سوگواره «هنر و حماسه» برگزار شد

سوگواره «هنر و حماسه» برگزار شد


رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز با بیان اینکه این برنامه سومین دوره از این سری نمایشگاه‌های هنری حماسی است، گفت: این برنامه سال گذشته در پارک بعثت برگزار شد و یک کار هنرمندانه ای بود که سبب شد آن را الگویی برای مستمر بودن این نمایشگاه قرار دهیم و امسال نیز سعی شد تا کار نوتر و هنرمندانه‌تر برگزار شود و به همین دلیل با تاخیر در دهه آخر صفر برگزار شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری شیراز، ابراهیم گشتاسبی راد با اشاره به قدرت هنر در بیان مسائل، افزود: تلاش کردیم تا بتوانیم قسمتی از حماسه‌ای که امام حسین (ع) و یارانشان در کربلا اجرا کردند و الگویی برای قرن های متوالی شد، را با زبان هنر که زبانی گویا و بین المللی است، به مردم نشان دهیم.
وی با اظهار امیدواری از ادامه یافتن چنین فعالیت‌هایی، بیان کرد: همکاری و هم‌افزایی بین ارگان‌ها و دستگاه‌های مختلف با سازمان فرهنگی و ارشاد سبب شده تا حدودی در حوزه فرهنگ و ارشاد آرامش ایجاد شود که نمونه‌های آن را در فعالیت‌های فرهنگی هنری در هفته دفاع مقدس مشاهده کردیم.
گشتاسبی راد خاطرنشان کرد: سازمان فرهنگی سعی کرده تا از تمام گروه‌های فرهنگی، نمایشی، هنری، سمن‌ها، پایگاه‌های مقاومت و... حمایت کند تا آنها بتوانند با دغدغه کمتری برنامه‌های خود را اجرایی کنند.
وی تاکید کرد: سازمان نشان داد که می تواند بسترساز کارهای هنری و فرهنگی در تمام شهر باشد، ما تمام کارها را مذهبی می دانیم و اگر کاری را غیر مذهبی بدانیم از این وادی می رویم و همین تفکر سبب برکت به تمام کارهای ما شده است.
در ادامه نیز احد ده بزرگی، از شاعران خوش‌نام شیرازی با بیان اینکه در واقعه عاشورا تمام گروه سنی از خردسال تا کهنسال حضور دارند، گفت: زنان از شخصیت‌های ویژه صحنه کربلا هستند، زنانی که با شعر و خطبه‌خوانی توانستند یاد و خاطره عاشورا را زنده نگه دارند.
همچنین، غلامرضا کافی یکی دیگر از شاعران شیرازی ضمن شعرخوانی با موضوع اربعین حسینی، افزود: همه هنرها از مجموعه عناصری برخوردارند و در همه آنها دو عنصر برون و درون مشترک است، برونه همان شکل شعر با ماهیت متفاوت است و بازخورد هنر و استفاده و کارکرد هنر به جانمایه و درونه هنر برمی‌گردد.
وی متذکر شد: در حقیقت تفکر به سراغ هنر برای پایداری و جاودانگی خودش می آید، هنر همواره با دین و مذهب پیوند خورده و تعداد زیادی از هنرهای جاودانه به دلیل پیوندش با دین است، در عاشورا همه هنرها حاضر هستند و برعکس شرایط دیگر اینبار هنر برای داشتن یک ظرف و جاودانگی به سراغ تفکر عاشورایی رفته است، هنر با پیوند به عاشورا سعی کرده تا تقدس پیدا کند و این نکته متفاوتی است.
گفتنی است در این مراسم شاعران به قرائت اشعار مرتبط به عاشورا و ائمه اطهار (ع) پرداختند.
براساس این گزارش، به مناسبت اربعین حسینی آیین افتتاح سومین سوگواره فرهنگی، هنری و گردشگری با عنوان «هنر و حماسه»، توسط معاونت فرهنگی، هنری و مدیریت گردشگری سازمان فرهنگی شهرداری با همکاری نهادهای دولتی و خصوصی شهر شیراز و حضور شاعران، هنرمندان، اعضای شورای اسلامی شهر شیراز، مدیران شهرداری و.. در خیابان 9 دی برگزار شد.
لینک اصل خبر در سایت شهرداری شیراز

    منبع خبر

    شهرداری شیراز

    شهرداری شیراز یک شهرداری در شهر شیراز می باشد

      نظرات