تریبون های نماز جمعه بهترین جایگاه جهت ترویج و آموزش همگانی...

گرد همایی مشترک ائمه جمعه استان یزد با مدیران عامل و مسئولین فرهنگی صنعت آب و برق استان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای یزد «محمدمهدی جوادیان زاده» در این گردهمایی که در محل نیروگاه سیکل ترکیبی یزد برگزار شد با تاکید بر لزوم مدیریت مصرف آب، اظهار کرد: با توجه به این که خداوند در قرآن کریم می فرمایند همه چیز را به اندازه آفریده ایم لازم است بدانیم منشا موضوعاتی نظیر خشکسالی و نگرانی در خصوص کمبود آب چیست.

وی برای تشریح این موضوع به بیان مقایسه وضعیت استان یزد نسبت به دیگر استان ها از نظر منابع آبی اشاره کرد و گفت: در این زمینه شاخص دارایی آبی سرزمین تعریف کردیم تا بررسی کنیم در هر مترمربع استان یزد چند لیتر آب صرف می شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای یزد افزود: سهم هر مترمربع از زمین استان یزد در برخورداری از آب تجدید پذیر ۵.۵ لیتر در سال است که کمترین مقدار در میان استان های کشور است و رتبه ۳۱ را داریم این درحالی است که استان هایی نظیر گیلان و چهارمحال بختیاری ۴۶۲ لیتر به ازای هر مترمربع آب تجدید پذیر در سال دارند.

وی به سرانه آب تجدید پذیر اشاره و بیان کرد: براساس این سرانه سهم هر یزدی ۶۸۰ مترمکعب آب است که گویای این می باشد یزد، استانی فقیر از نظر منابع آبی است و اهمیت صرفه جویی در این جا کاملا مشخص است.

جوادیان زاده درادامه گفته های خود به ضرورت صرفه جویی و این موضوع که کدام بخش ها برای صرفه جویی در اولویت قرار دارند اشاره کرد و گفت: صرفه جویی در همه بخش ها الزامی است اما در بخش کشاورزی به دلیل این که ۸۵ درصد آب استان را به خود اختصاص داده است از الزام بیشتری برخوردار است.

وی با بیان این که دیگر صنایع معروف به پرآبخواه تنها ۶ درصد آب استان را مصرف می کنند، تصریح کرد: به دلیل این که بهترین کیفیت آب در بخش شرب و صنعت مصرف می شود لازم است در این بخش هم صرفه جویی شود.

این مسئول اظهار کرد: برهمین مبنا لازم است طرح سازگاری با کم آبی که در استان یزد نوشته شده همه بخش ها را هدف صرفه جویی قراردهد تا منابع آب یزد پایدار شود.

جوادیان زاده در پایان با بیان این که آگاهی بخشی به مردم در امر صرفه جویی مهمترین راهکار است، خاطرنشان کرد: روحانیون باید از تریبون های نماز جمعه اهمیت صرفه جویی و راهکار آن را برای مردم روشن کنند تا مردم آگاه شوند صرفه جویی به معنای استفاده نکردن نیست بلکه به معنای درست استفاده کردن است.

لینک اصل خبر در سایت شركت آب منطقه‌ای یزد

    منبع خبر

    شركت آب منطقه‌ای یزد

    شركت آب منطقه‌ای یزد یک سازمان دولتی می باشد

      نظرات