در جلسه نود و نهم شورای شهر اهواز چه گذشت ؟

در جلسه نود و نهم شورای شهر اهواز چه گذشت ؟

در نود و نهمین جلسه شورای شهر اهواز طرح سوال از شهردار مطرح شد که عضو شورای شهر با وجود بیان پاسخ سوالات مطرح شده توسط شهردار؛ قانع نشد.

نود و نهمین جلسه علنی شورای شهر اهواز امروز با دستور کار «پاسخ شهردار به ۲ سوال عضو شورای شهر» در حالی به کار خود پایان داد که با حاشیه‌هایی همراه بود. این جلسه که پیرو طرح سوال محمدجعفر فلسفی، عضو شورای شهر اهواز در ارتباط با عدم اقدام شهردار برای اجرای طرح مطالعاتی دفع آب‌های سطحی و همچنین موضوع صرف هزینه‌های غیرمتعارف از محل بودجه شهرداری جهت تغییرات دکوراسیون محل سکونتش برگزار و از سوی این عضو شورا به تصمیم ثانوی اعضا برای استیضاح و یا عدم استیضاح شهردار موکول شد.

در ابتدای جلسه عالی پور معاون خدمات شهری شهردار اهواز برای پاسخ به بخش نخست سوال حضور یافت و عنوان کرد: مطالعات فاز نخست دفع آبهای سطحی در سال ۸۷ توسط مهندسین مشاور انجام و تحویل شهرداری اهواز شد. لذا شهرداری اهواز هم اکنون دارای مطالعات فاز یک شبکه دفع آبهای سطحی است.

هزینه اجرای دفع آبهای سطحی۸۸۹۰ میلیارد تومان برآورد شده است

وی افزود: هزینه اجرای دفع آبهای سطحی براساس استعلام از مشاورین ذیصلاح به طور کلی ۸۸۹۰ میلیارد تومان برآورد شده است. که با توجه به اینکه برآوردهای مشاور در نیمه نخست سال صورت گرفت اعلام عدد ۱۰ هزار میلیارد تومان توسط شهردار با توجه به نرخ تورم درست به نظر میرسد.

در ادامه آبیار معاون امور مالی و اداری شهرداری اهواز در پاسخ به سوال دوم اظهار داشت: منزل مسکونی که شهردار در آن ساکن است متعلق به شهرداری است که تامین و نگهداری املاک شهرداری امری انکار ناپذیر و غیر قابل پیش بینی است.

وی افزود: تعمیرات خانه شهرداری در خیابان ۱۰ کیانپارس با رعایت کلیه ضوابط ضروری به نظر می‌رسید که هزینه کلیه اقدامات صورت گرفته به طور کلی ۷۴ میلیون تومان برآورد شده است که مفاد آن به شرح  خرید و نصب ایزوگام به دلیل فرسودگی و آبدهی به مبلغ ۱۷ میلیون تومان، تعمیر سفیدکاری سقف اتاق‌ها به دلیل نشت آب، نصب کاغذ دیواری، جمع آوری کف سالن، تغییر کف پوش به دلیل نشست آب ۳۴ میلیون تومان، سوم تعویض پرده سالن پذیرایی ۸ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان، چهارم تعمیر و تعویض پنجره سرویس بهداشتی یک میلیون و پانصد هزار تومان، تعویض یک دست مبل ۱۳ میلیون تومان است.

در ادامه جلسه موسی شاعری شهردار اهواز اظهار داشت: ما معتقدیم اگر شبکه فاضلاب اهواز به طور کامل اجرا و اصلاح شود  در زمینه آبهای سطحی مشکلی نخواهیم داشت. چون اساسا شبکه فاضلاب اهواز یک شبکه مرکب بوده است و با توجه به منابع مالی مدیریت شهری اجرای این طرح در توان مدیریت شهری نیست. آخرین بارشی که داشتیم جمعی از مسئولین شهری و استانی برخی از معاونین آبفا اعلام می‌کردند اگر شبکه فاضلاب اهواز کاملا اصلاح شود با مشکل چندانی در زمینه آبهای سطحی مواجهه نخواهیم بود.

