نمای تئاتر شهر در حال تخریب است

نمای تئاتر شهر در حال تخریب است

www.BanaNews.irمجموعه تئاتر شهر به عنوان حرفه‌ای‌ترین مکان تئاتری ایران و به عنوان بنایی ثبت شده در میراث فرهنگی کشور به دلیل نبود توجه و رسیدگی لازم از سوی مدیران و متولیان تئاتر با مشکلات فراوانی مواجه شده و نمای این بنای هنری در حال تخریب است.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) به نقل از مهر، در تمام نقاط دنیا بناها و مکان‌های تاریخی، فرهنگی و هنری همواره مورد توجه اقشار مختلف جامعه به‌خصوص مسوولان و متولیان امر هستند. وجود چنین فضاها و بناهایی به نوعی بیانگر هویت فرهنگی و هنری یک ملت هستند. مجموعه تئاتر شهر به عنوان تنها مجموعه حرفه‌ای تئاتر ایران از جمله بناهای فرهنگی و هنری کشور است که به عنوان میراث فرهنگی به ثبت رسیده است.

متاسفانه طی سال‌های گذشته بیشتر از اینکه به بنا و امکانات آن و همچنین ترمیم و بازسازی بخش‌هایی که در داخل یا نمای تئاتر شهر آسیب دیده‌اند، توجه شود از این بنای تئاتری بهره‌برداری شده است. یکی از دلایل بهره‌برداری بیش از حد از مجموعه تئاتر شهر، نبود سالن‌های تئاتر به حد کافی در سطح تهران و البته کشور است.

اما این واقعیت را نباید نادیده گرفت که بهره‌برداری بیش از اندازه به تنهایی باعث فرسوده شدن یک بنا و تخریب آن نمی‌شود. متاسفانه نکته مهمی که از سوی مسوولان و مدیران و متولیان تئاتر در قبال تئاتر شهر مد نظر قرار نگرفته رسیدگی و بازسازی و مرمت این بنای هنری و میراث فرهنگی کشور است.

امید است بخشی از این بودجه صرف بازسازی نمای مجموعه تئاتر شهر شود تا شاهد تخریب هر چه بیشتر این میراث فرهنگی نباشیم. تئاتر در تمام بخش‌های خود نیازمند توجه و رسیدگی است و حفظ فضاهای فعلی تئاتر در شرایطی که با گذشت سال‌ها بر تعداد آنها افزوده نمی‌شود وظیفه خطیر دیگری است که باید بر دوش مدیران و مسوولان مربوطه باشد.

بهتر است مدیران و مسوولان و متولیان تئاتر پیش از آنکه دیر شود و جامعه تئاتری و اهالی هنر شاهد تخریب مجموعه تئاتر شهر در مقابل چشمان خود باشند، وارد عمل شوند و دروازه توجیهات را ببندند و دغدغه‌مندی خود را در عمل به خانواده تئاتر نشان دهند.

 

 

    نظرات