همه آن چه که باید در مورد طرح حذف قبض کاغذی آب بهاء بدانید

همه آن چه که باید در مورد طرح حذف قبض کاغذی آب بهاء بدانیداشاره: چندی است موضوع حذف قبوض کاغذی داغ شده و پیچ رادیو و تلویزیون را که باز می کنیم با این تبلیغات مواجه می شویم که" با توجه به این که قبض کاغذی دیگر صادر نمی شود ...."
در این میان آبفای استان اصفهان به عنوان نخستین شرکت آب و فاضلاب که اجرای این طرح را در کشور آغاز کرده است سعی دارد تا این طرح را با بیش ترین بهره وری به اجرا درآورد. همین موضوع بهانه ای شد تا با رضا رضایی معاون خدمات مشترکین و درآمد شرکت آب و فاضلاب در مورد چگونگی اجرای این طرح، مشکلات پیش رو و راهکارهای آن به گفت و گو بنشینیم.

آقای رضایی چه شد که شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان هم به فکر حذف قبوض کاغذی آب بها افتاد؟
بر اساس طرح ملی قبض سبز که خردادماه امسال توسط وزیر محترم نیرو رونمایی شد مقرر گردید تا فرایند حذف قبوض کاغذی در سراسر کشور  به صورت رسمی آغاز شود. بر همین اساس شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان با هدف کمک به حفظ محیط زیست و جلوگیری از قطع درختان برای تولید کاغذ، ایجاد بسترهای لازم برای یک شهر هوشمند، دسترسی راحت به خدمات از طریق برقراری ارتباط بین مشترکین و سامانه های الکترونیکی، کاهش مراجعه ماموران شرکت و حذف خطاهای انسانی، افزایش سرعت و دقت در ارایه خدمات و صرفه جویی در زمان طرح حذف قبوض کاغذی آب بها را آغاز کرد.
بر اساس این طرح از این پس به جای قبوض کاغذی، اطلاعات مربوط به مصرف و صورت‌حساب آب مصرفی مشترکین به صورت الکترونیکی و یا از طریق پیامک در اختیار آن‌ها قرار می‌گیرد.
شما در صحبت های تان گفتید که با اجرای این طرح از این پس اطلاعات صورت حساب مشترکین به صورت پیامکی برای آن ها ارسال می شود. آیا موفق شده اید شماره تلفن های همراه همه مشترکین تان را جمع آوری کنید؟
بله، شماره تلفن همراه نزدیک به ۹۰ درصد از مشترکین را جمع آوری کرده ایم. در همین جا از تمامی مشترکین عزیز که به شرکت آب و فاضلاب اعتماد کردند و شماره تماس خود را به ما اعلام کردند تشکر می کنم  و از همه کسانی که هنوز شماره خود را نداده اند درخواست می کنم تا به یکی از روش های اعلام شده شماره خود را ثبت کنند.
می توانم بپرسم چگونه این کار را انجام دادید؟
ما در ابتدا از طریق چاپ عبارت (خداحافظی با قبض کاغذی آب بهاء) با رنگ قرمز  و به صورت مشخص بر روی قبوض آب بهاء به شهروندان اعلام کردیم که به زودی صدور قبض کاغذی متوقف می شود و از آن ها خواستیم که روش های ثبت  یا اصلاح شماره تلفن همراه خود در بانک اطلاعاتی شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان را که پشت قبوض چاپ شده است مطالعه و بر اساس آن اقدام کنند. همچنین با نصب بنر در سطح شهرها و انجام تبلیغات رادیو و تلویزیونی از صدا و سیما سعی کردیم تا به شهروندان اطلاع رسانی کنیم.
اگر امکان دارد روش های ثبت و یا اصلاح شماره تلفن همراه مشترکین در بانک اطلاعاتی شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان را برای مخاطبان ما هم توضیح دهید.
