معاون وزیر جهادکشاورزی: ۴۰۰ هزار حلقه چاه غیرمجاز در کشور شناسایی...

روابط عمومی آب منطقه ای چهارمحال و بختیاری به نقل از خبرگزاری ایرنا- معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی گفت: ۴۰۰ هزار حلقه چاه عمیق غیرمجاز در کشور شناسایی شده است، که بیش از ۱۰ میلیارد مترمکعب از آب بخش کشاورزی مصرف می کنند.

علی مراد اکبری روز پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا،  مجموع چاه های عمیق و نیمه عمیق بخش کشاورزی کشور را ۸۰۰ هزار حلقه برآورد کرد و گفت: نیمی از این تعداد چاه بصورت غیرمجاز حفر شده و مورد استفاده قرار گرفته است.

به گفته وی ، بیش از ۶۰ درصد از تامین منابع آبی کشور از سفره های زیرزمینی تامین می شود که در صورت نبود مدیریت در مصرف درست آب، در اینده تامین آب در بخش کشاورزی دچار چالش جدی خواهد شد.

وی میزان خسارت پدیده سیلاب بهار امسال به زیرساخت های بخش آب و خاک بخش کشاورزی کشور را  افزون  ۱۴ هزار میلیارد ریال عنوان کرد و گفت: با تشکیل پرونده ، فرایند پرداخت خسارت از سوی دتسگاه های متولی در سطح کشور به سیلزدگان آغاز شده است .

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی همچنین از اجرای طرح آبیاری نوین در  ۹۰۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی سنتی  کشور از سال ۹۲ تاکنون خبر داد و گفت:  استانهای هرمزگان و چهارمحال و بختیاری  با اجرای بیش از ۵۴ درصد سیستم آبیاری نوین در اراضی زراعی و باغی، رتبه اول و دوم کشور را به خود اختصاص داده اند.

اکبری افزود:  سال گذشته ۱۸۰ هزار هکتار از اراضی سنتی و ۱۰۰ هزار هکتار از اراضی مدرن تحت پوشش آبیاری نوین قرار گرفت.

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی ی با بیان اینکه از ابتدای سال جاری تاکنون ایجاد شبکه آبیاری نوین در بیش از ۲۰ هزار هکتار از اراضی اجرایی شده است، تصریح کرد: امسال بیش از ۲۰ هزار میلیارد ریال برای اجرای این طرح اختصاص یافته است ، که بخشی از این اعتبار با ۱۵۰ میلیون یورو از محل صندوق توسعه ملی تامین شده است.

به گزارش ایرنا، معاون آب و خاک وزارت جهادکشاورزی به منظور شرکت در شورای برنامه ریزی و سرکشی از حوزه آب و خاک سازمان جهادکشاورزی به این استان سفرکرده است.

لینک اصل خبر در سایت شركت آب منطقه‌ای چهارمحال و بختیاری

    منبع خبر

    شركت آب منطقه‌ای چهارمحال و بختیاری

    شركت آب منطقه‌ای چهارمحال و بختیاری یک سازمان دولتی می باشد

      نظرات