برنامه راديوئي پرتو با موضوع آلودگي نوري

از صداي مركز سمنان پخش شد؛

برنامه راديوئي پرتو با موضوع آلودگي نوري

در چهل و يكمين قسمت برنامه راديوئي پرتو كه از صداي مركز سمنان به روي آنتن رفت، در خصوص تاثيرات آلودگي هاي نوري بر محيط زيست مطالبي ارائه گرديد.

محمدعلي نصيري در بخش كارشناسي اين برنامه بيان داشت: از نظر علمي ، نورهاي مصنوعي كه در زمان و مكان نامناسب، از استاندارد خود خارج مي شوند و روي محيط زيست تاثير منفي مي گذارند را آلودگي نوري مي گويند.

وي افزود: آلودگي نوري يكي از اثرات جمعي زندگي صنعتي و شهري مي باشد و هنگامي كه پرتو هاي نور يك چراغ به سمت زمين سوق پيدا نكند و بخشي از آن به دليل نصب نادرست و يا بهره گيري از حباب هاي نامناسب به سوي آسمان هدايت شود باعث برافروختگي و يا سياهي آسمان و در نتيجه آسيب به محيط زيست مي گردد.

وي اضافه كرد: نور تابلوهاي تبليغاتي ، بيلبوردها، روشنائي بيش از حد خيابان ها و ميادين ، نورپردازي اِلِمان هاي شهري و ساختمان ها، به عنوان برخي از منابع توليد آلودگي هاي نوري در شهرها محسوب مي شوند.

نصيري با اشاره به اين كه 83 درصد مردم جهان در آلودگي نوري زندگي مي كنند و اين آلودگي ها اغلب ناشي از استفاده بيش از حد و نادرست چراغ ها و سيستم هاي روشنائي مي باشد اظهارداشت: آلودگي هاي نوري مي تواند عوارض بسياري از جمله؛ اقتصادي ، زيست محيطي ، بهداشتي و سلامت افراد را به دنبال داشته باشد.

گفتني است: در بخش نمايشي " آقا و خانم پيك " در خصوص جمع آوري كولرها در فصل سردسال توسط افراد ماهر در اين زمينه، ميان پرده اي به روي آنتن رفت.

لازم به ذكر است: به قيد قرعه " فريبا شاهچراغ از شهرستان دامغان " به عنوان برنده مسابقه بهترين جمله پيرامون مديريت بهينه مصرف برق معرفي گرديد.

لینک اصل خبر در سایت شرکت توزیع نیروی برق استان سمنان

  منبع خبر

  شرکت توزیع نیروی برق استان سمنان

  شرکت توزیع نیروی برق استان سمنان

  شرکت توزیع نیروی برق استان سمنان یک شرکت در شهر سمنان می باشد

   نظرات