سرزمين سرفه‌های مقدس

سرزمين سرفه‌های مقدس

سردشت به‌واسطه بمباران شيميايی توسط عراق در سال‌های دفاع مقدس، نامی آشنا برای ايرانيان است و مردمان نيك‌نهاد اين سرزمين چه زيبا در پارچه‌نوشته‌ای ميهمانان خود را به بازديد از «سرزمين سرفه‌های مقدس» فراخوانده بودند. اما اين‌بار ما سخنی متفاوت از رنج و سرفه‌های مقدس، با سردشت و مردمان اين سرزمين زيبايی تا بی‌نهايت داشتيم.
ما در معيت جناب آقاي دكتر علي لاريجانی، رياست محترم مجلس شوراي اسلامي در مراسم افتتاح نيروگاه 150 مگاواتي سردشت شامل سه واحد 50 مگاواتي كه توان توليد 421 گيگاوات‌ساعت انرژي را در سال دارد شركت مي‌كرديم. واحدهاي اين نيروگاه كه نتيجه ساخت سد سردشت است در تير، شهريور و مهر 1398 به شبكه سراسري برق پيوسته بودند.
علاوه بر نيروگاه، تصفيه‌خانه‌های سردشت و ربط، 15 كيلومتر جاده جايگزين، احداث خط لوله گاز و ساخت پل روی درياچه نيز در آن انجام شده است. تصفيه‌خانه آب شرب شهرهای سردشت و ربط ظرفيت 495 ليتر بر ثانيه به زيرساخت‌های آب استان آذربايجان‌غربي می‌افزايد و تامين آب شرب حدود 80 هزار نفر از ساكنين منطقه را بر عهده دارد.
تصفيه‌خانه‌های آب مهاباد و پلدشت و تصفيه‌خانه فاضلاب شهرك گلمان كه جمعا جمعيتي بالغ بر 303 هزار نفر از هموطنان عزيز را تحت پوشش قرار مي‌دهند نيز در اين سفر افتتاح شدند و عمليات اجرايی تصفيه‌خانه فاضلاب اشنويه نيز آغاز شد. اواخر ارديبهشت‌ماه سال 1398 كه در معيت رياست محترم جمهوري در مراسم افتتاح سد كرم‌آباد آذربايجان ‌غربي شركت كرده بوديم، ايشان در بخشي از سخنان خود متذكر شدند كه مناسب است وزارت نيرو برای توسعه گردشگری و بهره‌برداری از مواهب طبيعی مرتبط با سدها اقدام كند.
نظام‌نامه سرمايه‌گذاری در توسعه گردشگری با استفاده از درياچه سدها بر همين اساس با مشاركت سازمان ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع دستی وقت تدوين و ابلاغ شد. توسعه صنعت گردشگری در محدوده سد سردشت اولين اجرای اين اقدام توسعه‌ای نيز هست.
سدها، نيروگاه‌ها و سازه‌های مرتبط با آب و برق اغلب در مناطق غيرشهری و در دل طبيعت بنا می‌شوند و برای دسترسي به آنها در فواصل زمانی كوتاه سفرهای استاني، ناگزير به استفاده از هلی‌كوپتر وزارت نيرو است. جابه‌جايی با هلی‌كوپتر فرصت بی‌نظير ديدن چشم‌اندازهای بی‌همتای ايران عزيز را در اختيارم گذاشته است.
سه‌شنبه فرصت يافتم تا منطقه زيبای سردشت را از آسمان ببينم و همان جا فكر كردم كه شايسته است هموطنان بی‌شماری براي قدرشناسي از صاحبان اين سرفه‌های مقدس كه رنج دفاع از ميهن كشيده‌اند و ديدن زيبايی سحرانگيز اين سرزمين، يك بار سفر به سردشت- سرزمين آبشار شلماش، آبشار رزگه، آبشار نيوه ژ، دشت وزنه، دشت مردواو، دشت باژار، كاني گراوان، رودخانه زاب، دره خدرآباد، بيوران و گردنه زمزيران- را در برنامه اوقات فراغت خود بگنجانند.
توسعه زيرساخت‌های گردشگری در اين منطقه، چنين سفری را خاطره‌انگيزتر خواهد كرد. درست است كه سد سردشت با ارتفاع 112 متر و گنجايش ذخيره 387 ميليون متر مكعب آب سازه‌اي در صنعت آب كشور به حساب مي‌آيد و مي‌تواند بيش از يك ميليارد مترمكعب آب در سال را تنظيم كند و تامين آب كشاورزي 7800 هكتار اراضي شهرستان سردشت را انجام مي‌دهد، اما اهميت آن براي اقتصاد و جامعه محلي استان آذربايجان غربي به جهت توسعه گردشگري نيز هست.
وزارت نيرو با ابلاغ نظام‌نامه سرمايه‌گذاري در تاسيسات آب براي گردشگري، سياست توسعه گردشگري در سدها و حاشيه آنها را، البته با رعايت همه ملاحظات مربوطه، دنبال مي‌كند. سرمايه‌گذاري در اقامتگاه‌هاي واقع در محدوده اطراف سد سردشت به علاوه ايجاد دهكده‌هاي توريستي، اسكله‌هاي تفريحي، تجهيزات ورزشي و ايجاد امكانات ورزش‌هاي سواركاري و ماهيگيري، زمينه‌هايي براي توسعه گردشگري در منطقه سردشت و هم‌افزايي با ساير ظرفيت‌هاي طبيعي منطقه است.
فراخوان سرمايه‌گذاري در طرح گردشگري آبي محدوده مخزن سد سردشت نيز با افتتاح نيروگاه برق‌آبي سردشت، رونمايي شد. پيش‌بيني مي‌شود كه توسعه گردشگري در اين ناحيه به 60 ميليارد تومان سرمايه‌گذاري نياز دارد كه با تكميل سرمايه‌گذاري زمينه اشتغال دايم حداقل 230 نفر و ظرفيت ورود روزانه 5200 نفر گردشگر فراهم شود.
اميدواريم با توسعه زيرساخت‌هاي گردشگري در منطقه سردشت و درآمدهاي حاصل از آن، محروميت از چهره اين منطقه رنگ ببازد و صدها هزار ايراني در سال فرصتي داشته باشند تا ميهمان يكي از زيباترين جلوه‌هاي طبيعت و تنوع فرهنگي جامعه ايراني باشند و ضمن ديدار با يكي از مظاهر مقاومت در دوران دفاع مقدس، نقش بستن تدريجي لبخند توسعه بر لبان اين قسمت از سرزمين شكوهمند ايران را شاهد باشند.
اين نوشته را با جمله‌اي از يك بانوي سردشتي كه بمباران شيميايي 7 تير 1366 را تجربه كرده است به پايان مي‌برم. اين بانوي هم‌وطن در صحنه‌اي از فيلم مستند «سپيده‌دمي كه بوي ليمو مي‌داد» و درباره جنايت بمباران شيميايي ساخته شده، مي‌گويد «آن روز گنجشك‌ها مثل برگ درخت از آسمان روي سر ما مي‌ريختند.» من آرزومند روزي هستم كه به قول يكي از همكارانم، مردمان ايران عزيز از پنجره‌هاي هر يك از اقامتگاه‌هاي گردشگري واقع در طبيعت اعجاب‌انگيز سردشت، شاهد پركشيدن و آواز مستانه گنجشك‌ها باشند، گنجشك‌ها پر بكشند و آن رنج و سرفه‌هاي مقدس به تاريخ بپيوندد.
لینک اصل خبر در سایت وزارت نیرو

  منبع خبر

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

   نظرات