سرشماری پاییزه گونه های علفخوار درخراسان رضوی آغار شد

سرشماری پاییزه گونه های علفخوار درخراسان رضوی آغار شدبه گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی، تورج همتی  افزود: سرشماری گونه های علفخوار در استان با مشارکت ۷۲۰ نفر از محیط بانان و کارشناسان حیات وحش در حال انجام است.

وی افزود: سرشماری پائیزه عموماً به منظور بررسی و تحلیل وضعیت جمعیت حیات وحش انجام می شود و امسال نیز سرشماری گونه های شاخص پستانداران علفخوار شامل قوچ و میش اوریال، کل و بز وحشی و آهو آغاز شده و تا آذر ماه ادامه خواهد داشت.

این مقام مسئول ضمن اشاره به اینکه برنامه سرشماری در ۴۱ منطقه تحت مدیریت انجام خواهد شد گفت: با توجه به وسعت و تعداد مناطق تحت مدیریت و لزوم برآورد سریع جمعیت وحوش، مناسب ترین روش برای سرشماری، روش مشاهده مستقیم از طریق پیمایش خطی است که بر این اساس مسیرهای سرشماری هر منطقه برروی نقشه های توپوگرافی با تکیه به تجارب محیط‌بانان و کارشناسان اداره نظارت بر امور حیات‌وحش حفاظت محیط زیست استان مشخص می شود.

وی با بیان اینکه نتایج سرشماری بعد از مشاهدات،جمع آوری و به منظور تجزیه و تحلیل مورد بررسی قرار می گیرد گفت: هدف از برآورد جمعیت حیات وحش، بررسی وضعیت زاد و ولد، شناسایی عوامل تهدید و شناسایی مناطق مستعد برای ارتقاء سطح حفاظتی زیستگاه ها است و براساس برنامه ریزی های به عمل آمده حدود ۷۲۰ نفر دراین سرشماری شرکت خواهند کرد که این جمعیت در قالب ۳۲۰ گروه در استان ساماندهی شده اند.

مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی ادامه داد: بدست آوردن اطلاعاتی از اندازه و یا تراکم جمعیت وحوش پیش نیاز اصلی مدیریت حیات وحش است و اینکه جمعیت وحوش در منطقه‌ای سیر صعودی یا نزولی دارد وبرنامه ریزی ها برای آینده،  نیاز به کسب اطلاعات دقیق از تعداد و تراکم و نحوه پراکنش وحوش در مناطق چهار گانه تحت مدیریت دارد. لینک اصل خبر در سایت سازمان حفاظت محیط زیست

    منبع خبر

    سازمان حفاظت محیط زیست

    سازمان حفاظت محیط زیست یک سازمان دولتی در شهر تهران می باشد

      نظرات