تهيه طرح هاي تفصيلي جديد با مدنظر قراردادن طرح اقدام ملي ساخت مسكن در شهرها

تهيه طرح هاي تفصيلي جديد با مدنظر قراردادن طرح اقدام ملي ساخت مسكن در شهرها

معاون معماري و شهرسازي اداره كل راه وشهرسازي استان اصفهان؛
تهيه طرح هاي تفصيلي جديد با مدنظر قراردادن طرح اقدام ملي ساخت مسكن در شهرها/ عقد قرارداد براي تهيه طرح تفصيلي 27 شهر استان اصفهان
محمد بنائيان: از كل 107 شهر استان 101 شهر مشمول نظام طرح هاي جامع هستند كه 98 شهر طرح جامع مصوب و ابلاغ شده دارند و 3 شهر در مرحله تصويب نهايي در شورايعالي شهرسازي و معماري و 6 شهر مشمول نظام طرح هاي هادي مي باشند.
به گزارش اداره ارتباطات و اطلاع رساني راه وشهرسازي استان اصفهان، محمد بنائيان معاون معماري و شهرسازي اداره كل راه و شهرسازي استان اصفهان در جمع خبرنگاران گفت: استان اصفهان با دارا بودن 107 شهر از بزرگ ترين شبكه شهري كشور برخوردار است كه تنوع كاملي از سلسله مراتب طرح هاي شهري و فراشهري را دارد.
وي بيان داشت: از كل 107 شهر استان 101 شهر مشمول نظام طرح هاي جامع هستند كه 98 شهر طرح جامع مصوب و ابلاغ شده دارند و 3 شهر در مرحله تصويب نهايي در شورايعالي شهرسازي و معماري و 6 شهر مشمول نظام طرح هاي هادي مي باشند.
بنائيان اظهار داشت: 27 شهر استان طرح تفصيلي مصوب دارند و 29 شهر در حال تهيه طرح تفصيلي هستند و 27 شهر نيز تامين اعتبارات آن با عقد قرارداد جهت تهيه طرح تفصيلي در سال 98 انجام شده و 18 شهر نيز در دستوركار سال 99 مي باشد.
وي گفت: طرح جامع شهري سياست ها و برنامه هاي كلي شهر را از نظر كاربري ها و مسائل كلي بررسي مي كند و طرح تفصيلي به جزئيات طرح جامع شهري مي پردازد و در نتيجه با تهيه طرح تفصيلي شهرها و تدوين جزئيات در اجرا طرح‌هاي جامع شاهد كاهش آمار قابل‌توجه مراجعات به كارگروه‌هاي تخصصي در آينده خواهيم بود.
معاون معماري و شهرسازي اداره كل راه و شهرسازي استان بابيان اين‌كه نبود نقشه‌هاي پايه ‌يكي از عواملي است كه سبب شده تا نقشه‌هاي جامع همواره داراي اشكالاتي باشند، گفت: يكي از ايراداتي كه در طرح ها ديده شده به نقشه‌هاي پايه بر مي گردد كه قبلا نقشه برداري دقيق نشده و باعث بروز مشكلاتي گرديده كه با بررسي هاي انجام شده اين ايرادات به حداقل خود رسيده است.
تهيه طرح جامع شهري با رويكرد نوين و با مشاركت ذينفعان در اصفهان
بنائيان در ادامه بيان داشت: : يكي از اقدامات شاخص انجام شده در اين حوزه تهيه طرح جامع با رويكرد نوين در اصفهان به عنوان پايلوت در كشور است. اين طرح مسئله محور و مشاركت محور است و با مشاركت مردم تهيه مي شود . در رويكرد جديد برخلاف گذشته اين طرح تنها توسط يك مشاور تهيه نمي‌شود و براي نخستين بار در رويكرد جديد طرح جامع با مشاركت مردم و همه ذي‌نفعان تهيه مي‌شود.
بنائيان با اشاره به تهيه طرح‌هاي جامع نطنز و نائين با رويكرد نوين و مشاركت محور افزود: قراردادهاي هر دو طرح بسته و در مرحله اجرا قرار دارد.
وي با تاكيد بر سياست وزارت راه و شهرسازي بر شناسايي و تصويب بافت‌هاي ناكارآمد، اظهار كرد: در راستاي اجراي سياست‌هاي وزارت متبوع بافت‌هاي ناكارآمد 19 شهر استان به تصويب رسيده است.
بنائيان با اشاره به برگزاري جلسات كميسيون ماده 5 گفت: سال گذشته 199 جلسه و در شش‌ماهه سال جاري 96 جلسه كميسيون ماده 5 در استان برگزارشده و حداكثر انتظار براي هر شهر 3 ماه است كه در هر سال هر شهرستان به طور ميانگين 3 جلسه كميسيون ماده 5 خواهد داشت و در همين راستا 1117 مصوبه در سال‌ 97 وجود داشته كه از اين تعداد 749 مصوبه قطعي شده و در 6 ماه نخست امسال 301 مصوبه بوده كه 272 مورد آنها به تصويب شوراي برنامه ريزي و توسعه استان رسيده است.
وي با تاكيد بر نقش نظارتي معاونت شهرسازي و معماري بر اجرا مواد 34 و 35 قانون سازمان نظام‌مهندسي برساخت‌وسازهاي انجام‌شده، گفت: سال گذشته 387 و در شش ماه نخست سال جاري 196 بازديد از ساخت‌وسازهاي انجام‌شده در استان صورت گرفته است.
اقدام در جهت طرح اقدام ملي ساخت مسكن در استان
معاون شهرسازي و معماري اداره كل راه و شهرسازي استان اصفهان گفت: طبق سياست هاي كلي وزارت راه وشهرسازي در خصوص بحث اقدام ملي ساخت مسكن در استان، حوزه معماري وشهرسازي در تهيه طرح هاي تفصيلي جديد اين نكته را به صورت كامل مد نظر قرار داده تا بتوان در راستاي برنامه هاي ساخت مسكن در حوزه شهرسازي در طرح هاي تفصيلي به آن پرداخته و هماهنگ گردد.
وي در راستاي حفظ حقوق شهروندي و دولت الكترونيك بيان داشت: در صدد هستيم تا براي نخستين بار در كشور با راه‌اندازي سامانه الكترونيك براي اخذ مجوز در جهت تسريع و تسهيل امور و پيگيري مطالبات مراجعين اقدام كنيم.
بنائيان ادامه داد: با راه‌اندازي سامانه الكترونيك متقاضي پس از ثبت درخواست در سامانه به‌صورت شفاف مي‌تواند روند پيگيري استعلام‌ها را رصد كند.لینک اصل خبر در سایت اداره کل راه و شهرسازی استان اصفهان

    منبع خبر

    اداره کل راه و شهرسازی استان اصفهان

    اداره کل راه و شهرسازی استان اصفهان یک سازمان دولتی می باشد

      نظرات