تصفیه خانه های فاضلاب روستایی گامی موثر در احیای د...

تصفیه خانه های فاضلاب روستایی گامی موثر در احیای د...

تصفیه خانه های فاضلاب روستایی گامی موثر در احیای دریاچه ارومیه

مدیر امور آب و فاضلاب روستایی ارومیه گفت: اجرا و بهره برداری از تصفیه خانه های فاضلاب روستایی مجاور دریاچه ارومیه، گامی کوچک اما موثر در روند احیای این دریاچه است.

سیدمهدی عصمت ساعتلو در بازدید از تصفیه خانه فاضلاب روستای قولنجی و بررسی مشکلات بهره برداری از تاسیسات موجود، اظهار داشت: یکی از اولویت ها و مهمترین چالش های وزرات نیرو در وضعیت فعلی تنش آبی کشور، مدیریت مصرف و کاهش اتلاف آب در کلیه صنایع آب بر، بازچرخانی مجدد آب خاکستری و استفاده مجدد از پساب فاضلاب های شهری و روستایی بالاخص در بخش کشاورزی است.

وی افزود: در این راستا، با افتتاح پروژه تصفیه خانه فاضلاب روستای قولنجی در سال 1391، اولین گام در زمینه تصفیه فاضلاب و حفظ محیط زیست در روستاهای تحت پوشش آب و فاضلاب روستایی ارومیه برداشته شد.

وی گفت: درصورت تامین اعتبارات لازم و تحت پوشش درآمدن فاضلاب دیگر روستاهای شهرستان، مخصوصا روستاهای مجاور دریاچه ارومیه، گامی کوچک اما مهم در زمینه احیای دریاچه ارومیه برداشته خواهد شد.

مدیر امور آب و فاضلاب روستایی شهرستان ارومیه با اشاره به ظرفیت خروجی 20 لیتر در ثانیه تصفیه خانه فاضلاب قولنجی اظهار کرد: در صورت تامین و تخصیص اعتبارات مورد نیاز، امکان انتقال فاضلاب شهر قوشچی به روش ثقلی و با طول تقریبی خط انتقال شش کیلومتر به آن تصفیه خانه، میسر خواهد بود.

وی اظهار کرد: مراحل مقدماتی مطالعاتی این طرح صورت پذیرفته و درصورت عملیاتی نمودن موضوع، کنترل آلودگی های فاضلاب و استفاده مجدد از پساب و مدیریت جامع منابع آب، امکان پذیر خواهد بود.

تصفیه خانه فاضلاب روستای قولنجی در زمینی به مساحت 11 هکتار در مجاورت روستای قولنجی و در فاصله شش کیلومتری ساحل دریاچه ارومیه واقع شده است .

این تصفیه خانه به روش برکه تثبیت، در دو مدول، شامل یک برکه ته نشینی و یک برکه هوادهی و یک برکه اختیاری اجرا شده است که با توجه به دبی فاضلاب ورودی شش لیتر در ثانیه به تصفیه خانه، در حال حاضر صرفا یک مدول در مدار بهره برداری قرار دارد.

لینک اصل خبر در سایت شرکت آب و فاضلاب روستایی استان آذربایجان غربی

  منبع خبر

  شرکت آب و فاضلاب روستایی استان آذربایجان غربی

  شرکت آب و فاضلاب روستایی استان آذربایجان غربی

  شرکت آب و فاضلاب روستایی استان آذربایجان غربی یک شرکت در شهر ارومیه می باشد

   نظرات