ما چهار روش را برای این کار در نظر گرفتیم. در روش اول که به صورت حضوری است، شهروندان می توانند شماره تلفنی را که مایلند صورت حساب آب بهاء به این شماره برای آن ها ارسال شود به ماموران قرائت کنتور شرکت آبفا که با لباس فرم، اتیکت و کارت شناسایی به محل مراجعه می کنند اعلام نمایند.
اما سه روش دیگری که در نظر گرفتیم به صورت غیرحضوری و بسیار ساده است. یک روش این است که مشترکین گرامی می توانند با شماره چهار رقمی ۱۵۲۲ تماس گرفته و پس از وصل شدن به سامانه هوشمند ۱۵۲۲ و انتخاب کلید شماره ۹ نسبت به ثبت یا اصلاح شماره تلفن همراه خود اقدام کنند.
روش دیگر این است که می توانند با همان شماره و گوشی تلفن همراهی که می خواهند اطلاعات قبض برای آن ها ارسال شود، شناسه قبض آب بهای خود را به سرشماره ۳۰۰۰۰۰۱۲۲ پیامک کنند. و روش آخر این است که می توانند به پایگاه اینترنتی شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان به نشانی www.abfaesfahan.ir مراجعه کرده و گزینه درخواست ثبت شماره تلفن همراه را در همان صفحه اصلی پرتال انتخاب کرده و نسبت به ثبت شناسه قبض و شماره تلفن همراه خود اقدام کنند.
اگر کسی شماره تلفن همراه خودش را قبلاً ثبت کرده و الان به هر دلیلی شماره وی عوض شده است چه کاری باید انجام دهد؟
تفاوتی نمی کند مشترک می تواند به یکی از روش هایی که عرض کردم نسبت به اصلاح و ثبت شماره تلفن همراه جدید خود اقدام کند. توصیه خاص من استفاده از روش های غیر حضوری تماس با سامانه ۱۵۲۲، ارسال شناسه قبض به سرشماره ۳۰۰۰۰۰۱۲۲ و مراجعه به پرتال شرکت است.
و اما اگر در آینده نشانی منزل مشترکی عوض شود، وی برای دریافت اطلاعات قبض آب بهای منزل جدید خودش باید چه کار کند؟
باز هم فرقی نمی کند. مشترک ما می تواند به یکی از روش های یاد شده شماره تلفن همراه خود را برای مکان و منزل جدید در بانک اطلاعاتی آبفا ثبت کند. نکته مهم این است که شهروندان محترم باید هنگام جا به جا شدن از مکانی به مکان دیگر ترتیبی را اتخاذ کنند که اطلاعات قبض آن مکان به شماره همراه ساکن جدید ارسال شود و این کار بسیار ساده ای است که به روش های گفته شده می توان آن را انجام داد. البته در این میان نقش دفاتر مشاورین املاک بسیار مهم است چون این عزیزان هنگام نوشتن قولنامه و نقل و انتقال بهتر است راهنمایی های لازم را در خصوص تسویه حساب توسط ساکن قدیمی و ثبت شماره همراه ساکن  جدید از طریق سامانه ۱۵۲۲ به شهروندان ارائه کنند.
یکی از سوالاتی که شهروندان دارند این است که صورت حساب آب مصرفی مجتمع های مسکونی چند واحدی برای کدام یک از ساکنان آن مجتمع ارسال می شود؟
در این گونه مجتمع ها فقط باید شماره تلفن همراه مدیر ساختمان یا نماینده ای که قرار است قبض آب بهاء را پرداخت کند در بانک اطلاعاتی آبفا ثبت شود و نیازی به ارسال شماره همراه سایر ساکنان مجتمع های چند واحدی نیست.
اگر شخصی بخواهد برای چند انشعاب آب یک شماره تماس ثبت کند و قبوض آن را از طریق یک شماره دریافت کند امکان پذیر است؟
بله. مشترکینی که مسئولیت بیش از یک انشعاب را دارند مثلاً علاوه بر منزل خودشان، منزل پدر یا اقوام دیگر، مغازه و کارگاه هم دارند باید با سامانه ۱۵۲۲ تماس گرفته تا عبارت مورد نظرشان در داخل پرانتزی بعد از نام مالک درج شود. به این صورت شناسایی پیامک های هر انشعاب برای شان راحت تر خواهد بود.
