ورود مهندسان جوان به صنعت ساختمان استان

ورود مهندسان جوان به صنعت ساختمان استان

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان: فارغ التحصيلان دانشگاهها آمادگي ورود به بازار كار را ندارند
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان یزد با تأکید بر ضرورت حضور مهندسان جدید در کارگاه ها برای کسب تجربیات تازه افزود: متأسفانه الآن دانشگاه ها دانشجویانی را تربیت و فارغ التحصیل می کنند که آمادگی ورود به بازار کار را ندارند.بنابراین بخشی از دانش را در دانشگاه و در قالب کتاب ها و مستندات و بخش قابل توجهی از آن را در محیط کارکه به علوم ضمنی شناخته می شود و در هیچ کتابی نوشته نشده است، می آموزند.
به گزارش روابط عمومی سازمان، «مهدی سالاری» در مراسم اتيان سوگند مهندسان جدید سازمان نظام مهندسی ساختمان استان یزد با بیان اینکه صنعت ساختمان صنعت بزرگی است، گفت: سازمان نظام مهندسی یکی ازبزرگترين سازمان های مردم نهاد صنعت ساختمان در کشورواستان به حساب می آید.
وی ادامه داد: سازمان نظام مهندسی یک سازمان بسیار مهم، کلیدی و با اهمیت غیر دولتی است كه         بر اساس قانون مصوب مجلس شورای اسلامی شکل گرفته و از طرفي یک بخش از فضای حاکمیت نیز به این سازمان منتقل شده، یعنی هم قدرت قانون را دارد و هم می تواند از حوزه حاکمیت به کسب و کار وارد شود و از این موضع می توان با قدرت به مسائل حوزه ساخت وساز رسیدگی کرد.
وی از ورود مهندسان جوان و جویای کسب تجربه برای ارتقای  اخلاق حرفه ای ابراز خرسندی کرد و گفت: با توجه به گردش بالای مالی در صنعت ساختمان، این صنعت قدرت اشتغال زایی بالایی دارد و با سرمایه گذاري اندک می توان اشتغال بسیار ایجاد کرد.
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان یزد اظهار کرد: از آنجا كه ساختمان يك كالاي ضروري است ،در حال حاضر در صنعت ساختمان یک شبکه بزرگ از طراحان، ناظران، مجریان و تأمین کنندگان وسایل و تجهیزات فعالیت می کنند.
سالاری افزود: بازار ساختمان یک بازار رقابتی است یعنی همان گونه که بازار جذابی است متقاضی هم برای کار در این بازار فراوان است، دراین شرایط مردم آنهایی که با سواد تر، داراي تحلیل درست تر وتفکر سیستمی و منظم باشند، را به خوبی و نیکی شناخته و توانایی جای گیری در شبکه های مختلف را دارند.
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان یزد گفت: بسیاری از تجربه هایی که در محیط کار به دست آمده هنوز مکتوب نشده است و برای کار در یک کارگاه ساختمانی وطراحی یک سیستم به علوم ضمنی نیازاست.
وی تأکید کرد: یک مهندس باید اخلاق حرفه ای، مسائل قراردادها، حقوق مهندسی، کسب و کار مهندسی و خیلی دیگر ازاین مسائل را بداند از این رو در سال های اخیردر حوزه آموزش سازمان نظام مهندسی برای آموزش های مهارتی وآزاد سرمایه گذاری شده است.
ضرورت عمل به قانون
عضو هیأت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان یزد هم در این مراسم با اشاره به قوانین فعالیت مهندسان در صنعت ساختمان ، به بیان برخی از تجربیات در اين زمينه پرداخت.
«محمدرضا جواهری» گفت: ويژگي رشته های فنی- مهندسی به گونه ای است که برای خود و دیگران امکان اشتغال زایی دارد و همه توان ادامه تحصیل در آن را ندارند، هر چند که درسال های اخیرفراوانی پذیرش دانشجو دررشته های فنی و مهندسی باعث شده این تصورایجاد شود که رشته های مهندسی پذیرش راحت تری دارند، اما کسانی که می خواهند از این رشته فارغ التحصیل شوند افراد نخبه ی داراي ضریب هوشی بالا هستند.
وی تأکید کرد: یک مهندس باید به روز باشد یعنی اینکه ضوابط ودستورالعمل هایی که داخلی است وموادی که آیین نامه، بخش نامه و دستورالعمل می شود را دانسته وبه آنها عمل کند. عده ای این اطلاعات را پیگیری نمی کنند وچون کسی آنها رابه عنوان متخلف نمی شناسد، این کاربه صورت رویه درآمده است.
عضو شوراي مركزي سازمان نظام مهندسي ساختمان افزود: امروزساخت وساز، مسیر قانونی را طی نمی کند وازیک مسیرخلاف رفته وکارفرمایان به همان سمت غلط راهنمایی و به دور زدن قانون تشویق می شوند. وظیفه شهرداری ها ازهمه مهم تراست آنها نباید دربرابراختلاف ها وتخلفات حوزه شهرداری ، کوتاه بیایند تا آینده شهر بهتر باشد.
و ي در پايان از مهندسان جوان خواست با دانش، تجربه و رعایت قوانین در این مسیرگام بردارند و آینده درخشانی را برای شهرمان رقم بزنند.
بهره گیری مهندسان جوان از تجربیات
عضو دیگر هیأت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان یزد هم در این مراسم به اهمیت جایگاه و نقش مهندسان در جامعه به عنوان متولیان ساخت و سازهای بزرگ و پروژه های عمرانی اشاره کرد.
«محسن اولیاء» افزود: به دلیل مسئولیت و اهمیت پروژه های مهم عمرانی و ساختمانی ، مهندسان در جامعه از شأن بالایی برخوردار هستند وظيفه همه ما و به ویژه شما مهندسان جوان است که این شأن و منزلت اجتماعی را حفظ کنیم.
وی به مهندسان جوان استان توصیه کرد که در محیط کار حرفه ای ،کارشان را دوست بدارند و از تجربیات گذشتگان استفاده کنند چرا که این تجربیات بدون صرف زمان و انرژی در اختیار آنها قرار می گیرد.
عضو هیأت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان یزد ادامه داد: صنعت ساختمان یک کار گروهی است و باید تیم های خوب و همگنی تشکیل شود که كار با موفقیت به انجام برسد.
وی در ادامه بر دیگر قواعد و قوانین کار در این حرفه از جمله رعایت حقوق دیگران ، انعطاف پذیری  و داشتن توقعات مالی منطقی تأکید کرد.
در پايان اين مراسم ، سوگندنامه مهندسي توسط حاضران قرائت گرديد.
لینک اصل خبر در سایت سازمان نظام مهندسی ساختمان استان یزد

  منبع خبر

  سازمان نظام مهندسی ساختمان استان یزد

  سازمان نظام مهندسی ساختمان استان یزد

  سازمان نظام مهندسی ساختمان استان یزد یک انجمن در شهر یزد می باشد

   نظرات