نهادینه سازی فرهنگ صحیح مصرف آب در جامعه مشارکت همگانی را می طلبد

بهرام درویشی مدیرعامل شرکت آب منطقه ای کرمانشاه به مناسبت آغاز هفته صرفه جویی، اقشار مختلف مردم استان خصوصا کشاورزان را به صرفه‌جویی در مصرف آب دعوت کرد و تحقق آن را نیازمند مشارکت همگانی دانست...

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای کرمانشاه ، آیین های ویژه هفته صرفه جویی در مصرف آب همه ساله از یکم تا هفتم تیرماه در سراسر کشور برگزار می شود و شرکت آب منطقه ای کرمانشاه نیز همگام با سایر استان ها، اقدام های اساسی در جهت مصرف بهینه این نعمت خدادادی را انجام می دهد .

درویشی ، مدیرعامل شرکت آب منطقه ای ،گفت صرفه‌جویی یعنی استفاده موثر از آب و جلوگیری از هدر رفت که لازمه داشتن منابع آب کافی برای حال و آینده است. انجام این کار بر عهده همه ما مردم و مسوولان است که با ایجاد تغییراتی اندک در زندگی روزانه، آب در دسترس را به صورت عاقلانه مورد استفاده قرار دهیم. نباید فراموش کرد که صرفه‌جویی در آب معادل است با صرفه‌جویی در انرژی و هزینه .

وی اضافه کرد ، صاحب‌نظران حوزه آب و محیط زیست قبل از آغاز قرن بیست و یکم، این قرن را قرن جنگ بر سر منابع آبی نامیدند، اما این موضوع چندان جدی گرفته نشد. با گذشت سال‌ها از این موضوع، امروز کمتر کسی است که بر اهمیت آب پی نبرده باشد. در کشور عزیزمان ایران، موضوع آب در چند سال اخیر نقش بسیار پررنگ‌تری به خود گرفته است و به وضوح در عرصه‌های مختلف اقتصادی، اجتماعی، بهداشتی و زیست‌محیطی نمایان شده است .

لازم به توضیح است  نزدیک به سه دهه است که روزهای اول تا هفتم تیرماه هر سال، هفته "صرفه‌جویی در مصرف آب" نامگذاری شده است، اما به‌منظور هماهنگی در ارکان وزارت نیرو و لزوم توجه همگانی، امسال با توجه به لزوم صرفه‌جویی در مصرف برق نیز این هفته با نام "هفته صرفه‌جویی در آب و برق" نامگذاری شده است .

این هفته به عنوان یک رویداد فرهنگی در افکار عمومی و رسانه‌ها جای خود را باز کرده است و هر ساله به این مناسبت، فعالیت‌های فرهنگی_آموزشی بسیاری برای ارتقای آگاهی‌های عمومی در مورد آب و برق و جلب توجه افکار عمومی به این مقوله حساس انجام می‌شود .

بر اساس این گزارش، هدر دادن منابع کنونی، به معنی محروم کردن نسل‌های بعدی از این مواهب الهی است، از این‌رو، شرکت‌های آب و فاضلاب کشور، مدیریت منابع آب ایران و توانیر در این هفته به فرهنگ‌سازی در زمینه اصلاح الگوی مصرف آب و برق می‌پردازند .

بر همین اساس، شنبه یکم تیرماه با عنوان "مدیریت مصرف آب، انرژی و خانواده" و با راهبرد فراهم کردن زمینه مشارکت خانواده‌ها در مدیریت مصرف و افزایش نقش زنان در اصلاح الگوی مصرف آب و برق نامگذاری شده است .
روز یکشنبه دوم تیرماه با عنوان "مدیریت مصرف آب و انرژی، افکار عمومی و رسانه" و با راهبرد استفاده گسترده‌تر از ظرفیت وسایل ارتباط جمعی و شبکه‌های اجتماعی به‌منظور افزایش آگاهی عمومی و بالابردن سطح دانش مصرف‌کنندگان آب و برق نسبت به وضعیت منابع، تشریح محدودیت‌ها و معضلات کشور در خصوص میزان دسترسی به آب و برق و ضرورت بسیج همگانی برای بهره‌گیری از فن‌آوری و تجهیزات کاهنده و بهینه‌ساز مصرف نامگذاری شده است .

در روز سوم هفته صرفه‌جویی در مصرف آب و برق با عنوان "مدیریت مصرف آب و انرژی، صنعت، معدن، سازمان‌های عمومی و موسسات خصوصی" تبیین نقش تولیدکنندگان تجهیزات کاهنده مصرف در توسعه فناوری‌های این عرصه، تشریح ضرورت توسعه صنایع و بهره‌‌برداری از معادن متناسب با ظرفیت‌های منابع آبی و انرژی کشور و تبیین نقش سازمان‌ها و موسسات در اعمال رویه‌های صحیح مصرف آب و انرژی در تاسیسات و ساختمان انجام می‌شود .

روز سه‌شنبه چهارم تیرماه نیز با عنوان "مدیریت مصرف آب و انرژی، غذا، منابع طبیعی و حفظ محیط زیست" با راهبرد تشریح نقش آب و انرژی در امنیت غذایی و تشریح نقش منابع طبیعی در توسعه اقتصادی جوامع و ضرورت حفظ محیط زیست برای بقا و تداوم تمدن بشری نامگذاری شده است .

پنجم تیرماه با عنوان "مدیریت مصرف آب و انرژی، خدمات شهری و روستایی و جلب مشارکت‌های مردمی و خیرین" نامگذاری شده و در این روز تشویق و ترغیب دستگاه‌های خدمات‌رسانی شهری و روستایی به کاهش مصارف آب و انرژی، تشویق و ترغیب مردم و خیرین برای سرمایه‌گذاری به منظور توسعه و بهبود زیرساخت‌های تولید، انتقال و توزیع آب و انرژی و ترویج فرهنگ وقف برای اجرای طرح‌های آب، فاضلاب، برق و  ...صورت می‌گیرد .

روز پنج‌شنبه ششم تیرماه با عنوان "مدیریت مصرف آب و انرژی، اقتصاد و حقوق شهروندی" با رویکرد تشریح ارزش اقتصادی آب و برق، تشریح نقش و ارزش اقتصادی کاهش مصرف در حفظ منابع و جلوگیری از آلودگی محیط زیست و تبیین وظایف و تکالیف شرکت‌های آب و برق نسبت به مشترکان (مردم) نامگذاری شده است .

بر اساس این گزارش، روز جمعه هفتم تیرماه به‌عنوان آخرین روز هفته صرفه‌جویی در مصرف آب و برق، روز "مدیریت مصرف آب و انرژی و آموزه‌های دینی" نامگذاری شده و طی آن اهمیت صحیح مصرف کردن و پرهیز از اسراف از منظر تعالیم دینی و معرفی شیوه‌های صحیح مصرف با اتکا به تعالیم دینی تبیین خواهد شد .

لینک اصل خبر در سایت شركت آب منطقه‌ای كرمانشاه

    منبع خبر

    شركت آب منطقه‌ای كرمانشاه

    شركت آب منطقه‌ای كرمانشاه یک سازمان دولتی می باشد

      نظرات