با تامین زمین، آرامستان در سال های آینده توسعه می یابد/ طی هفت ماهه نخست سال جاری، ۲۰۱۳نفر فوت کردند

با تامین زمین، آرامستان در سال های آینده توسعه می یابد/ طی هفت ماهه نخست سال جاری، ۲۰۱۳نفر فوت کردند

رییس سازمان آرامستان‌های شهرداری ارومیه گفت: با کمبود زمین برای دفن اموات در ارومیه برای سال های آتی مواجه هستیم.

به گزارش مدیریت ارتباطات و اموربین الملل شهرداری ارومیه؛ حجت الاسلام امیرعباس عابدینی با بیان اینکه کمبود زمین برای خاکسپاری اموات در قبرستان ارومیه در سالهای آتی مواجه هستیم افزود:  با تامین زمین برای توسعه آرامستان، در سال‌های آینده با مشکلی در زمینه نبود فضا برای دفن مواجه نخواهیم شد.

وی از فوت ودفن دو هزار و ۱۳ نفر در ارومیه خبر داد و گفت: در هفت ماهه نخست سال، حدود ۱۱۱۰ نفر مرد، ۸۶ نفر خانم و ۱۱۷ کودک فوت شده‌اند که مجموع این اموات ۲۰۱۳ نفر می‌شود.

عابدینی با بیان اینکه بیماری قلبی، سرطان و بیماری های داخلی مهمترین عامل مرگ و میر در آذربایجان غربی و ارومیه است افزود:  در سال گذشته نیز سه هزار و ۵۱۱ نفر در ارومیه دفن شده بودند که عمده علت فوت، بیماری های قلبی و سرطان بود.

وی با اشاره به اینکه در این مدت، ۵۳ نفر خودکشی کرده‌اند، گفت: از این تعداد، ۴۲ نفر مرد و ۱۱ نفر خانم هستند. همچنین ۷۳ نفر مرد و ۲۵ نفر خانم بر اثر تصادفات رانندگی جان خود را از دست داده‌اند.

عابدینی با بیان اینکه بر اساس آمارهای رسمی همچنبن ۹ مورد مرگ بر اثر اعتیاد و نیز ۱۰۱ مورد سقط جنین در طول ۷ ماهه نخست سال ثبت شده است گفت:

وی در خصوص خرید قبرهای گرانقیمت در ارومیه گفت: خرید میلیونی قبر در باغ رضوان ارومیه وجود ندارد،قیمت قبر در این آرامستان بین ۷۰۰ هزار تا ۶ میلیون تومان است و بالاتر از این قیمت نداریم.

رییس سازمان آرامستان های شهرداری ارومیه با بیان اینکه علاوه بر آن، خانواده های بی بضاعت و افراد تحت پوشش بهزیستی، کمیته امداد و نهادهای حمایتی به صورت رایگان در این آرامستان دفن می شوند افزود: قطعه عمومی آرامستان باغ رضوان ارومیه قطعه ۶۴ است که افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی، اعضای خانواده های بی بضاعت و مجهول الهویت بدون دریافت یک ریال در آن به خاک سپرده می شوند.

وی بیان کرد: در قطعه ۵۶ و ۵۵ این آرامستان، قیمت قبر به ترتیب سه میلیون و ۸۰۰ هزار و ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است که بیشترین درآمد این آرامستان را به خود اختصاص می دهد.

عابدینی گفت: خرید قبر بر اساس کدملی در باغ رضوان ارومیه صورت می‌گیرد و هر فر حق خرید یک قبر را دارد و قبر خریداری شده توسط افراد تنها به افراد درجه یک فرد قابل واگذاری است.

وی با اشاره به اینکه آرامگاه حجت الاسلام حسنی به عنوان یکی از ماندگارترین طرح های کشور در باغ رضوان ارومیه در حال احداث است، گفت: این آرامگاه در ۶۰ مترمربع روز ۲ بهمن همزمان با سالروز به توپ بستن مسجد اعظم ارومیه افتتاح خواهد شد.

رییس سازمان آرامستان های شهرداری ارومیه در خصوص مشکل کمبود قبر در ارومیه اظهار کرد: نزدیک به ۱۰ هکتار از اراضی منابع ملی جهت توسعه آرامستان برای احداث قبور در نظر گرفته شده که با چالش دفن اموات مواجه نشویم.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر باغ رضوان ارومیه جزو سرسبزترین آرامستان‌های کشور است، بیان کرد: وسعت باغ رضوان ۵۶ هکتار بود که الان ۷۴ هکتار شده و با این وجود در زمینه کمبود زمین برای دفن اموات مشکل اساسی داریم.

لینک اصل خبر در سایت شهرداری ارومیه

  منبع خبر

  شهرداری ارومیه

  شهرداری ارومیه

  شهرداری ارومیه یک شهرداری در شهر ارومیه می باشد

   نظرات