در کارگروه ملی رفع بو نامطبوع محور تهران قم مقرر شد، دستگاه های اجرایی کشور با بوی نامطبوع محور تهران قم مقابله کنند

در کارگروه ملی رفع بو نامطبوع محور تهران قم مقرر شد، دستگاه های اجرایی کشور با بوی نامطبوع محور تهران قم مقابله کنند


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، در ابتدای این جلسه مسعود تجریشی، معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست ضمن خیر مقدم به مدعوین گفت: بیان صحیح موضوع به حل آن کمک می کند و از همه میخواهم تا در حل این موضوع تلاش کنند.

محمد مهدی میرزایی قمی، رییس مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم با تاکید بر این که مسیر فرودگاه بین المللی امام خمینی (ره)،دروازه ورودی کشور است گفت: اهمیت موضوع از بُعد بین المللی بسیار مهم است و مقام معظم رهبری و رییس جمهور هم بر رفع این بو تاکید داشتند.

در ادامه میرزایی قمی توضیحاتی در خصوص اقدامات صورت گرفته در مرکز داد و گفت : باید مساله در قالب کارگروه های ملی مطرح و پیگیری شود تا هرچه بیشتر شاهد بهبود وضعیت این محور باشیم.

در ادامه این جلسه، نماینده اداره کل حفاظت محیط زیست استان تهران گزارشی از اقدامات صورت گرفته برای حل مشکل بو در این محور ارائه کرد و گفت: اداره حفاظت محیط زیست استان تهران برای رفع این مشکل، مطالعات هواشناسی و ایجاد ایستگاه هواشناسی و نمونه برداری و تعیین شدت آلودگی منابع آلاینده و پیگیری اقدامات اصلاحی واحدهای آلاینده مانند ایجاد تصفیه خانه برای واحدهای لبنیاتی و دامداریها و صدور اخطاریه زیست محیطی لازم برای واحدهای آلاینده و نیز مقابله با پسماندسوزی در منطقه را تاکنون انجام داده است .

نماینده جهاد کشاورزی استان تهران از وجود دو دامداری و صنایع وابسته در آن منطقه خبر داد و گفت: دو دامداری بزرگ، یک مجتمع دامپروری در کنار دو کشتارگاه در محور مذکور قرار گرفته شده است، یکصد میلیارد ریال اسناد خزانه با مشارکت بانک کشاورزی برای برنامهریزی اقدامات اجرایی در آن منطقه اختصاص داده شده است.

در ادامه این نشست نماینده شرکت آب منطقه ای تهران به اقدامات انجام شده از سال گذشته پرداخت و گفت: اقدامات انجام شده شامل، شناسایی منابع بوی نامطبوع و ارائه طرح ساماندهی آب¬های سطحی است و مدیریت ۱۳۱ نقطه تخلیه فاضلاب آبهای سطحی در آن محور، اولویت برنامههای شرکت آب منطقه ای تهران است.

در ادامه این نشست، نماینده آب و فاضلاب جنوب غرب استان تهران گزارشی از طرح های تاسیس  تصفیه خانه فاضلاب در دو منطقه اسلامشهر و بهارستان داد و گفت: پیشرفت مناسب عملیات اجرایی نیمه دوم مدول اول تصفیه خانه فاضلاب اسلامشهر با مبلغ قرارداد ۵۲۰ میلیارد ریال و همچنین برگزاری مناقصه احداث مدول اول تصفیه خانه بهارستان با برآورد ۱،۷۰۰ میلیارد ریال و برنامه اجرایی شروع عملیات لوله گذاری بیش از ۹۰ کیلومتر خطوط انتقال ، اصلی فرعی فاضلاب با مبلغ برآورد  ۱،۲۶۶ میلیارد ریال ، که  اعتبار عمرانی معادل  ۳۴۸۰ میلیارد ریال را  برای سال های ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹ می طلبد.

در پایان این کارگروه مصوب شد تا مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم به عنوان مرجع مستقل، نسبت به تعیین نوع ترکیبات مولد بو، منابع انتشار و سهم هر یک اقدام کند، تمام دستگاههای ذیربط موظف هستند برنامه های عملیاتی خود را برای رفع بوی نامطبوع در محور تهران - قم، مشتمل بر فعالیتها، هزینههای مورد و برنامه زمانبندی و میزان اثربخشی را اولویت بندی کنند در نشست های بعدی این کارگروه، تمامی برنامه های ارائه شده، بررسی و بر اساس اولویت بندی  تعیین شده به هیات دولت منعکس خواهدشد.
لینک اصل خبر در سایت سازمان حفاظت محیط زیست

    منبع خبر

    سازمان حفاظت محیط زیست

    سازمان حفاظت محیط زیست یک سازمان دولتی در شهر تهران می باشد

      نظرات