جزییات ثبت نام در طرح "اقدام ملی تامین مسکن"

جزییات ثبت نام در طرح "اقدام ملی تامین مسکن"

وزارت راه و شهرسازی در جدیدترین اقدام خود در حوزه مسکن، طرح اقدام ملی تامین مسکن را کلید زده است. در این طرح متقاضیان باید با مراجعه به سامانه آباد وزارت راه و شهرسازی ثبت نام کنند. البته برای این طرح ۴ شرط اصلی تأهل، فاقد مالکیت خصوصی، عدم استفاده از امکانات دولتی از قبیل: زمین، آپارتمان یا تسهیلات ویژه یارانه‌دار و داشتن سابقه ۵ سال سکونت در شهر هم دیده شده است و از روز‌های آینده فرآیند ثبت نام در ۱۰ استان آغاز می‌گردد.

در این طرح شهر‌های اراک، اردبیل، ارومیه، اصفهان، اهواز، بندرعباس، تبریز، تهران، رشت، زاهدان، شیراز، کرمان، کرج، کرمانشاه، مشهد، همدان، یزد و تمامی شهر‌های جدید فعلا در این مرحله، سهمیه ‌ای برای آن‌ ها منظور نشده و فعلا باید منتظر بمانند. در حال حاضر اولویت بنیاد مسکن برای اجرای طرح اقدام مسکن ملی، شهر‌هایی است که کمتر از ۱۰۰ هزار نفر جمعیت دارند.
به گفته اسلامی وزیر راه و شهرسازی هدف از اجرای این طرح "کاهش قیمت مسکن است که امیدوارم با اجرای این طرح قیمت مسکن متعادل شود." و حالا نیز عملیات ساخت ۱۱۰ هزار واحد مسکونی از ۴۰۰ هزار واحدی که در قالب طرح اقدام ملی مسکن قرار است ساخته شود، به تازگی با حضور رییس جمهور آغاز شده است.

شرایط ثبت در طرح اقدام مسکن ملی چیست؟

سوالی که ذهن متقضایان را به خود درگیر کرده، شرایط ثبت نام در این طرح است. محمود محمود زاده سرپرست معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه در مورد شرایط ثبت نام در "طرح اقدام ملی تامین مسکن"، گفته است: "متقاضیان ثبت‌نام مسکن ملی باید چهار شرط اصلی تأهل، فاقد مالکیت خصوصی، عدم استفاده از امکانات دولتی از قبیل: زمین، آپارتمان یا تسهیلات ویژه یارانه‌دار و داشتن سابقه ۵ سال سکونت در شهر مورد تقاضا را داشته باشند."

او با تأکید بر اینکه امکان ثبت نام افراد دارای سابقه مالکیت در طرح ملی مسکن وجود ندارد، می‌گوید: "برای متقاضیان دارای موارد خاص مکانیزمی برای بررسی این موارد در حال طراحی است، اما اولویت با کسانی است که چهار شرط اصلی را داشته باشند."

سرپرست معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه همچنین در مورد زمان ثبت‌نام متقاضیان در طرح "اقدام ملی تامین مسکن "گفته است: "نام‌ نویسی از متقاضیان مسکن ملی در ۱۰ استان کشور از آبان سال جاری آغاز می‌شود و به مرور استان‌ های دیگر با فراهم شدن شرایط لازم در پروسه ثبت‌نام قرار می‌گیرند."

محمود زاده با بیان اینکه طرح پایلوت ثبت‌نام طرح ملی مسکن اوایل شهریور امسال در کرمان آغاز شده بود، می‌گوید: "تلاش ما این است تا قبل از بهمن سال جاری فرآیند ثبت نام در تمامی استان‌های کشور صورت گیرد."

البته سامانه آباد بنیاد مسکن به جز ۴ شرایطی که سرپرست معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی اعلام کرده، توانایی تأمین هزینه ساخت مسکن"به غیر از تسهیلات بانک" و امکان سپرده‌گذاری ۳۰۰ میلیون ریال در بانک مسکن به منظور اطمینان از توانایی متقاضی در تأمین هزینه ‌های ساخت مسکن را هم به شرایط ثبت نام اضافه کرده است. البته زنان خود سرپرست هم باید حداقل ۳۵ سال سن داشته باشند تا بتوانند در سامانه آباد بنیاد مسکن ثبت نام کنند.