آیا شما به درست بودن شماره    تلفن های ثبت شده اطمینان دارید؟ به عبارت بهتر آیا ممکن است صورت حساب یک مشترک برای مشترک دیگری ارسال شود.
بله ما برای پیشگیری از به وجود آمدن چنین مشکلاتی قبل از ارسال صورت حساب مشترکین، اقدام به راستی آزمایی شماره تلفن های همراه ثبت شده در بانک اطلاعاتی آبفا کردیم.
و با توجه به آماری که از سامانه ۱۵۲۲ دریافت کردیم تقریباً بیش از ۹۶ درصد شماره تلفن های همراه ثبت شده در بانک اطلاعاتی آبفا صحیح بود .
آقای رضایی بسیاری از شهروندان ما دوست دارند که حتماً قبض کاغذی را مشاهده کنند تا مطمئن شوند که این قبض از سوی شرکت آب و فاضلاب صادر شده است. این گونه مشترکین چگونه می توانند به قبض کاغذی دست پیدا کنند.
برای این گونه مشترکین هم ما پیش بینی های لازم را انجام داده ایم. تمام مشترکین ما می توانند با مراجعه به پایگاه اینترنتی شرکت و انتخاب گزینه میز خدمت و مشاهده سوابق صورت حساب مشترک، قبض خود را به صورت الکترونیکی مشاهده کرده و در صورت نیاز آن را چاپ کنند. علاوه بر این در صدد هستیم تا در انتهای صورت حساب پیامکی، لینک یا پیوندی را قرار دهیم که مشترک  بتواند با اتصال به اینترنت و لمس آن پیوند، قبض خود را به صورت کامل رویت کند.
مشترکین گرامی همچنین می توانند کارافزار (اپلیکیشن) همراه آبفای اصفهان را بر روی گوشی تلفن همراه خود نصب کرده و با انتخاب گزینه مشاهده قبض، اطلاعات آخرین صورت حساب آب خود را مشاهده و در صورت نیاز ذخیره کنند. روش دیگر این است که کد دستوری #۱۵۱۵۲۲*۶۶۵۵* را شماره گیری کرده و با انتخاب گزینه شماره ۴ اطلاعات قبض خود را مشاهده کنند.
یک نکته دیگر را هم در عرض کنم که در حال حاضر با شماره گیری ۱۵۲۲ و انتخاب کلید شماره ۱ میزان بدهی مشترک به صورت گویا به وی اعلام می شود اما با برنامه هایی که در دست اجرا داریم به زودی شهروندان می توانند جزییات قبض خود را هم از طریق تلفن بشنوند.
ادارات و دستگاه های اداری و اجرایی آیا قبوض خود را پرداخت می کنند؟ و اگر پرداخت می کنند به چه صورتی است؟
ببینید ما برای همه مشترکینی که شماره ردیف و شناسه قبض داشته باشند قبض صادر می کنیم و هیچ تفاوتی بین مشترکین نیست. ادارات و دستگاه های اجرایی نیز مانند سایر مشترکین هم قبض دریافت می کنند و هم مبلغ آن را پرداخت می کنند منتهی ما برای رفاه حال دستگاه هایی که دارای چند انشعاب هستند، یک صفحه قبوض تجمیعی در پایگاه اینترنتی آبفا طراحی کرده ایم و با انجام مکاتباتی، شناسه قبض هر انشعاب و ادارات زیرمجموعه شان را به آن ها اعلام و امکان دسترسی به این صفحه را در اختیار نماینده آن دستگاه می گذاریم. در این صفحه علاوه بر مباحث آموزشی مدیریت مصرف، مصارف هر انشعاب و قبوض آن ها تا ۱۰ دوره قابل مشاهده و پرداخت است. نماینده آن سازمان پس از مراجعه به این صفحه می تواند در صورت معرفی یکی از شناسه ها به عنوان مادر، همه قبوض آب بهاء را به صورت یک جا پرداخت و تسویه کند.
مشترکین پس از مشاهده اطلاعات صورت حساب خود از طریق پیامک، چگونه می توانند قبض خود را پرداخت کنند؟
روش های پرداخت ما تغییری نکرده است و مشترکین ما می توانند از روش های غیر حضوری یا تماس با سامانه ۱۵۲۲ و انتخاب کلید شماره ۱ اقدام به پرداخت قبض خود کنند. ضمن این که پرداخت قبوض از طریق مراجعه به پایگاه اینترنتی شرکت هم فراهم است. علاوه بر این برای سهولت در پرداخت قبوض، پیش بینی پیوند (لینک) پرداخت در پیامک صورت حساب مشترک شده است که با لمس آن به یکی از درگاه های بانکی متصل شده و قبض خود را پرداخت کند.
