کنترل تعزیراتی اجاره بها به روایت مشاوران املاک/ طرحی که شکست می‌خورد

کنترل تعزیراتی اجاره بها به روایت مشاوران املاک/ طرحی که شکست می‌خورد

www.BanaNews.irسازمان تعزیرات حکومتی در حالی طرح جلوگیری از افزایش ۷ تا ۹ درصدی قیمت اجاره مسکن را از اول تیرماه اجرایی می‌کند که برخی مشاوران املاک معتقدند نمی‌توان با برخورد دستوری و تعزیراتی بازار اجاره مسکن را سروسامان داد.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) پس از تائید افزایش قیمت مسکن از سوی مرکز آمار ایران و سیر صعودی اجاره بها از تابستان سال گذشته، سازمان تعزیرات حکومتی وارد عمل شد و با انتقاد از افزایش اجاره بها اعلام کرد: افزایش مجاز اجاره مسکن در مقایسه با سال گذشته حداکثر ۷ تا ۹ درصد تعیین شده است و اگر افزایش اجاره مسکن بیش از این میزان باشد، تعزیرات با آن برخورد می کند.

علی مژدهی پور با بیان اینکه بنگاه های مسکن باید قیمت و تعرفه خدمات خود را اعلام کنند گفته اشت: اگر این کار انجام نشود تخلف صورت گرفته است و با آن برخورد می شود.

این درحالی است که مشاوران املاک اجرای این روش را موثر نمی دانند و معتقدند که مالکان حاضر نمی شوند با رقم از قبل تعیین شده ملک خود را اجاره دهند.

عدم تمایل مالکان برای اجرای این طرح

دراین باره "بابک. الف" یکی از مشاوران املاک در تهران در گفتگو با مهر با اشاره به افزایش اجاره بها در هفته گذشته، گفت: الان آپارتمانی که ۲ سال پیش از این ۳۲ میلیون تومان رهن داده می شد، با گذشت ۲ سال از عمر آن به قیمت ۵۵ میلیون تومان رسیده است.

وی با ابراز بی اطلاعی از چنین طرحی، افزود: برای ملک نمی توان قیمت واحدی را مشخص کرد، زیرا مسکن یک کالا نیست و مالک حق دارد براساس قانون مالکیت، هر قیمتی را تعیین کند و مستاجران هم آزادند تا مسکن مورد نظرشان را تهیه کنند.

این فعال بازار مسکن معتقد است که قیمت کنونی اجاره بها و خرید و فروش مسکن، شرایط سختی را برای متقاضیان بوجود آورده و بازار فعلی فقط به نفع مالکان است و مشاوران املاک و متقاضیان سودی نمی برند.

یکی دیگر از مشاوران املاک تعیین حداکثر ۹ درصد قیمت اجاره بها از سوی سازمان تعزیرات را روشی غیرعملی خواند و به مهر گفت: مالک است که خانه‌ای را می فروشد یا به اجاره می گذارد؛ بنابراین مالک می تواند با هر قیمتی این کار را انجام دهد و حتی سازمان تعزیرات متوجه نشود.

این فعال بازار مسکن بیان کرد: هر ملکی شرایط خاص خود را دارد که ممکن است با ملکی در همان منطقه تفاوت زیادی داشته باشد بنابراین تعیین قیمت واحد برای ۲ ملک دریک منطقه، روش درستی نیست.

وی با بیان اینکه قبلا هم اعلام می کردند که طرح مسکن مهر می تواند بازار مسکن را کنترل کند، گفت: در عمل دیدیم که مسکن مهر نتوانست بازار مسکن را کنترل کند؛ بنابراین این طرح هم عملی نیست.

مشاور املاک دریکی از بنگاه های بزرگ مسکن در تهران، افزایش اجاره بها را ۲۰ تا ۳۰ درصد عنوان کرد و افزود: تعیین قیمت مسکن نمی تواند از سوی دولت تعیین شود و قیمت اجاره بها هم هر روز افزایش می یابد.

این مشاور معتقد است شاید دولت بتواند جوی را در بازار مسکن ایجاد کند اما کنترل قیمت با این روشهای تعزیراتی انجام نمی شود.

 

    نظرات