کارشناس مسکن:  با دستورالعمل تحولی در بازار مسکن رخ نمی‌دهد

کارشناس مسکن: با دستورالعمل تحولی در بازار مسکن رخ نمی‌دهد

به گفته یک کارشناس مسکن بی‌ثباتی‌های مقطعی در بازار مسکن به دلیل نداشتن نگاه جامع در این بخش است.www.BanaNews.ir

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) بیژن کاموری در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، عنوان کرد: تا زمانی که سطح تولید یا عرضه را بالا نبریم و تعادل بین عرضه و تقاضا ایجاد نکنیم مشکلات بازار مسکن وجود دارد. در صورت فزونی تقاضا بر عرضه، قیمت مسکن افزایش پیدا می‌کند یا بالعکس، رکود ایجاد می‌شود. وقتی مسکن تولید نشود متقاضی ترجیح می‌دهد به جای خرید خانه به سمت اجاره مسکن برود و تمایلی را برای خرید ندارد.

وی ادامه داد: مساله‌ مهم این است که ما فکر می‌کنیم اگر قیمت را پایین بیاوریم موضوع مسکن حل خواهد شد در حالی که این باعث می‌شود جذب سرمایه در این بخش صورت نگیرد و سرمایه‌ها وارد بازارهای دیگری مانند ارز و سکه و طلا شوند به این ترتیب و با کم شدن سرمایه‌گذاری در بخش مسکن، تولید نیز کاهش می‌یابد و این سبب نابسامانی‌ها مانند بالا رفتن اجاره‌بها و وارد شدن فشار به متقاضیان مسکن می‌شود.

این کارشناس مسکن، بازار مسکن را به عنوان بخش تعیین‌کننده‌ای در ایجاد اشتغال دانست و اظهار کرد: توجه به بازار مسکن باعث می‌شود مشاغل وابسته به مسکن رونق پیدا کند و فرصت‌های شغلی جدیدی به وجود بیاید در نتیجه از میزان بیکاری کاسته می‌شود.

کاموری در ادامه کل اقتصاد کشور و مراجع ذیربط مانند بانک مرکزی را در رونق بازار مسکن موثر دانست و گفت: وزارت مسکن سیاست‌گذار است که اگر سیاست‌گذاری منطقی باشد می‌تواند موثر واقع شود. بازار مسکن با فشار و دستورالعمل به تعادل نمی‌رسد بلکه مشکلات با کارشناسی حل می‌شود.

وی سرمایه‌ها در ایران را سرگردان توصیف و بیان کرد: افراد غیرمتخصص وارد سرمایه‌گذاری‌ها می‌شوند. ما نتوانسته‌ایم سرمایه‌ها را به جاهای درست خودشان سوق دهیم که این منجر به یک انباشت سوداگرانه و ایجاد اخلال شده است در این زمینه باید یک بینش استراتژیک داشته باشیم.

این کارشناس مسکن افزود: باید جذب سرمایه به سمت بازار مسکن صورت گیرد تا باعث سوددهی و افزایش تولید مسکن شود و از این طریق میزان عرضه بالا برود.

وی با اشاره به این‌که طرح مسکن مهر توانسته متقاضیان دهک‌های پایین جامعه را کاهش دهد، تصریح کرد: طرح مسکن مهر هنوز به تولید کامل نرسیده ولی در نهایت می‌تواند موثر باشد با این حال مشکلات دهک‌های بالاتر از پنج همچنان وجود دارد.

کاموری در پایان ساخت خانه‌های ویلایی سه طبقه در طرح مسکن مهر را در صورت اجرا شدن، مثبت ارزیابی کرد و گفت: در همه جای دنیا حتی در پرجمعیت‌ترین شهرها مانند لندن و توکیو این طرح انجام می‌شود و حتما نباید به دنبال آپارتمان‌سازی برویم.

 

 

    نظرات