بازگشت زندگی در مسکن های مهر سرپل ذهاب

بازگشت زندگی در مسکن های مهر سرپل ذهاب

همزمان با دومین سالگرد زلزله ۷.۳ ریشتری سرپل ذهاب، ۲۸۸ خانواده زلزله زده با ۲ سال کانکس نشینی خداحافظی می کنند و به مسکن مهرهای بازسازی شده مجتمع شهید شیرودی برمی‌گردند

به گزارش اداره ارتباطات و اطلاع رسانی راه و شهر سازی استان کرمانشاه ، دو سال از زلزله 7.3 ریشتری سال 1396 می‌گذرد، زلزله‌ بزرگی که باعث خسارت و تخریب بیش از 100 هزار واحد مسکونی در استان کرمانشاه شد.

در میان تمام واحدهای تخریبی به جا مانده از زلزله، مسکن‌های مهر سرپل ذهاب بصورت ویژه مورد توجه قرار گرفت و بحث‌های بسیاری در خصوص مقاوم بودن یا نبودن این واحدها در برابر زلزله به میان آمد .

در نهایت مشخص شد که این واحدها از آزمون زلزله سربلند بیرون آمدند، چرا که با وجود زلزله ای به بزرگی 7.3 ریشتر از مجموع 24 بلوک تنها سه بلوک دچار خسارت شدید شدند که با توجه به نزدیکی به مرکز زلزله طبیعی است .

بعد از انجام کارهای کارشناسی در نهایت تصمیم بر این گرفته شد که از مجموع 24 بلوک مسکن مهر سرپل ذهاب، 21 بلوک مقاوم سازی شود و سه بلوک که خسارت شدیدی دیدند، تخریب و از نو بازسازی شوند .

حالا با گذشت حدود دو سال از شروع بازسازی این واحدها، مدیرکل راه و شهرسازی استان کرمانشاه از پایان کار مقام سازی 21 بلوک  مسکن مهر سرپل ذهاب خبر می‌دهد و می‌گوید سه بلوک تخریبی هم، در حال حاضر 40 درصد پیشرفت فیزیکی داشته و اوایل سال آینده تحویل می‌شوند .

مسعود شریفی ، با اشاره به آسیب 24 بلوک مسکن مهر سرپل ذهاب در زلزله سال 1396، گفت: این بلوک‌ها شامل 576 واحد است که در نهایت تصمیم بر این گرفته شد با توجه به میزان خسارات، 21 بلوک از این تعداد مقاوم سازی شده و تنها سه بلوک تخریب و از نو بازسازی شود .

شریفی با اشاره به نظارت دقیق بر اجرای مقاوم سازی این پروژه‌ها، گفت: فعلا پیمانکار پروژه را نگه داشته‌ایم تا بعد از اسکان مردم در واحدها، درصورت وجود نواقص احتمالی که ممکن است از چشم ناظران دور مانده باشد، پیمانکار رفع این نواقص را انجام دهد .

مدیر کل راه و شهرسازی استان کرمانشاه از صرف اعتبار 60 میلیارد تومانی برای ساخت و مقاوم سازی این 24 بلوک مسکن مهر خبر داد و افزود: این میزان اعتبار از محل‌های مختلف از جمله پرداخت خسارت بیمه، اعتبارات سازمان ملی زمین و مسکن و اعتبارات ملی تامین شده است .

لینک اصل خبر در سایت اداره کل راه و شهرسازی استان کرمانشاه

    منبع خبر

    اداره کل راه و شهرسازی استان کرمانشاه

    اداره کل راه و شهرسازی استان کرمانشاه یک سازمان دولتی می باشد

      نظرات