افتتاح فاز یک آبرسانی به بیرجند در هفته دولت

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان جنوبی گفت: تخصیص اعتبار آبرسانی به شهر بیرجند مناسب بوده و امیدواریم تا هفته دولت فاز یک این پروژه را به بهره برداری برسانیم.

" حسین امامی" در نشست خبری که به مناسبت هفته صرفه جویی در مصرف آب برپا شد، اظهار داشت: یکی از برنامه های در اولویت ما این است که کسری مخزن را در برنامه ششم به صفر برسانیم .

وی با اشاره به اینکه امیدواریم امسال کسری مخزن به کمتر از ۱۰۰ میلیون برسد: کسری آب مخزن استان در سال ۹۶ حدود ۷۰۹ میلیون متر مکعب بود که در سال گذشته به ۵۱۳ میلیون متر مکعب کاهش پیدا کرده است .

وی با بیان به اینکه در حال حاضر دو پروژه ملی سد سیاهو و آبرسانی به شهر بیرجند را نیز در دست اجرا داریم: خاطر نشان ساخت: تلاش ما این است که قبل از بارندگی های سال جاری عملیات سد سیاهو را به طور کامل انجام دهیم و این پروژه به بهره برداری برسد.

وی گفت: تخصیص اعتبار آبرسانی به شهر بیرجند مناسب بوده است که امیدواریم تا هفته دولت فاز یک این پروژه را نیز به بهره برداری برسانیم .

امامی اظهار داشت: از محل اعتبارات ملی تنش یک پروژه برای آبرسانی کمبود شهر اسدیه، درمیان و مناطق اقماری پیش بینی شده که باید در سال گذشته تمام می شد اما پیمانکار به دلیل افزایش قیمت ها توان تکمیل پروژه را نداشت که تلاش خواهیم کرد تا پایان تابستان امسال این پروژه را نیز به بهره برداری برسانیم .

وی با اشاره به اینکه در سال گذشته عملیات ۷۵۰ کیلومتر از بستر حریم رودخانه را آغاز کرده بودیم که امسال تمام خواهد شد، بیان کرد: تلاش داریم تا سال ۱۴۰۰ رودخانه های اصلی را مطالعه و تعیین حد بستر را انجام دهیم و بارگذاری در حریم رودخانه ها را مرتفع کنیم .

وی با بیان اینکه طی بارندگی های اخیر در غرب استان تمامی سدها آبگیری شدند و در شرق استان آبگیری مناسبی را نسبت به سال قبل داشته ایم، اظهار داشت: در حال حاضر ۴۵ درصد ظرفیت های مخزن استان پر شده است .

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان جنوبی با اشاره به اینکه یکی از برنامه های مهم آب منطقه ای جذب سرمایه گذار برای سایت های گردشگری است، افزود: در حال حاضر سدهای رزه ، فرخی و دره بید به همین منظوردر نظر گرفته شده اند.

امامی با بیان اینکه در فروردین ماه سال جاری حکم تخریب ۱۵ ساختمان در حریم رودخانه ها در محدوده شهر بیرجند اجرایی شده است، گفت: در کلیه شهرستان ها با همراهی فرمانداران شاهد اقدامات پیشگیرانه بسیار مناسبی در حوزه سیلاب ها بوده ایم .

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان جنوبی با بیان اینکه مردم باید بدانند در بستر رودخانه سرمایه گذاری کردن و خانه ساختن کار بیهوده ای است، عنوان کرد: در واقع فرونشست به صورت طبیعی رخ می دهد اما در برخی نقاط به دلیل برداشت های غیر مجاز شاهد فرونشست ها هستیم .

وی با اشاره به اینکه عمده فرونشست ها در دشت بحرانی سرایان رخ می دهد، بیان کرد: شهرهای شمالی استان بیشتر در معرض فرونشست هستند لذا اگر بحث برداشت های غیر مجاز را مدیریت کنیم دغدغه فرونشست ها تا حدی برطرف خواهد شد .

در ادامه  این نشست مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خراسان جنوبی گفت: برای جلوگیری از هدررفت آب در استان سال گذشته ۲۷۴ کیلومتر خط انتقال و ۳۱ انشعاب آبی در شهرهای استان نشت یابی شد .

" مهدی هاشمی مقدم " با بیان اینکه الگوی مصرف آب تعیین شده متغیر است افزود: در مرکز استان سرانه مصرف آب به ازای هر نفر ۱۸ متر مکعب در ماه بوده در حالیکه مصرف منطقی ۱۶ متر مکعب است .

وی در ارتباط با تصفیه خانه فاضلاب استان گفت: پیش بینی می‌شود تصفیه خانه فاضلاب شهری بیرجند اوایل سال ۹۹ به بهره برداری برسد و نیاز به تصفیه آب شهرستان بیرجند رفع شود .

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی خراسان جنوبی نیز با بیان اینکه از تیرماه سال گذشته تا کنون ۳۳ روستا در سطح استان آبرسانی شده است، گفت: در حال حاضر به ۴۲۵ روستای استان به صورت سیار آبرسانی انجام می شود .

"مهدی صفوی نژاد" اظهار داشت: افتتاح مخزن دو هزار متر مکعبی حاشیه شهر بیرجند در هفته دولت سال گذشته و آبرسانی روستاهای حاجی آباد، امیرآباد، چهکند و تخته جان هجمه زیادی از نارضایتی‌ها را کم کرد.

صفوی نژاد با بیان اینکه طی سال گذشته ۸۹ کیلومتر اصلاح شبکه‌های آبرسانی را داشته‌ایم، عنوان کرد: همچنین طی سال گذشته دو هزار و ۶۶ استاندارد سازی انشعابات را داشته‌ایم .

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان با بیان اینکه از مجموع مشترکین آب و فاضلاب روستایی استان ۷۵ درصد الگوی مصرف را رعایت و مابقی بیش از دو برابر الگو مصرف کرده‌اند.

در پایان این نشست ازسوی مدیران عامل شرکت های صنعت آب استان به سوالات خبرنگاران پاسخ لازم  ارائه شد.

لینک اصل خبر در سایت شرکت سهامی مادر تخصصی مدیریت منابع آب ایران

  منبع خبر

  شرکت سهامی مادر تخصصی مدیریت منابع آب ایران

  شرکت سهامی مادر تخصصی مدیریت منابع آب ایران

  شرکت سهامی مادر تخصصی مدیریت منابع آب ایران یک شرکت در شهر تهران می باشد

   نظرات