عملیات خط انتقال آب از سد کلان به ملایر ۷۵ درصد پیشرفت دارد

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان همدان با اشاره به اینکه برای انتقال آب شرب از سد کلان به شهر ملایر ۳۶ کیلومتر خط انتقال نیاز است، اظهار داشت: این پروژه ۷۵ درصد پیشرفت دارد.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای همدان،مهندس منصور ستوده گفت: شرکت آب منطقه‌ای به دنبال استقرار صنایع پر آب طلب و آلوده کننده به دلیل وضعیت نامناسب آب‌های زیرزمینی نیست و به دنبال استقرار صنایع کم آب بر و اشتغالزایی بهتر و رونق تولید و کاهش آلودگی محیط زیست است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان همدان افزود: از دیگر طرح‌های عمرانی امسال شرکت آب منطقه‌ای استان همدان، آبرسانی به ملایر از سد کلان (خط انتقال آب شرب و تصفیه خانه)، آبرسانی به تویسرکان از سد سرابی (خط انتقال آب شرب و تصفیه خانه) می‌باشد که به ترتیب هر کدام دارای ۷۵ درصد و ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارند.

وی با بیان اینکه عملیات اجرایی این طرح از سال ۸۹ آغاز شده است، تصریح کرد: آب تصفیه شده از تصفیه‌خانه با خط انتقال به دو مخزن ۵ هزار متر مکعبی در بام ملایر و یک مخزن ۱۴ هزار متر مکعبی درپیرویلان انتقال می‌یابد.

وی با اشاره به اینکه هم اکنون ظرفیت سد کلان تکمیل و حدود ۴۵ میلیون متر مکعب آب پشت سد ذخیره شده، بیان‌کرد: در حال حاضر آب سد باز و سرریز هم دارد.

ستوده تاکید کرد: باز کردن آب سد علاوه بر تغذیه آبخوان در اراضی پایین دست سد، سبب بالا آمدن سطح آب‌های زیرزمینی، افزایش آب‌دهی چاه‌های پایین دست رودخانه و چاه‌های اطراف نیز می‌شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان همدان با بیان اینکه شنا کردن در سد کلان و سایر سدها و تاسیسات آبی ممنوع است تصریح کرد: علاوه بر نگهبانی، تابلوهای هشدار دهنده نیز در اطراف دریاچه نصب شده است.

وی اظهار کرد: سد سرابی تویسرکان در ۱۰ کیلومتری شهر تویسرکان است، این سد از نوع سنگ ریزه‌ای با هسته رسی با ارتفاع ۷۰ متر و طول تاج ۲۸۷ متر است که سالیانه ۱۱ میلیون و پانصد هزار مترمکعب آب را تنظیم خواهد کرد.

وی افزود: ساخت سد نعمت آباد، سد خرمرود، سد گرین، آبرسانی به همدان، انتقال آب از دره مرادبیگ به تصفیه خانه شهید بهشتی همدان، مطالعه تغذیه مصنوعی خردمند و ینگی کند در شهرستان ملایر تغذیه مصنوعی هلور و آجین در شهرستان اسدآباد، مطالعه ساماندهی رودخانه‌های استان، مطالعه بندهای ذخیره آب در تویسرکان، احداث کانالهای درجه یک آبیاری نهر شعبان، فارسبان، بیان‌تکه، راج و وهمان شهرستان نهاوند، اجرای طرح ملی استانی تعال بخشی منابع آب زیرزمینی استان، مرمت و بازسازی تاسیسات آبی، تکمیل و تجهیز ایستگاه‌های پایش کیفی منابع آب استان، تکمیل و تجهیز شبکه‌های اندازه گیری آب‌های سطحی و زیر زمینی استان، از مهمترین طرح‌های تملک دارایی‌های سرمایه‌ای ملی و استانی است که شرکت آب منطقه‌ای در سال جاری در دست اجرا دارد.

روابط عمومی شرکت آب منطقه ای همدان

لینک اصل خبر در سایت شركت آب منطقه‌ای همدان

    منبع خبر

    شركت آب منطقه‌ای همدان

    شركت آب منطقه‌ای همدان یک سازمان دولتی می باشد

      نظرات