صعود تیم کوهنوردی شرکت آب و فاضلاب استان به قله تفتان

صعود تیم کوهنوردی شرکت آب و فاضلاب استان به قله تفتان

به گزارش روابط عمومی آب و فاضلاب استان سیستان و بلوچستان تیم کوهنوردی آب و فاضلاب استان به قله ۴۰۵۰ متری تفتان صعود کردند.

به مناسبت فرا رسیدن دهه کرامت تیم کوهنوردی آب و فاضلاب با موافقیت قله ۴۰۵۰ متری تفتان را صعود نمود.

گفتنی است: این کوه در جنوب شرق ایران در ۵۰ کیلومتری شمال شرقی شهر خاش واقع شده است. تفتان نام تنها آتشفشان نیمه فعال در سراسر ایران است. فعالیت های شدید آتشفشانی در آغاز دوره ی کواترنر بر ارتفاع آن افزوده تا جایی که هم اکنون این کوه با۴۰۵۰ متر ارتفاع بلندترین نقطه ی استان محسوب می شود .

تفتان در زبان پارسی به معنای مکان گرم است که از کلمه "تفت" به معنای گرم و سوزان می آید و علت آن آتشفشانی بودن این کوه و خروج گاز گوگرد از درون آن است .

کوه تفتان دارای ۴ قله می باشد : قله ی شمالی که مرتفع ترین آن می باشد به نام کوه زیارت است، قله ی جنوبی که کوتاه تر و آتشفشانی است، مادر کوه نامیده می شود، قله ی شمال شرقی صبح کوه و قله ای که در مغرب مادر کوه قرار دارد نر کوه نامیده می شود.

پوشش گیاهی منطقه : از گیاهان قابل رویش در این ناحیه می توان به درختانی همچون پسته کوهی، بنه، بادام کوهی، گز، سیه چوب، درمنه، ارژن و پوشش گیاهی مانند آویشن، خارگلک، گرمونه، کاسنی، ریواس، بومادران، پونه، کاکوتی، گون، هزارخار،کلم وحشی اشاره کرد .

گوناگونی جانوری منطقه : روباه، شغال و گرگ بخشی از پوشش جانوری منطقه را تشکیل می دهند .

بهترین فصل صعود به قله تفتان : صعود قله تفتان در چهار فصل امکان پذیر است فقط در فصل زمستان به دلیل وزش بادهای سنگین و سرد صعود به این قله بسیار دشوار است .

لینک اصل خبر در سایت شرکت آب و فاضلاب استان سیستان و بلوچستان

  منبع خبر

  شرکت آب و فاضلاب استان سیستان و بلوچستان

  شرکت آب و فاضلاب استان سیستان و بلوچستان

  شرکت آب و فاضلاب استان سیستان و بلوچستان یک شرکت در شهر زاهدان می باشد

   نظرات