طرح «محله‌های عمودی» با هدف تبیین فرهنگ آپارتمان‌نشینی اجرا می‌شود

طرح «محله‌های عمودی» با هدف تبیین فرهنگ آپارتمان‌نشینی اجرا می‌شود


معاون خدمات شهری شهرداری شیراز گفت: با توجه به توسعه و افزایش مجتمع‌های مسکونی آپارتمانی، طرح «محله‌های عمودی» با هدف تبیین فرهنگ آپارتمان‌نشینی در شیراز اجرا می‌شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری شیراز، محمدرضا محمدحسن‌پور در آئین گشایش طرح محله‌های عمودی در مجتمع مسکونی پارسیان اظهار کرد: شهرداری شیراز به مدیریت سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی کار بزرگی را با عنوان طرح محله‌های عمودی در دستور کار قرار داده است.
وی با بیان اینکه شیراز همواره جزو بهترین کلانشهرهای کشور است و عمده‌ترین دلیل آن نیز ارتقای فرهنگی و مردم فرهنگ‌دوست آن است، افزود: انتظار می‌رود که مردم شیراز در رابطه با زندگی در محله‌های عمودی نیز در کشور سرآمد باشند و بی تردید همین‌گونه است.
معاون خدمات شهری شهرداری شیراز با اشاره به اینکه انسان همواره به صورت اجتماعی زندگی می‌کند و در این زندگی اجتماعی و همراه بودن و در کنار هم بودن محدودیت‌هایی خواهد داشت، خاطرنشان کرد: برای اینکه به عنوان یک اجتماع انسانی زندگی موفق داشته باشیم با وضع قوانین سعی می‌کنیم محدودیت‌هایی ایجاد کنیم ولی معنای آن گرفتن زندگی خوب از انسان‌ها نیست و محدودیت‌هایی که در برخی جوامع وجود دارد به سبب پیشرفت جوامع است.
محمدحسن‌پور تصریح کرد: امروزه زندگی در خانه‌های ویلایی به حداقل رسیده و مردم به این نتیجه رسیدند که در آپارتمان یا همان محله‌های عمودی زندگی کنند و این زندگی، شرایط خاصی دارد که برای بهتر زندگی کردن ساکنان این محلات است.
وی تاکید کرد: شیراز یکی از زیباترین و تمیزترین کلانشهرهای کشور است و این زیبایی و پاکی را مدیون همراه و همگامی شهروندان فهیم و قدرشناس و با فرهنگ شیراز است.
معاون خدمات شهری شهرداری شیراز بیان کرد: مدیران شهری و مسئولان انتظار دارند با همراهی شهروندان شهری در خور نام و شان شیراز داشته باشیم که این انتظار محقق نمی‌شود جز با مشارکت مردم؛ از این رو مدیران شهری و شورا و شهرداری تلاش برای تقویت مشارکت مردم و ارتقای فرهنگی شیراز را شعار خود قرار داده‌اند و بر همین اساس برنامه‌های مختلف از جمله طرح محله‌های عمودی را تدوین و اجرا می‌کنند.
محمدحسن‌پور عنوان کرد: امیدوارم این برنامه‌ها به سمت و سویی حرکت کند که شیراز همچون گذشته خال رخ هفت کشور باشد و این محقق نمی‌شود مگر اینکه همه در کنار هم فعل خواستن را صرف کنیم تا شیرازی آباد برای خود و آیندگان داشته باشیم.
فرود بذرافشان، شهردار منطقه سه شهرداری شیراز، نیز در این آئین با اشاره به اینکه مجموعه‌ای از ادارات در این طرح با شهرداری همکاری می‌کنند از همراهی پلیس راهور، ادارات آب، برق، بهداشت و سلامت و غیره تشکر کرد.
وی با بیان اینکه رشد جمعیت و افزایش آن، مردم را به زندگی در محله‌های عمودی ناچار کرده است، گفت: یکی از تفاوت‌های زندگی در دهه ۶۰ ، ۵۰ و پیش از آن با دهه‌های ۷۰ و پس از آن تفاوت زندگی در محله‌ها و خانه‌های محل سکونت است چراکه در گذشته محلات به صورت افقی و در قالب محله بود اما امروزه محله‌های عمودی توسعه یافته است.
شهردار منطقه سه شیراز با اشاره به اینکه امروزه دانش‌آموزان بیشتر وقت خود را در منزل و مدرسه سپری می‌کنند، تصریح کرد: نسل گذشته بخش عمده زمان خود را در محله و در کنار سایر همسن و سالان خود سپری می‌کرد. زندگی در محله‌های قدیم به حل یک سری از مشکلات مردم محله کمک می‌کرد زیرا مردم در کنار هم بودند و برای حل مشکلات یکدیگر تلاش می‌کردند.
وی با اشاره به اینکه با تغییر محلات، شکل زندگی مردم نیز تغییر کرد و فرهنگ آپارتمان نشینی ایجاد شد، بیان کرد: بسیاری از مسائل با بحث آموزش قابل حل است و شهرداری در همین راستا ارائه مباحث آموزشی را در قالب طرح محله‌های عمودی آغاز کرده است.
بنا بر این گزارش سومین برنامه‌ راه‌اندازی طرح آموزش جامع فرهنگ شهروندی با عنوان محله‌های عمودی در محدوده منطقه ۳ شهرداری شیراز در مجتمع مسکونی پارسیان به همت معاونت فرهنگی، هنری سازمان فرهنگی شهرداری (اداره توسعه فرهنگ شهروندی) و مشارکت شهرداری‌های مناطق و سازمان‌های خدمات رسان شهرداری و شهر شیراز و با حضور پرشور شهروندان، جوانان، نوجوانان و مدیران شهرداری شیراز برگزار شد.
لینک اصل خبر در سایت شهرداری شیراز

    منبع خبر

    شهرداری شیراز

    شهرداری شیراز یک شهرداری در شهر شیراز می باشد

      نظرات