رویداد بزرگ پویش حمل‌ونقل پاک در سه‌شنبه بدون خودرو ۲۸ خرداد برگزار می شود

رویداد بزرگ پویش حمل‌ونقل پاک در سه‌شنبه بدون خودرو ۲۸ خرداد برگزار می شود

مدیرکل دفتر حمل‌ونقل عمومی و ترافیک شهری سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور از برگزاری نهمین نشست پویش ملی حمل‌ونقل پاک شهرداری‌های سراسر کشور با حضور دکتر جمالی نژاد رئیس این سازمان، سردار هادیان‌فر رئیس پلیس راهور ناجا، دکتر حناچی شهردار تهران، شهرداران کلان‌شهرها و سایر شهرداری‌های عضو پویش سه‌شنبه ۲۸ خردادماه در وزارت کشور خبر داد.

به گزارش روابط عمومی سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور، مرضیه حصاری با بیان این مطلب گفت: در این نشست ۵ تفاهم‌نامه همکاری فی‌مابین سازمان شهردارها و دهیاری‌های کشور و ارگان‌های مرتبط امضا و تبادل می شود.

وی در خصوص تاریخچه این رویداد گفت:: از مهرماه سال ۱۳۹۷ و با توجه به بیانیه پایانی نشست معاونین و مسئولین حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری‌های کلان‌شهرها و مراکز استان‌های کشور در مشهد مقدس، پویش ملی حمل‌ونقل پاک شهرداری‌های سراسر کشور آغاز به کار نمود.

وی اضافه کرد: در این بیانیه حضار اذعان داشتند تنها راه نجات شهرها از اثرات مخرب توسعه حمل‌ونقل، پایان دادن به نگاه عرضه محور و حرکت به سمت توسعه شهری زیست‌محور بوده و شهرداران ناگزیرند به توسعه پایدار اندیشیده و منافع بلندمدت شهروندان و محیط‌زیست را به منافع کوتاه‌مدت ناشی از تصمیم‌گیری‌ها و اجرای پروژه‌های سیاست‌زده ترجیح دهند.

حصاری در ادامه گفت: بر همین اساس با حمایت‌های دکتر جمالی نژاد رییس سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور، پویش با عضویت شهرداری‌های تهران و قزوین و سمن‌ها و فعالین محیط‌زیست آغاز به کارکرد و پس از تهیه نقشه راه و تبیین اهداف و راهبردها در ۱۲ بند، اجرای توسعه زیرساخت‌ها، فرهنگ‌سازی و آموزش، رایزنی با ارگان‌های ذی‌ربط و بررسی و اصلاح قوانین و مقررات در دستور کار پویش قرار گرفت.

وی افزود: در ادامه با حضور بی‌شائبه شهرداری‌های اصفهان، تبریز، قم، اراک، شیراز، یزد، نیشابور، گرگان و زنجان، پلیس راهور و فدراسیون دوچرخه‌سواری؛ پویش نقش مهمی در تشویق سایر شهرداری‌ها ایفا نمود که ماحصل آن پیوستن مناطق ۵، ۲۲،۱۷،۱۱،۶ شهر تهران، شهرداری‌های رشت، کرج، یاسوج، بناب، تکاب، خرمدره، اردکان، اسدآباد و... و حضور مستمر و اثربخش تمامی اعضا در جلسات پویش و اجرای مصوبات توسط آن‌ها بود.

حصاری در ادامه توضیح داد: این اولین بار بود که بدون تخصیص اعتبارات دولتی، شهرداری‌ها و سمن‌های فعال با یک وفاق ملی با محوریت سازمان در کنار یکدیگر قرارگرفته و هم‌پیمان شدند شعار حرکت از خودرو محوری به انسان‌محوری را عملیاتی سازند. قبل از آغاز به کار پویش نیز، اقدامات اثربخشی توسط برخی از شهرداری‌ها در این زمینه انجام‌شده بود و در کنار فعالیت فدراسیون دوچرخه‌سواری و بسیاری از سمن‌ها در کشور، کمپین سه‌شنبه‌های بدون خودرو توانسته بود به‌عنوان یکی از موفق‌ترین سمن‌های مردمی، تاثیر شگرفی در تغییر نگرش مسئولین و شهروندان داشته باشد. درواقع ایجاد پویش آغاز کار در این عرصه نبود، اما توانست با تشکیل جلسات مستمر و هدفمند و ایجاد همدلی و امید، نقش موثری در هماهنگی و ارتباط موثر ارگان‌ها، تبادل تجربیات، شناسایی موانع و مشکلات، ارائه راهکارهای اثربخش و جلوگیری از اجرای طرح‌های غیراصولی ایفا نماید.

وی همچنین گفت: برگزاری جشنواره عکاسی با موضوع حمل‌ونقل پاک، تقدیر وزیر محترم کشور از شهرهای فعال و اهدای جایزه به دانش آموزان دوچرخه‌سوار در همایش روز ملی حمل‌ونقل، حضور دکتر جمالی نژاد در همایش‌های دوچرخه‌سواری، اولویت‌بندی اثربخشی راهکارها، نحوه توسعه زیرساخت‌ها و تدوین و ابلاغ دستورالعمل لاغرسازی معابر و تقویم ملی توسعه حمل‌ونقل پاک به شهرداری‌ها، تهیه کلیپ آموزشی توسط شهرداری‌ها و پخش رایگان در رسانه ملی برای اولین بار در کشور، انجام مطالعات فضاسازی شهری و اجرا در برخی شهرها، احداث پیاده راه و مسیرهای ایمن دوچرخه‌سواری در تعداد زیادی از شهرها، تشکیل ستاد مرکزی سمن‌های فعال و برگزاری جلسه با آن‌ها، طراحی و نصب بیلبوردهای تبلیغاتی یکسان در شهرها، برگزاری جدی‌تر همایش‌های دوچرخه‌سواری و نصب رک‌های دوچرخه بر روی تعدادی از ناوگان اتوبوس‌رانی در چند شهر ازجمله فعالیت‌های انجام‌شده در سال ۹۷ می‌باشد.

وی در خاتمه گفت: البته از مهم‌ترین دستاوردهای پویش، ایجاد همبستگی و عزم ملی مابین تمامی نهادهای دولتی، عمومی و مردم‌نهاد بود که با امضا ۵ تفاهم‌نامه در جلسه نهم پویش در روز ۲۸ خرداد می‌توان امید بیشتری به جلب حمایت‌های مالی و معنوی بیشتر در این خصوص داشت.

لینک اصل خبر در سایت سازمان شهرداریها و دهیاریها

  منبع خبر

  سازمان شهرداریها و دهیاریها

  سازمان شهرداریها و دهیاریها

  سازمان شهرداریها و دهیاریها یک سازمان دولتی در شهر تهران می باشد

   نظرات