مدیر نظارت بر ساخت و سازهای...

مدیر نظارت بر ساخت و سازهای...

مدیر نظارت بر ساخت و سازهای شهرداری یزد با تاکید بر اینکه مالکان ساختمان های فاقد نمای شهری تا پایان سال جاری مهلت دارند نسبت به تکمیل آن اقدام نمایند، افزود: ساختمان هایی که نمای آن نیمه تمام یا فاقد نما باشند مشمول عوارض از زمان ساخت و ساز خواهد شد.

به گزارش مدیریت ارتباطات و امور بین الملل شهرداری یزد – علی نوری در خصوص ساختمان های فاقد نمای شهری گفت: بر اساس مصوبه شورای اسلامی شهر یزد، مالکان ساختمان هایی که نمای آن نیمه تمام یا فاقد نما است تا پایان سال جاری مهلت دارند تا نسبت به تکمیل آن اقدام نمایند.

مدیر نظارت بر ساخت و سازهای شهرداری یزد افزود: طبق قوانین و ضوابط طرح تفصیلی شهر، افرادی که ساختمانی را بنا می کنند باید کلیه وجوه آن را نماسازی کند.

نوری تاکید کرد: شهروندانی که تا پایان سال 1398 نسبت به تکمیل نمای ساختمان خود اقدام ننمایند، به ازای هر سال تاخیر در اجرای نمای شهری، از سالی که ساخت و ساز انجام شده است مشمول عوارض خواهند شد.

وی نماهای شهری را شامل نمای معبر، کوچه و گذر، حیاط و کلیه نماهایی که از ملک مجاور قابل رؤیت باشد عنوان کرد و افزود: کلیه وجوه ساختمان که از دید شهروندان قابل رؤیت باشد، مشمول نماسازی با مصالح مجاز است.

مدیر نظارت بر ساخت و سازهای شهرداری یزد اضافه کرد: اجرای نمای ساختمان تا ارتفاع 10 متر با سنگ های مجاز مانند تراورتن و با رعایت مسایل فنی مجاز می باشد.

نوری با اشاره به ضوابط طرح تفصیلی شهر، تصریح کرد: اگر ساختمانی تکمیل و قابل بهره بردای بوده ولی فاقد نما باشد، شهرداری مکلف است از ارائه هرگونه مجوزی اعم از خرید یا فروش، رهن گذاری و یا سایر گواهینامه ها خودداری نماید.

وی نماهای با سطوح صیقلی از جمله شیشه، سرامیک، نماهای فلزی و کامپوزیت را به دلیل تابش و جذب حرارت زیاد و طبق ضوابط، غیر مجاز عنوان کرد و افزود: استفاده از المان های خاص و معرف سبک های غیر ایرانی از جمله یونانی، رومی و دیگر سبک های مشابه در نماهای ساختمان غیر مجاز است.

مدیر نظارت بر ساخت و سازهای شهرداری یزد با اشاره به خط قرمز کمیسیون ماده 100 شهرداری در خصوص نماهای غیر مجاز که به تصویب شورای اسلامی شهر و فرمانداری رسیده است، تصریح کرد: با مالکان ساختمان هایی که نمای غیر مجاز اجرا نموده اند، برخورد قانونی خواهد شد.

نوری با اشاره به ثبت شهر یزد به عنوان شهر میراث جهانی، موضوع نمای شهری در بافت تاریخی را حائز اهمیت دانست و افزود: با توجه به شرایط خاص این بافت، کلیه ساخت و سازها و همچنین اجرای نما با تعامل و هماهنگی با اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان انجام می شود.

وی خاطر نشان کرد: با تصویب لایحه ای در شورای شهر، شهروندانی که از نماهای مجاز در ساختمان های خود استفاده نمایند مشمول تخفیفات از جمله تخفیف در عوارض نوسازی و همچنین عوارض مازاد تراکم خواهند شد.

مدیر نظارت بر ساخت و سازهای شهرداری یزد با بیان اینکه نماهای شهری از عوامل مهم هویت‌بخشی به مناطق و محلات مختلف در شهر هستند و نابسامانی و آلودگی‌های بصری ناشی از نبود هویت در طراحی، مقیاس، فرم، رنگ و مصالح به کار گرفته شده در تزئینات نما در بسیاری از ابنیه شهر و به‌ویژه در محدوده بافت‌های تاریخی شهر یزد مشهود است، خاطرنشان کرد: اغتشاشات بصری ناشی از نماهای نامتجانس و اجرای نماهای ناایمن در بافت‌های فرسوده، علاوه بر آسیب به سیما و منظر محلات، تهدیدی برای ایمنی ساکنان نیز تلقی می‌شود.

نوری افزود: شهروندان می توانند برای آگاهی بیشتر از ضوابط شهرسازی و طرح تفصیلی شهر به سایت معاونت شهرسازی و معماری شهرداری یزد به آدرس اینترنتی www.shahrsazi.yazd.ir مراجعه و از قوانین آن مطلع گردند.

لینک اصل خبر در سایت شهرداری یزد

  منبع خبر

  شهرداری یزد

  شهرداری یزد

  شهرداری یزد یک شهرداری در شهر یزد می باشد

   نظرات