کوچ پاییزه پرندگان مهاجر به تالاب میقان اراک آغاز شد

کوچ پاییزه پرندگان مهاجر به تالاب میقان اراک آغاز شد


«رضا میرزایی» روز شنبه در گفت‌وگو با ایرنا افزود: فلامینگوها در زمره نخستین پرندگا مهاجر به تالاب میقان هستند و حضور گونه‌های مختلف پرندگان کوچک و بزرگ به این  تالاب تا اواسط دی ماه ادامه دارد.
وی بیان کرد: سالانه بین ۳۰ تا ۴۰ هزار پرنده مهاجر به این تالاب کوچ پاییزه دارند که  ۱۲ تا ۱۵هزار پرنده از نوع درنای خاکستری است و بیشترین تجمع درناها در این زیستگاه طبیعی نیمه آبان ماه است که چندین سال است این روز با عنوان «روز درنا» در استان پاس داشته می‌شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی ادامه داد: برخی از پرندگان مهاجر تا فرا رسیدن فصل بهار در این تالاب می‌مانند اما شماری با بارش نخستین برف سنگین این منطقه را ترک و به سمت مناطق گرمسیری جنوبی و شمال آفریقا پر می‌گشایند.
میرزایی بیان کرد: حفظ تالاب میقان اراک به عنوان استراحتگاه میان راهی پرندگان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و دخالتهای انسانی و برداشت‌های معدنی از این تالاب می‌تواند حیات پرندگان را به خطر اندازد.

وی گفت: پرندگان وحشی قادر به تهیه خوراک برای خود هستند و انتظار می‌رود که مردم از ریختن دانه در اطراف این زیستگاه و یا داخل تالاب خودداری کنند.

تالاب میقان اراک زیستگاه ۱۴۰ گونه پرنده است و سالانه ۹۰ گونه پرنده مهاجر وارد این تالاب می‌شوند.
این زیستگاه طبیعی در مسیر کریدورهای پرندگان مهاجر قرار دارد و هر سال پذیرای انواع مرغان مهاجر از جمله درنای زیبای خاکستری، کنگر، خودکا، اردک نوک پهن، فلامینگو، غاز خاکستری، هوبره، تنچه، حواصیل، اردک سبز است.
تالاب کویری میقان اراک در ۱۵ کیلومتری شمال شرق اراک با سطح آبگیری ۱۲ هکتار یکی از زیستگاه های مهم پرندگان کشور است و دریاچه فصلی آن علاوه بر نقش محوری در حوزه تنوع زیستی، تاثیر مستقیمی بر مهار کانون‌های تولید شن و نمک و آلایندگی هوای اراک دارد.
لینک اصل خبر در سایت سازمان حفاظت محیط زیست

    منبع خبر

    سازمان حفاظت محیط زیست

    سازمان حفاظت محیط زیست یک سازمان دولتی در شهر تهران می باشد

      نظرات