای عمان کارهای بسیار خوبی انجام شده و امیدوار هستیم هر دو طرح انتقال آب و همیاران آب در همین دولت به‌طور جامع اجرا شده و آنها را در وضعیت برگشت‌ناپذیر قرار دهیم.
طبق سند همیاران آب خراسان رضوی که برنامه های سازگاری با کم آبی را هم در بر می‌گیرد، قرار است با اجماع همه ذینفعان در شهر به شهر و حوزه به حوزه تا سال ۱۴۰۵، برداشت‌های بیش از میزان تجدیدپذیر آب‌های زیرزمینی به صفر - نقطه سربه‌سر با آب تجدیدپذیر-  و از ۱۴۰۵ تا ۱۴۲۰ به ۷۵ درصد مقدار آب تجدیدپذیر برسد.
با رونمایی وزیر نیرو از طرح همیاران آب در خراسان رضوی، اجرای این طرح در استان رسماً آغازبه‌کار کرد.
لینک اصل خبر در سایت وزارت نیرو

منبع خبر

وزارت نیرو

وزارت نیرو

وزارت نیرو

    نظرات