نخستین نیروگاه خورشیدی مگاواتی زنجان به شبکه سراسری متصل شد

نخستین نیروگاه خورشیدی مگاواتی زنجان به شبکه سراسری متصل شد

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو(پاون)، این نیروگاه در زمینی به مساحت ۱۴ هکتار، با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی و با هزینه‌ای بالغ بر ۶,۵ میلیون یورو در مدت زمان چهار ماه احداث شده و به شبکه سراسری برق کشور متصل شده است.
با بهره‌برداری از این نیروگاه، استان زنجان بیست‌وهفتمین استان در کشور است که در آن نیروگاه خورشیدیِ مگاواتی احداث شده است.
با توجه به اینکه بیشترین میزان تولید برق نیروگاه‌های خورشیدی هم‌زمان با اوج تقاضای مصرف برق کشور در فصل تابستان اتفاق می‌افتد، نیروگاه مذکور با تولید بیش از ۱۱ گیگاوات ساعت انرژی به‌طور سالیانه، ضمن کمک به تامین این تقاضا در ساعات پیک شبکه سراسری، قادر است مصرف سوخت‌های فسیلی را به میزان ۳,۹۵ میلیون مترمکعب کاهش دهد.
بعلاوه، در فرآیند تولید برق کشور باعث صرفه‌جویی سه میلیون لیتری مصرف آب در سال شده و مانع از انتشار ۹۵۹۸ تن گاز گلخانه‌ای می‌شود.
میزان اشتغال ایجاد شده در زمان ساخت این نیروگاه ۱۰۰ نفر به‌طور مستقیم و ۵۰۰ نفر به‌صورت غیرمستقیم بوده است و بیش از ۱۰ نفر نیز به هنگام بهره‌برداری در این نیروگاه مشغول به کار خواهند شد.
گفتنی است، علاوه بر نیروگاه خورشیدی هفت مگاواتی احداث شده در شهرستان ابهر، تعداد ۴۲ واحد خورشیدی خانگی نیز در استان زنجان در حال بهره‌برداری است.
لینک اصل خبر در سایت وزارت نیرو

  منبع خبر

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

   نظرات