تفاهم نامه مشارکتی سازگاری با کم آبی امضا شد

تفاهم نامه مشارکتی سازگاری با کم آبی و تعادل بخشی منابع آب شهرستان سرخس بین شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی و نمایندگان تشکل های کشاورزی شهرستان سرخس امضا شد.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی، در مراسمی که به همین منظور در محل فرمانداری شهرستان سرخس و با حضور مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی، فرماندار شهرستان سرخس، معاونان شرکت آب منطقه ای و جمعی از مدیران و مسئولان شهرستان سرخس برگزار شد "محمد علایی" مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی با تشکر از فرماندار و نمایندگان تشکل های کشاورزی، کشاورزان منطقه مرزی سرخس  را مرزداران جمهوری اسلامی ایران نامید و در مورد وضعیت آب گفت: همه باید توجه داشته باشیم که اولا در منطقه خشک زندگی می کنیم و ثانیا بیش از آنچه باید برداشت کنیم آب از سفره های زیرزمینی برداشت کرده ایم و با پیامدهای پدیده گرم شدن زمین نیز روبرو هستیم.

وی افزود: بنابراین باید مشکل خود را با تکیه بر خرد جمعی حل کنیم. البته می توان در اتاق های دربسته نشست و تصمیماتی گرفت اما اینگونه تصمیمات در اجرا با مشکل مواجه می شود.

وی با اشاره به این نکته قرآنی که مردم عیال خداوند هستند گفت: اعتقاد راسخ دارم که بدون حضور مردم نمی شود کار کرد. مردم اصل هستند و من بیشترین وقت خود را صرف صحبت با کشاورزان و تشکل های کشاورزی کرده ام تا آنها را نسبت به وضعیتی که داریم قانع کنم.

"علایی" روند تنظیم سند آب را مورد اشاره قرار داد و افزود: برای تنظیم این سند مهم ما با کشاورزان و تشکل های کشاورزی، اساتید دانشگاه و صاحبنظران و کارشناسان مسائل را مطرح کردیم و سند آب را نوشتیم.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای از استاندار خراسان رضوی برای تصویب این سند به طور ویژه قدردانی کرد و افزود: امروز تفاهم نامه اجرای این سند را در شهرستان سرخس با نمایندگان تشکل های کشاورزی امضا می کنیم.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی در بخش دیگری از سخنان خود به شبکه آبرسانی دوستی که مورد سوال چند تن از کشاورزان بود اشاره کرد و گفت:  در بازدیدی که داشتیم کانال شبکه آبرسانی دوستی باید لایروبی شود و ما  250 میلیون تومان از اعتبارات شرکت را برای شبکه آب رسانی دوستی اختصاص دادیم که اولویت های این شبکه باید توسط خود کشاورزان تعیین شود و کشاورزان به روند اجرای کار نظارت کنند تا این سرمایه عظیم از بین نرود.

وی درباره حق آبه کشاورزان نیز گفت: ما حق نداریم حق آبه شما را نادیده بگیریم. ما حق آبه کشاورزان را از سد شوریجه نیز به طور منصفانه خواهیم گرفت و تا این حق ادا نشود هیچ سندی را امضا نخواهم کرد.

علایی با ابراز خوشحالی از رضایتمندی کشاورزان منطقه از اقدامات انجام شده گفت: رضایت مردم برای ما بسیار مهم است و معتقدم مدیری که رضایت مردم را به همراه نداشته باشد نمی تواند رضایت خداوند را جلب کند.

این گزارش حاکی است پیش از سخنان مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی، فرماندار شهرستان سرخس گفت: با توجه به محدودیت های جدی که در خصوص آب داریم لازم است تشکل های کشاورزی پای کار بیایند و از میزان آبی که دراختیار داریم بهترین بهره برداری را بکنیم.

وی افزود: در برنامه ریزی هایی که انجام می شود باید وضعیت معیشتی و مالی کشاورزان را هم در نظر گرفت و طوری عمل شود که کشاورزان بتوانند هزینه ها را پرداخت کنند.

رجبی افزود: در 2 سال گذشته مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی در خصوص تزریق اعتبار برای طرح های آب سنگ تمام گذاشت و امیدواریم در خصوص اتمام عملیات اجرایی سد شوریجه تلاش بیشتری انجام شود.

وی گفت: خط انتقال آب سد دوستی به شهر سرخس هم از محرومیت های ماست که در گذشته پیگیری نشده و امیدواریم اعتبارات خوبی برای این خط انتقال هم اختصاص پیدا کند.

گزارش خبرنگار ما حاکی است در این جلسه نمایندگان تشکل های کشاورزی شهرستان سرخس به بیان مشکلات خود پرداختند و از اقدامات شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی قدردانی کردند.

لینک اصل خبر در سایت شركت آب منطقه‌ای خراسان رضوی

    منبع خبر

    شركت آب منطقه‌ای خراسان رضوی

    شركت آب منطقه‌ای خراسان رضوی یک سازمان دولتی می باشد

      نظرات