برچسب انرژی در ساختمانها الزامی می‌شود

برچسب انرژی در ساختمانها الزامی می‌شود

www.BanaNews.irمدیرکل دفتر امور مقررات ساختمان وزارت راه و شهرسازی با بیان اینکه دریافت برچسب انرژی برای کلیه ساختمانهای در حال ساخت الزامی است، گفت: شرکتهای حقوقی پس از تعیین صلاحیت وظیفه ارایه برچسب انرژی را برعهده می‌گیرند.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) غلامرضا هوایی در گفتگو با مهر با بیان اینکه برچست انرژی در ساختمانها تکلیف قانون است و موضوع تنها تفاهم نامه میان ۳ دستگاه دولتی نیست، گفت: این قانون به تصویب مجلس هم رسیده اما هنوز آئین نامه آن برای اجرا ابلاغ نشده است، براین اساس با مشارکت ۳ وزارتخانه نفت، نیرو و راه و شهرسازی، این قانون به اجرا می رسد.

وی افزود: برای اجرای برچسب انرژی در ساختمانها باید شرکتهای حقوقی صلاحیت بندی شوند و شرکتها پس از احراز صلاحیت می توانند به ساختمانهای درحال ساخت برچسب انرژی بدهند.

مدیرکل دفتر امور مقررات ساختمان وزارت راه و شهرسازی بیان کرد: پس از ابلاغ براساس برچسب انرژی، ساخت و سازها در کشور انجام می گیرد و اخذ برچسب ساختمان برای تمامی ساختمانها الزامی است.

هوایی بابیان اینکه این قانون در تمام ساختمانهای کشور الزامی است، گفت: تمامی ساختمانهای مسکونی، تجاری و اداری باید برچسب انرژی داشته باشند و از سوی شرکت های منتخب این برچسب ها را دریافت کنند.

وی درخصوص انتخاب شرکتهای تعیین برچسب انرژی ساختمانها، بیان کرد: هنوز مشخص نیست که این شرکتها از سوی چه نهادی تعیین صلاحیت شوند اما اینکه زیر نظر سازمان نظام مهندسی باشند بعید به نظر می رسد.

مدیرکل دفتر امور مقررات ساختمان وزارت راه و شهرسازی افزود: این شرکتها پروانه صلاحیت می گیرند و ممکن است با یک ساختار جدید انجمنی را تشکیل دهند که فقط به این امر بپردازد.

هوایی درباره هزینه اجرای این قانون برای سازندگان ساختمانها گفت: این طرح هزینه کمی در حد ۵۰ تا ۱۰۰ هزار تومان برای هر ساختمان دارد اما برای اخذ این برچسب، ساختمانها باید از مصالح نوین استفاده کنند که هزینه بیشتری را به نسبت مصالح سنتی دارد.

وی افزود: البته این هزینه ها در کوتاه مدت به سازنده تحمیل می شود اما در درازمدت به نفع مالک است، زیرا از هدررفت انرژی جلوگیری می کند و موجب صرفه جویی در انرژی می شود.

مدیرکل دفتر امور مقررات ساختمان وزارت راه و شهرسازی تصریح کرد: سازندگان باید در نوع درب و پنجره، رنگ دیوارها، نوع لامپ، ژنراتور و مصالح ساختمانی دقت داشته باشند تا از مصالح انرژی بر و با پرت انرژی بالا در ساخت ساختمان ها استفاده نشود که در صورت رعایت این موارد می توانند از برچسب انرژی با درجه بالا استفاده کنند.

به گزارش مهر، در این روش، ساختمانها هم مانند لوازم خانگی از برچسبهای انرژی A تا E برخوردار خواهند شد، این درحالی است که در حال حاضر حتی یک ساختمان با درجه A و B مصرف انرژی هم در سطح کشور وجود ندارد.

درصورتی که اگر در ساختمانی با رعایت تمامی مقررات امکان مصرف کمتر از ۱۰۰ کیلو وات ساعت در هر متر مکعب انرژی فراهم شود، امکان صدور درجه A یا B فراهم خواهد شد.

هم اکنون براساس آمارهای رسمی ۴۰ درصد انرژی مصرفی کشور در ساختمانها مورد استفاده قرار می گیرد که در برنامه سوم و چهارم توسعه دولت به منظور ساماندهی مصرف انرژی در این بخش، مبحث ۱۹ مققرات ملی ساختمان تدوین و ابلاغ شد.

بر این اساس، پیش بینی می شود با اجرای راهکارهای بهینه سازی در ساختمانهای موجود سالانه ۲۰۲ میلیون بشکه معادل نفت خام به ارزش ۱۴٫۱ میلیارد دلار و اجرای مبحث ۱۹ در ساخت و سازهای جدید ۸٫۹ میلیون بشکه معادل نفت خام به ارزش ۰٫۶۳ میلیارد صرفه جویی حاصل شود.

 

    نظرات