برای شهروندانی که شاید سهواً فراموش می کنند قبض خود را پرداخت کنند چه تمهیداتی اتخاذ کرده اید تا در آینده دچار مشکل نشوند؟
برای این دسته از مشترکین محترم هم تدابیری اندیشیده ایم به این صورت که ابتدا برای مشترکین پیامک صورت حساب ارسال می شود.
سپس در صورت پرداخت نشدن مبلغ قبض آب بهاء به فاصله چهار و هفت روز پس ارسال از صورت حساب، دو پیامک یادآوری برای مشترکینی که هنوز صورت حساب خود را پرداخت نکرده اند ارسال می شود.
و سرانجام ۱۰ روز پس از ارسال صورت حساب اگر مشترکی باز هم پرداخت قبض خود را فراموش کرده باشد یک پیامک هشدار برای وی ارسال می شود که از وی می خواهد تا ظرف مدت ۲۴ ساعت نسبت به پرداخت قبض آب بهای خود اقدام کند.
در نهایت نیز اگر مشترکی در مهلت مقرر همچنان قبض خود را پرداخت نکرده باشد یک پیامک اخطار برای وی ارسال می شود.
بعد از این که مشترکی قبض آب بهای خود را پرداخت کرد چگونه می تواند اطمینان یابد که این پرداخت ثبت شده است؟
در حال حاضر اگر مشترکی قبض آب بهای خود را از طریق سامانه ۱۵۲۲ و انتخاب کلید شماره ۱ پرداخت کند بلافاصله برای وی پیامک رسید مبلغ و تشکر از پرداخت غیرحضوری ارسال می شود. برای سایر درگاه های غیر حضوری نیز در حال مذاکره با بانک ها هستیم تا پیامک رسید مبلغ و تشکر برای مشترکین ارسال شود.
برنامه زمان بندی شرکت آب و فاضلاب برای اجرای طرح حذف قبض کاغذی آب بهاء در شهرهای استان چگونه است؟
این طرح را به صورت آزمایشی در شهرضا اجرا کردیم که نتایج خوب و قابل قبولی داشت. همزمان در برخی مناطق شهر اصفهان نیز شروع کردیم و هر روز بر وسعت اجرای این طرح افزوده می شود.
در این جا باید به اطلاع همه مشترکین شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان در ۹۳ شهر تحت پوشش برسانم که در این روزها اگر قبضی دریافت می کنند به منزله آخرین قبض کاغذی آب بهاء است تا اگر هنوز مشترکی شماره تلفن همراه خود را در بانک اطلاعاتی آبفا ثبت نکرده است نسبت به انجام این کار اقدام کند. اجرای طرح حذف کاغذی آب بهاء به صورت جدی آغاز شده و تا پایان آذرماه برای همه مشترکین صورت حساب پیامکی ارسال می شود.
آیا برای اجرای موفق تر این طرح، از اهرم های تشویقی برای مشترکین هم استفاده می کنید؟
از همین جا اعلام می کنم که ما در نظر داریم به یکهزار نفر از مشترکینی که پیامک قبض را دریافت و مبلغ قبض را به صورت غیر حضوری در مهلت مقرر پرداخت کنند جایزه نقدی به ارزش پنج میلیون ریال به قد قرعه اهدا کنیم. بنابر این هر بار مشارکت مشترکین محترم، احتمال برنده شدن آن ها را افزایش می دهد. البته این طرح تا پایان دی ماه سال جاری ادامه خواهد داشت و اسامی برندگان در دهه مبارک فجر اعلام خواهد شد.

لینک اصل خبر در سایت شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان

  منبع خبر

  شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان

  شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان

  شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان یک شرکت در شهر اصفهان می باشد

   نظرات