مدیر کل مدیریت بحران استان؛ وجود فقر آموزش در حوزه پیشگیری، آمادگی و مقابله با بحران‌ها

مدیر کل مدیریت بحران استان؛ وجود فقر آموزش در حوزه پیشگیری، آمادگی و مقابله با بحران‌ها

مدیر کل مدیریت بحران استان خوزستان  با تاکید بر اهمیت آموزش در حوزه های پیشگیری و پیش بینی گفت: در حوزه های پیشگیری، مقابله و آمادگی در برابر بحران ها در استان با  فقر آموزش مواجه هستیم.

کیامرث حاجی زاده در چهاردهمین کمیته علمی، آموزشی و فنی مدیریت بحران که روز یکشنبه ۲ تیر ۹۸ در اداره کل مدیریت بحران با حضور اساتید دانشگاه و مدیران دستگاه های اجرایی برگزار شد اظهار داشت: این کمیته تاکنون برون داد خوبی از خود داشته است و حداقل عفت سمینار ملی و بین المللی  نتیجه فعالیت های این کمیته بوده است.

وی افزود: مدیران و تصمیم گیران ما باید با مقوله پیشگیری و پیش بینی نزدیک شوند و فرهنگ  آن را در میان مردم و مسئولان نهادینه کنیم چراکه در بحث مدیریت بحران اولین مولفه پیش بینی و پیشگیری است و پدافند غیرعامل نیز براساس همین مولفه شکل گرفته است.

مدیر کل مدیریت بحران استان خوزستان گفت: در این کمیته دید همه اساتید دانشگاهی باید دید پشگیرانه باشد چراکه وجود این نوع نگاه در کمیته بر نوع تصمیم گیری ها موثر خواهد بود.

وی با بیان این که اولویت در حوزه آموزش توجه به مساله پشگیری است گفت: اولین کسانی که باید در این حوزه آموزش ببیند متولیان هستند، چراکه عدم فهم درست مدیران از این مساله نه تنها موجب برطرف شدن بحران نمی شود بلکه به خودی خود بحران را نیز تشدید می کند.

حاجی زاده با اشاره به کثیر بودن جامعه هدف بیان کرد: در سیلاب اخیر اگر مردم همراه با مسئولان نبودند خسارت زیانباری داشتیم لذا توجه و در اولویت قرار دادن جامعه هدف در حوزه آموزش بسیار از اهمیت بالایی برخوردار است.

وی با بیان این که شیوه های آموزشی باید نِوین شوند توضیح داد: فضای مجازی امکان بسیار خوبی برای ارایه آموزشهای لازم است و همه آحاد جامعه به آن دسترسی دارند، امروزه دیگر ذائقه مردم از روشهایی مانند پمفلت و بروشو و کتابچه و سخنرانی پر شده است و آنچیزی که امروز نسل جدید به ان علاقه مند هستند استفاده از شیوه های نوین اموزشی است.

مدیر کل مدیریت بحران استان خوزستان با استفاده از ساخت انیمیشن، موشن گرافی و ارایه اینفوگرافی های موثر در ارایه آموزشهای مقابله با بحران ها و افزایش تاب اوری بیان کرد: اگر بنا است خیلی از مسایل را در ذهن کودکان و نوجوانان نهادینه کنیم باید ابتدا ذائقه انها را شناسایی کنیم چراکه ذائقه کودکان و نوجوانان امروز نسبت به گذشته متفاوت است.

وی افزود: آموزش مدیریت بحران در برنامه سال جاری ما قرار دارد که باید همانند سال گذشته به جد و به خوبی پیگیری و انجام شود و محتوای برنامه در سال جدید نسبت به سال گذشته از افزایش بیشتری برخوردار باشد.

حاجی زاده بیان کرد: سال گذشته در برگزاری کارگاه های آموزشی مدیریت بحران دست به بومی سازی زدیم و از اساتید بومی استفاده کردیم در حالی که در سالهای قبل از تهران اساتیدی به استان می آمد.

وی اموزش در حوزه های شایع در استان مانند سیل، زلزله، آتشسوزی و توجه به محیط زیست را ضروری دانست و گفت: معضل اصلی ما این است که فرهنگ محیط زیستی ما دچار مشکل شده است و توجه کافی در این زمینه وجود ندارد لذا این قبیل مسایل باید به جامعه هدف اموزش داده شود.

لینک اصل خبر در سایت اداره کل مدیریت بحران استان خوزستان

    منبع خبر

    اداره کل مدیریت بحران استان خوزستان

    اداره کل مدیریت بحران استان خوزستان یک سازمان دولتی می باشد

      نظرات