سالانه 14 هزار حلقه چاه مسدود می شود

سالانه 14 هزار حلقه چاه مسدود می شود.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای استان اصفهان، دکتر مینا بگی در کارگروه صیانت از منابع آب با  بررسی گزارش طرح احیا و تعادل بخشی کارگروه صیانت از منابع آب اظهار داشت: 36 کشور دنیا در حال حاضر دچار تنش آبی شدید هستند. ایران یکی از دوازده کشور منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا است که دچار تنش آبی شدید است.

وی افزود: بر اساس تعریف، تنش آبی شدید در یک کشور زمانی رخ می دهد که آن کشور بیش از هشتاد درصد منابع آب تجدیدپذیر خود را استفاده کند.

کارشناس حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای با اشاره به کاهش منابع آب زیرزمینی کشور خصوصاً در دهه اخیر به طور مستمر تصریح کرد: وضعیت بحرانی منابع آب زیرزمینی در حال حاضر باعث تشدید افت سطح آب زیرزمینی و کسری حجم مخزن دشت‌ها شده به گونه‌ای که حدود 408 محدوده از 609 محدوده مطالعاتی کشور در وضعیت ممنوعیت توسعه بهره‌برداری قرار گرفته و سالیانه با حدود 6 میلیارد متر مکعب کسری مخزن مواجه شده است.

وی با اشاره به تعداد تقریبی  478 هزار حلقه چاه مجاز در سطح کشور گفت: تاکنون بالغ بر 320 هزار حلقه چاه غیرمجاز در کل کشور شناخته شده است که سالانه 14 هزار حلقه  از این چاه­های غیرمجاز مسدود می شود.

بگی اثرات ناشی از بهره برداری غیر اصولی از منابع آب و تغییر اقلیم را آلودگی و تغییرات کیفی آب و خاک، پخش سیلاب، نابودی آبخوان ها، فرونشست زمین و خشکسالی برشمرد و گفت: تهدید امنیت سیاسی و غذایی یکی از مهمترین خسارات و تهدیدات ناشی از افت سطح آبهای زیرزمینی است. افزایش کف شکنی و جابه جایی چاه ها، افت کیفی منابع آب زیرزمین و حرکت آبهای شور به سمت آبهای شیرین و نشست زمین و از بین رفتن مخازن طبیعی آبهای زیرزمینی و خشک شدن چشمه ها، قنوات، چاه ها، رودخانه ها و تالاب از عواقب بهره برداری غیراصولی از منابع آبی است.

وی با اشاره به مجموع کسری آبخوان‌های زیر زمینی استان اصفهان که بیش از 12 میلیارد متر مکعب است تصریح کرد: در حوضه زاینده‌رود میزان سرانه آب تجدیدپذیر کمتر از 600 مترمکعب در سال است که بر اساس شاخص فالکن مارک در رده کم‌آب قرار می گیرد.

این کارشناس حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای عامل فرونشست در دشت های استان اصفهان، را برداشت بی رویه از منابع آب زیرزمینی خارج از توان آبخوان طی سه تا چهار دهه گذشته دانست و گفت: در استان اصفهان نیز پدیده فرونشست زمین و درز و شکافهای منتج از این پدیده در دشتهای مهیار شمالی، مهیارجنوبی، کاشان، گلپایگان، برخواراصفهان، اردستان و فلاورجان مشاهده و بررسی شده است وبدون شک در آینده ای نزدیک به یکی از معضلات مهم تبدیل خواهد شد.

وی افزود: در راستای چاره‌اندیشی برای کنترل افت و کسری مخزن حادث شده در آبخوان‌ها، وزارت نیرو با تعریف طرح تعادل بخشی، تغذیه مصنوعی و پخش سیلاب در سال 1384، برنامه‌های خود در زمینه بهبود وضعیت منابع آب زیرزمینی را آغاز کرد.

بگی با اشاره به پانزده پروژه طرح احیاء و تعادل بخشی منابع آب زیر زمینی ادامه داد: با فعال شدن شورای عالی آب در دولت یازدهم، در جلسه پانزدهم شورای عالی آب کشور در تاریخ 25 شهریور 93، طرح احیا و تعادل بخشی آبهای زیرزمینی تصویب شد و در این طرح تکالیفی برای وزارت خانه‌های نیرو، جهاد کشاورزی، صنعت، معدن، تجارت و کشور مشخص شد .

لینک اصل خبر در سایت شركت آب منطقه‌ای اصفهان

    منبع خبر

    شركت آب منطقه‌ای اصفهان

    شركت آب منطقه‌ای اصفهان یک سازمان دولتی می باشد

      نظرات