وی با وجود اینکه ۳۰ دقیقه از شروع جلسه بیشتر نگذشته بود اعلام کرد من ساعت ۳ جلسه دیگری دارم و شورا را ترک می‌کنم که با اعتراض شدید یکی از حضار به تصمیم شهردار مواجه شد.

در ادامه جاسم موسی پور عضو شورای شهر برخورد شهردار را توهین به شان شورای شهر دانست و گفت: ما ممکن است ابهامی نسبت به سخنان عالیپور و آبیار داشته باشیم جز شهردار چه کسی می‌تواند پاسخ بدهد؟ شهردار متولی پاسخگویی است و نه معاون شهردار. پس از این اعتراضات شهردار تا پایان دستور کار از جلسه خارج نشد.

میدان لشکر آباد چهار ماه در انتظار ترمیم پیاده‌رو/ بودجه شهرداری  هزینه  تعمیرخانه شهردار شد

محمدجعفر فلسفی عضو سوال کننده در ادامه در پاسخ به اظهارات مطرح شده عنوان کرد: ما باید در فضای شفافیت عمل کنیم و اگر بتوانیم ذهنیت خودمان را نسبت به اقدامات شهردار اصلاح کنیم بهتر میتوانیم با افکار عمومی مواجه شویم.

وی با اشاره به ادعاهایی نسبت به تصمیم شورا به استیضاح گفت: هیچکداممان همچین ادعایی نداریم و مسئله استیضاح مسئله ثانوی است و منوط به پاسخ ها است.

فلسفی افزود: این رویه غلطی است که مسئله طرح سوال را متوقف بر استیضاح و رای ۹ نفر از اعضای شورا بکنیم. شاید هیچوقت ۹ نفر نشدیم من نباید طرح سوال کنم و تذکر بدهم؟ در شهرهایی که وضعیتشان حادتر از کلانشهر اهواز است طرح دفع آبهای سطحی را اجرا کردند. این حرفها سند تاریخی خواهند شد که و در آینده خواهند دید که ما براساس چه استدلال هایی از اجرای طرح دفع آبهای سطحی امتناع کردیم.

وی ادامه داد: ما در مصوبه گفتیم شهردار اهواز اقدامات لازم جهت بروز رسانی مطالعات طرح دفع آبهای سطحی را انجام دهد. در این راستا چه اقداماتی انجام شده است؟ با توجه پاسخهای مطرح شده مشخص است که هیچ اقدامی انجام نداده‌اند. ما در خواست بروزرسانی مطالعات را داشتیم تا بدانیم چگونه باید اجرا کنیم در غیر اینصورت  در مواجهه با مردم حرفی برای زدن نخواهیم داشت.

عضو شورای شهر اهواز با بیان اینکه اگر مطالعات اصولی نداشته باشیم نمی‌توانیم از کشور مطالبه کنیم تا ما را در اجرای پروژه کمک کنند، گفت: طرح دفع آبهای سطحی باید جزو اولویت‌های شورای پنجم باشد که اگر اجرا شود سند افتخار ما خواهد شد و بنا نیست طرح دفع آبهای سطحی به صورت همزمان در کل شهر اجرا شود. بلکه اولویت بندی خواهد شد و براساس طرح جامع نقاط بحرانی شناسایی و مشکل آنها حل خواهد شد اما در حال حاضر هیچ برنامه‌ای برای دفع آبهای سطحی نداریم.

وی افزود: اگر من نسبت به مخارج شهردار در منزل و دفترش سوال کردم دلیل اصلی آن این بود که از بیرون در جریان این مخارج قرار گرفتم و هدف از طرح سوال شفاف سازی است. گلایه ما به آقای شاعری کاملا دوستانه است چرا که احساس کردم مقداری از حرفهای نخستشان فاصله گرفته اند. چرا که در ابتدا گفته بودند افتخار من این است که از محله ضعیف یوسفی هستم و در یک خانه کوچک بزرگ شده ام.

