شرکت‌های صنعت برق ایران حضور فعالی در بازارهای منطقه دارند/ کاهش بودجه نفتی خللی در توسعه صنعت برق ایجاد نمی‌کند

شرکت‌های صنعت برق ایران حضور فعالی در بازارهای منطقه دارند/ کاهش بودجه نفتی خللی در توسعه صنعت برق ایجاد نمی‌کند

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو(پاون)، رضا اردکانیان در حاشیه مراسم افتتاح نوزدهمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت برق ایران با حضور در جمع خبرنگاران با تاکید بر اینکه در این رویداد بین‌المللی 36 شرکت از 13 کشور خارجی حضور دارند، عنوان کرد: در نمایشگاه نوزدهم شاهد حضور بیش از 460 شرکت تولید کننده ایرانی است که این مهم در شرایط فعلی کشور حکایت از رشد و رونق این صنعت زیربنایی در ایران دارد.
وی با اشاره به اینکه دست‌اندرکاران صنعت برق و انرژی کشور حضور فعالی در بازارهای منطقه دارند، ادامه داد: در حال حاضر نیز ایران در آستانه تحقق یکی از مهم‌ترین تحولات در ارتباط بازسازی و توسعه صنعت برق عراق است و امیدواریم از این فرصت برای ارتباط نزدیک‌تر و توسعه پایدار در منطقه که پیش‌شرط مهم صلح پایدار است بهره ببریم.
وزیر نیرو در پاسخ به سوالی مبنی بر تفکیک بودجه دولت از درآمدهای نفتی و تاثیر آن بر صنعت برق کشور، گفت: زمانی که بودجه کشور وابستگی عمده‌ای به نفت داشت، صنعت برق عمدتا متکی به منابع داخلی بوده و بخش عمده‌ای از 23 هزار میلیارد تومان گردش مالی این صنعت از طریق منابع داخلی و صادرات تجهیزات و خدمات مهندسی به بازارهای منطقه تامین شده بود. از این رو صنعت برق مشکلی در ارتباط با این مسئله ندارد و امور طبق روال سابق در حال انجام است.
اردکانیان با اشاره به پیوستن ایران به اتحادیه اقتصادی اوراسیا، گفت: با اجرای این مهم درصددیم تا بخش خصوصی ایران و تولیدکنندگان و تجار ما بتوانند به صورت راحت‌تری در بازار 190 میلیون نفری کشورهای عضو این اتحادیه حضور داشته باشند و طبیعتا تولید کنندگان تجهیزات برقی نیز از امتیازات این بخش به خوبی می‌توانند برخوردار شوند.
وی با اشاره به حضور وزیر برق سوریه در نمایشگاه نوزدهم، گفت: در حال حاضر صنعت برق ایران پروژه‌های متعددی از جمله نیروگاه 540 مگاواتی لاذقیه، احداث پست‌های برق و... در این کشور را بر عهده دارد.
وزیر نیرو یادآور شد: در جریان سفر این هفته وزیر برق سوریه به ایران نیز توافق شده است تا چارچوب یک همکاری همه‌جانبه در صنعت برق سوریه طراحی شود تا از این طریق بتوانیم نقش‌ عمده‌ای در بازسازی صنعت برق این کشور داشته باشیم.
اردکانیان با اشاره به برنامه ایران برای صادرات برق به سوریه از طریق کشور عراق، گفت: این مهم نیازمند اقداماتی از جمله راه‌اندازی یک خط 400 کیلوولت است تا همانگونه که به استقلال و تمامیت ارضی سوریه کمک کرده‌ایم بتوانیم در زمینه بازسازی سوریه نیز شاهد نقش‌آفرینی ظرفیت‌های عمرانی ایران باشیم.
لینک اصل خبر در سایت وزارت نیرو

  منبع خبر

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

   نظرات