شنا در مخازن سدها هنوز هم قربانی می گیرد

مدیر عامل آب منطقه ای آذربایجان شرقی خبر داد: از ابتدای سال تا کنون ۱۰ تن از هموطنانمان به خاطر بی احتیاطی و بی توجهی به هشدارها، بر اثر شنا در مخازن سدها و تاسیسات آبی جان خود را از دست داده اند.

به گزارش روابط عمومی آب منطقه ای آذربایجان شرقی، مهندس یوسف غفارزاده با اعلام این خبر افزود: علی رغم اعلام هشدارهای مکرر و نصب تابلوهای ممنوعیت شنا در مخازن سدها، از ابتدای سال تا کنون ۱۰ نفر بر اثر شنا در اماکن غیرمجاز، جان خود را از دست داده اند.

وی با اشاره به این که حتی ماهرترین شناگرها از جمله نجات غریق ها و اعضای تیم ملی شنا هم در مخازن سدها غرق شد ه اند، افزود: مهم‌ترین خطرات ناشی از شنا در سدها و آب‌بندها موارد زیر اعلام شده اند:

 • بعضی به اشتباه فکر می‌کنند که شنا در سدها خطرات کمتری دارد ولی این طرز تفکر بسیار خطرناک است؛ اگر چه سطح آب سدها اغلب آرام بوده و مانند دریا امواج بزرگ در آن‌ها دیده نمی‌شود اما آب موجود درسطح زیرین سدها دارای فشار بسیار بالاتری نسبت به آب دریاست و که این امر تنفس را مشکل می‌کند و فشار بسیار زیادی به بدن شناگر وارد می‌کند، به‌طوری که حتی بهترین شناگران نیز در این آب‌ها غرق شده‌اند.
 • آب لایه‌های پایین در سدها بسیار سردتر از لایه‌های سطحی است و این موضوع برای تنفس و عکس العمل به موقع عضلات بسیار خطرناک می‌باشد.
 • سطح زیرین آب سدها همیشه پر از رسوبات سیل‌های متعدی است که در طول سال به مخزن سد سرازیر می‌شود و این رسوبات اغلب به باتلاق تبدیل می‌شود؛ گرفتار شدن در آن برای شناگران بسیار خطرناک است.
 • سدها اغلب بر روی رودخانه‌ها و دره‌هایی بسته می‌شوند که درختان بزرگ و پوشش گیاهی بسیاری آن‌ها را پوشانده و پس از آبگیری سد، همه این درختان و گیاهان به زیر آب می‌روند که بسیاری از افراد به وسیله همین درختان جان خود را از دست داده‌اند.
لینک اصل خبر در سایت شركت آب منطقه‌ای آذربایجان شرقی

  منبع خبر

  شركت آب منطقه‌ای آذربایجان شرقی

  شركت آب منطقه‌ای آذربایجان شرقی یک سازمان دولتی می باشد

   نظرات