فلسفی ادامه داد: ما برای میدان لشکر آباد چهار ماه است که می‌گوییم پیاده‌روی آن مشکل دارد و حالا مدتها است در یک فرایند طولانی تامین اعتبار قرار گرفته است اما برای مخارج مرتبط با منزل شهرداری و یا دفتر او به سرعت انجام می‌پذیرد. نگرانی من از این بابت است که این روحیه به سایر بخش های شهرداری سرازیر شود چرا که نگاه سایر بخشها به مسئول اصلیشان است.

به عنوان شهردار موظف هستم از اموال شهرداری مراقبت کنم

در ادامه این جلسه موسی شاعری شهردار اهواز گفت: من به عنوان شهردار موظف هستم از اموال شهرداری مراقبت کنم وقتی ملکی سقف آن خراب شده است حتی اگر کسی در آن زندگی نکند موظفیم آن را تعمیر کنیم چون اموال شهرداری است. دفتر شهردار نیز نه متعلق به من است و نه به هیچ فرد دیگری بلکه مربوط به شهرداری اهواز است و  وضعیت آن در حال حاضر در شان مدیریت شهری نیست.

وی ادامه داد: درباره هزینه‌های فاضلاب همچنان معتقدم توانایی اجرایی آن را نداریم و اگر امکان تامین اعتباری وجود دارد تلاش کنید تا مسئله متروی اهواز حل شود چرا که خود پروژه مترو اهواز ۱۰ هزار میلیارد تومان نیاز دارد. این در حالی است که کل درآمدهای نقدی شهرداری اهواز در سال گذشته ۵۸۰ میلیارد تومان بوده است  که البته تقریبا درآمدهای ما امسال ۴۸ درصد ارتقا یافت.

شاعری گفت: انجام پروژه‌های نیمه کاره اهواز نه با درآمدهای فعلی ما تناسب دارد و نه با وضعیت فعلی کشور. ما مخالفتی با انجام مطالاعات دفع آبهای سطحی نداریم اما حرف ما این است اگر دولت می‌تواند کمک کند به آبفا کمک کند تا ۴۵۰۰ میلیارد تومانی که برای تکمیل طرح جامع آب و فاضلاب اهواز نیاز است را انجام دهند.  چرا که تابستان امسال در ۴۱۰ نقطه شهری اهواز پس زدگی فاضلاب داشتیم.

وی ادامه داد: ما تابع شورا هستیم اگر شورا بگوید با توجه به بودجه ما موضوعات دیگر را رها کنیم و به آبهای سطحی بپردازیم اصراری نداریم و ما مجری مصوبات شورا هستیم.

شهادت می‌دهم اقدامات شهردار متعارف بوده

در پایان  جلسه عبدالزهرا سنواتی دیگر عضور شورای شهر اهواز گفت:  من خانه شهردار رفته‌ام و شهادت می‌دهم اقدامات شهردار متعارف بوده است و اقدام غیر منصفانه ای برای تعمیرات منزلشان انجام نداده‌اند.

وی درباره طرح جامع دفع آبهای سطحی اظهار داشت: یک جدول زمانی به همراه اعداد و ارقامی که مورد نیاز است را در اختیار ما قرار دهید. شما باید مطالعات را بروزرسانی کنید تا ما بتوانیم تصمیم گیری بکنیم. در حال حاضر مهمترین موضوع و معضل شهر اهواز معضل آب و فاضلاب و آب گرفتگی معابر است  و بدون طرح مطالعاتی بروز شده نمی‌توانیم تصمیم جدی بگیریم.

لینک اصل خبر در سایت شورای شهر اهواز

    منبع خبر

    شورای شهر اهواز

    شورای شهر اهواز یک شورای شهر در شهر اهواز می باشد

      نظرات