این سامانه همچنین نوشته است: "متقاضی و افراد تحت تکفل از تاریخ 01/01/1384 فاقد مسکن ملکی بوده و نباید قبلاً از امکانات دولتی و نهاد‌های عمومی، زمین و تسهیلات وام مسکن و مسکن دریافت کرده باشند. "

کجا ثبت نام کنیم؟

وزارت راه و شهرسازی برای ثبت نام متقاضیان، سامانه آباد را به آدرس اینترنتی " https://abad.bonyadmaskan.ir " راه اندازی کرده است. پس از وارد کردن اطلاعات در این سامانه و تکمیل فرم‌ های اعلامی در سامانه آباد، باید مبلغ ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان به عنوان هزینه ثبت نام پرداخت کنید. بعد از انجام این مراحل، به شما کد ۱۰ رقمی رهگیری داده می‌شود که با استفاده از آن می‌توانید مراحل دریافت وام طرح اقدام ملی مسکن را از طریق سامانه آباد پیگیری کنید.

بعد از بررسی موارد ثبت نامی، از طریق پیامک امکان استفاده از تسهیلات طرح اقدام ملی مسکن به شما اطلاع داده می‌شود. اگر پیامک موافقت برای تان ارسال شد، در این مرحله باید به همراه مدارکی مثل گواهی سابقه سکونت پنج ساله در شهر محل تقاضا، کارت ملی و شناسنامه متقاضی و افراد تحت تکفل و سند مالکیت زمین (در صورتی که زمین داشته باشید) به شعب بنیاد مسکن مراجعه کنید تا بتوانید از تسهیلات طرح اقدام ملی مسکن استفاده کنید.

البته اگر در شهر محل سکونت تان تعداد متقاضیان واجد شرایط از سهمیه منظور شده بیشتر باشد، آن وقت اولویت بندی از طریق قرعه‌کشی رایانه‌ای انجام می‌شود.

شرایط تسهیلاتی طرح اقدام مسکن ملی چیست؟

وام طرح اقدام ملی مسکن ۷۵ میلیون تومان است و نرخ سود بازپرداخت این وام ۱۸ درصد در نظر گرفته شده. بر اساس اعلام سامانه آباد، دوره ساخت خانه‌ها حداکثر دو سال است و بعد از آن پرداخت اقساط شروع می‌شود. دوره بازپرداخت اقساط وام طرح اقدام ملی مسکن، حدود ۱۰ سال است و اقساط ماهانه آن حداقل یک و نیم میلیون تومان خواهد بود.

زمین‌های دولتی که در اختیار طرح اقدام ملی تامین مسکن قرار گرفته، با قیمت تمام شده به متقاضیان عرضه می‌شود. البته باید توجه داشته باشید، آن دسته از متقاضیان طرح اقدام ملی مسکن که خودشان برای ساخت خانه زمین دارند، در اولویت هستند. چراکه زمین‌های دولتی که در اختیار طرح اقدام ملی مسکن قرار گرفته محدود است.

آنطور که سامانه آباد اعلام کرده، اگر متقاضی زمینی با کاربری مسکونی در شهر مورد نظر داشته باشد و بتواند از شهرداری جواز ساخت بگیرد و آن را در رهن بانک بگذارد، در اولویت پرداخت وام طرح ملی مسکن قرار خواهد گرفت. سامانه آباد بنیاد مسکن می‌گوید در شهر‌هایی که تعداد متقاضیان از سهمیه در نظر گرفته شده بیشتر باشد، اولویت بندی از طریق قرعه‌کشی رایانه‌ای انجام خواهد شد.

گفته می‌شود میانگین هزینه ساخت در طرح اقدام ملی تامین مسکن متری دو میلیون و ۵۰۰ هزار تومان خواهد بود و واحد‌های مسکونی این طرح بین ۷۵ تا ۱۰۰ متر زیربنا دارند. با این حساب قیمت تمام شده هر واحد مسکونی در این طرح بین ۱۸۷ تا ۲۵۰ میلیون تومان تخمین زده می‌شود.

لینک اصل خبر در سایت اداره کل راه و شهرسازی استان قم

    منبع خبر

    اداره کل راه و شهرسازی استان قم

    اداره کل راه و شهرسازی استان قم یک سازمان دولتی می باشد

      نظرات