وضعیت منابع و مصارف آب خراسان شمالی تشریح شد

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای خراسان شمالی به مناسبت هفته ترویج مصرف بهینه آب، با حضور در برنامه زنده تلویزیونی شبهای اترک خراسان شمالی، وضعیت منابع و مصارف آب در بخشهای مختلف را تشریح کرد.

به گزارش مدیریت روابط عمومی شرکت آب منطقه ای خراسان شمالی مهندس "سید عقیل مرتضوی"  بر مدیریت منابع و مصرف بهینه آب تاکید کرد و گفت: مدیریت مصرف به معنای کم مصرف کردن نیست بلکه باید به اندازه نیاز و بر اساس داشته های خودمان مصرف کنیم.

او گفت: حدود ۹۰ درصد مصرف منابع آب استان در بخش کشاورزی است و استفاده بهینه از منابع آب در بخش کشاورزی نیازمند مدیریت و اصلاح الگوی مصرف آب در این بخش است.

وی افزود: قیمت تمام شده برای تامین آب شرب و صنعت بسیار بالاست و علاوه بر بخش کشاورزی، نیازمند مدیریت مصارف آب در بخش شرب و صنعت نیز هستیم.

مهندس مرتضوی تاکید کرد: ترویج فرهنگ مدیریت و اصلاح مصرف آب اگر از خانواده شروع شود، آینده سازان جامعه با فرهنگ استفاده بهینه منابع آب در خانواده رشد می یابند و با فراگیری این فرهنگ، قطعا در آینده مشکلی نخواهیم داشت.

وی افزود: سالانه ۶۰۰ میلیون متر مکعب مصرف آب از منابع  آب زیرزمینی استان برداشت می شود اما منابع آب تجدید پذیر در این بخش ۵۳۰ میلیون متر مکعب در سال است که سالانه ۷۰ میلیون متر مکعب کسری مخازن آب سفره های زیرزمینی را به همراه دارد.

او گفت: از ابتدای سال آبی جاری تا کنون بیش از ۴۰۰ میلیمتر بارندگی داشته ایم که این عدد در مدت مشابه سال گذشته ۱۷۰ میلیمتر بوده است.

او توضیح داد: روان آبهای ناشی از بارشهای خوب جوی در سال جاری توسط سدهای استان ذخیره و مدیریت شده است.

وی با اشاره به اینکه حدود ۶۰ درصد مصارف آب استان از منابع آب سطحی  وحدود ۴۰ درصد از منابع آب زیرزمینی است، تصریح کرد که این رقم وابستگی استان به منابع آب سطحی را نشان می دهد.

مهندس مرتضوی گفت: مجموع گنجایش مخازن سدهای استان ۲۴۰ میلیون متر مکعب است و بارندگیها موجب آبگیری حدود ۶۰ درصدی مخازن سدها و ذخیره ۱۴۰ میلیون متر مکعب آب در سدهای استان شده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان شمالی افزود: سال گذشته در زمان مشابه کنونی تنها ۷۰ میلیون متر مکعب آب در سدهای استان وجود داشت اما به دلیل بارندگی های خوب امسال، حجم ذخایر سدهای استان در مقایسه با زمان مشابه سال گذشته اکنون دو برابر شده است.

او به خسارات و برکات بارندگی های اواخر سال گذشته و اوایل سال جدید اشاره کرد و گفت: متاسفانه بارندگی ها باعث بروز خساراتی برای هموطنان در بعضی از شهرستانهای استان شد اما در مجموع برکات فراوانی نیز به همراه داشته که باعث می شود در سال پیش رو با کم آبی کمتری مواجه شویم.

لینک اصل خبر در سایت شركت آب منطقه‌ای خراسان شمالی

    منبع خبر

    شركت آب منطقه‌ای خراسان شمالی

    شركت آب منطقه‌ای خراسان شمالی یک سازمان دولتی می باشد

      نظرات