شهردار یزد: برای اصلاح...

شهردار یزد: برای اصلاح...

شهردار یزد در دیدار با رئیس سازمان نظام مهندسی استان گفت: به خاطر حفظ هویت اصیل شهر یزد آماده هر نوع پشتیبانی و حمایت برای اصلاح فرایند ساخت و ساز هستیم.

به گزارش مدیریت ارتباطات و امور بین الملل شهرداری یزد، جمال‌الدین عزیزی در دیدار هیات رئیسه سازمان نظام مهندسی ساختمان استان با تاکید بر پاسداری از هویت شهر یزد، اظهارداشت: خلاف‌سازی‌ها نه فقط باعث هرج و مرج در ساخت و ساز می‌شود بلکه هویت شهری را از بین می برد و ملاحظه ساختمان‌های دهه‌های قبل به لحاظ نوع نقشه و معماری می‌تواند هویت آنها را نشان دهد اما در حال حاضر ساختمان‌سازی مقوله کاملاً رها شده است.

شهردار یزد ابراز امیدواری کرد: در مقوله‌های فنی، قانونی، معماری و هویتی، زمینه برای اصلاح ساخت و ساز فراهم شود.

وی با انتقاد از این که در گذشته مسیرهایی برای موارد خاص در ساخت و ساز پیش بینی شده اما به تدریج این موارد خاص به اموری عام تبدیل شده‌اند، کمیسیون ماده ۱۰۰ را مصداقی برای این شیوه دانست و تاکید کرد: در این زمینه اقدامات قاطعی باید صورت پذیرد.

عزیزی تصریح کرد: در فعالیت‌های شهرداری دیدگاه غالب و مغلوب شدن را در روابط کاری نداریم و صادقانه برخورد خواهیم کرد و متقابلاً در جهت مطالبه عمومی مایلیم وحدت رویه کامل با سازمان نظام مهندسی ساختمان و سایر دستگاه‌های مرتبط با ساخت و ساز ایجاد شود.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان یزد نیز در این دیدار راجع به فرایند طراحی، اجرا و نظارت بر ساختمان‌سازی و نحوه تعامل سازمان نظام مهندسی ساختمان با شهرداری توضیحاتی ارائه کرد و افزود: امور ساخت و ساز سال‌ها رها بوده و طرح تفصیلی فعلی نمی‌تواند به لحاظ مشکلات موجود، حاکمیت پیدا کند.

مهدی سالاری با اشاره به این که روزهای دوشنبه هر هفته جلسات مشترکی با راه و شهرسازی و شهرداری در سطح مقامات ارشد این سه نهاد برگزار می‌شود، هماهنگی‌های انجام شده را کلید حل مشکل ساخت و ساز در وضعیت فعلی یزد اعلام کرد.

وی گفت: متاسفانه شهر یزد و ساخت و ساز آن در حال حاضر توسط کمیسیون ماده ۱۰۰ که باید صرفاً به تخلفات رسیدگی کند، اداره می‌شود.

در ادامه این نشست برخی اعضای هیات رئیسه سازمان نظام مهندسی ساختمان استان نیز توضیحاتی راجع به موارد مرتبط با روند ساخت و ساز ارائه و افزودند: اهل حرفه بازوی علمی و فنی امور شهری به حساب می‌آیند لیکن آفات ساخت و ساز روزمره به مرحله بحرانی رسیده و به لحاظ حیثیت و سرمایه اجتماعی و کیفیت، نتایج کارها را تحت تاثیر قرار داده است.

اعضای هیات رئیسه این سازمان برای حل مشکل خلاف‌سازی‌ها مراحل مختلفی را پیشنهاد کردند که از جمله آنها ورود شهرداری به لحاظ حاکمیتی، اصلاح فرآیندهای غیر واقعی و پیشگیری از اقدامات صوری و غیر واقع‌بینانه بود.

در گزارش هیات رئیسه نظام مهندسی همچنین اقدامات مربوط به امور رفاهی و رسیدگی به امور مهندسان به عنوان سرمایه‌های اجتماعی استان خاطر نشان شد.

لینک اصل خبر در سایت شهرداری یزد

  منبع خبر

  شهرداری یزد

  شهرداری یزد

  شهرداری یزد یک شهرداری در شهر یزد می باشد

   نظرات