سازمان‌های بین‌المللی حمایت از مرکز منطقه‌ای مدیریت آب شهری را افزایش دهند/ موضوع آب یکی از اصلی‌ترین مسایل منطقه در آینده خواهد بود/ آمادگی ایران برای انتقال دستاوردهای آبی خود به کشورهای منطقه

سازمان‌های بین‌المللی حمایت از مرکز منطقه‌ای مدیریت آب شهری را افزایش دهند/ موضوع آب یکی از اصلی‌ترین مسایل منطقه در آینده خواهد بود/ آمادگی ایران برای انتقال دستاوردهای آبی خود به کشورهای منطقه

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، اسحاق جهانگیری عصر امروز (پنج شنبه) در دیدار با وزرا و مقامات عالیرتبه کشورهای عضو شورای حکام مرکز منطقه‌ای مدیریت آب شهری اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران هیچ محدودیتی برای همکاری با کشورهای منطقه قائل نیست و معتقدیم که مهمترین هدف و رسالت این گونه اجلاس‌ها و توافقات منطقه‌ای فراهم کردن زمینه برای اجرای طرح‌هایی به نفع ملت‌های منطقه است.
جهانگیری با بیان اینکه موضوع مورد بحث اجلاس شورای حکام مرکز منطقه‌ای مدیریت آب یکی از اصلی ترین مسایل منطقه ماست، تصریح کرد: آب در گذشته محور اصلی تمدن شکل گرفته توسط بشریت در کل دنیا بوده و تمام تمدن‌هایی که در مناطق مختلف خاورمیانه شکل گرفته نیز با محوریت آب ايجاد شده است.
معاون اول رییس جمهور افزود: متأسفانه امروز یکی از منازعات مهمی که در بین اقوام در مناطق مختلف و نیز در سطح ملی و منطقه‌ای شکل گرفته پیرامون مسأله آب است.
جهانگیری با تأکید بر این که یکی از مهمترین و دقیق‌ترین راهکارها برای حل منازعات منطقه‌ای و بين‌المللي تعامل و گفت‌وگو است، خاطرنشان کرد: مرکز منطقه‌ای مدیریت آب شهری و دیگر مراکز از این دست می‌تواند بر اساس پیش‌بینی‌هایی که نسبت به این منازعات دارد راهکارهای مناسبي پیدا کند.
معاون اول رییس جمهور تصریح كرد: کشورهای ما عمدتاً در مناطق خشک و نیمه خشک هستند و همگی با مسایلی نظیر خشکسالی و مخاطرات زیست محیطی روبرو هستیم. علاوه بر مشکلات، دخالت‌هایی در این منطقه اتفاق افتاده که مسأله آب را نيز تحت تأثیر خود قرار داده است.
جهانگیری ادامه داد: جنگ‌هایی که در دهه اخیر در این منطقه رخ داده و گروه‌های تروریستی که درگیری‌هایی را در کشورهای مختلف ایجاد کرده‌اند، به زیرساخت‌ها و تأسیسات کشورهای منطقه آسیب‌های زیادی وارد کرده‌اند و این تغییرات چه آنهایی که در اثر دخالت انسان مانند جنگ و يا اجرای پروژه‌های غیرعلمی بوده و چه آنهایی که در اثر مسایل اقلیمی نظیر پدیده ریزگردها ایجاد شده، محیط زیست کشورهای منطقه نظیر ایران، عراق و سوریه را تحت تأثیر قرار داده‌اند.
معاون اول رییس جمهور اضافه کرد: دولت ایران با آگاهی نسبت به این مسأله که آب یکی از اصلی‌ترین موضوعات کشور است و در آینده نیز از مهمترین مسایل ایران و منطقه خواهد بود، اقدامات مهمی را در بخش آب به انجام رسانده است که در اثر همین اقدامات به توانمندی‌های خوبی از نظر فنی، مهندسی و علمی دست یافته است.
جهانگیری ساخت سازه‌های مهم برای آب، احداث سدهای بزرگ، ایجاد شبکه‌های آبرسانی و تأسیسات آب شرب و فاضلاب از جمله اقدامات اجرایی دولت در اکثر شهرها و روستاهای ایران برشمرد و گفت: دولت فعلی ایران که بیش از شش سال از عمر آن می‌گذرد، در نخستین مصوبه خود به مسایل زیست‌محیطی و آب توجه کرد و مصوبه‌ای را برای احیای دریاچه ارومیه به تصویب رساند چرا که این دریاچه تاثیر تعیین کننده‌ای بر زندگی میلیون‌ها انسان در شمال غرب ایران دارد.
معاون اول رییس جمهور افزود: با این که در ابتدای کار بسیاری از مردم نگران بودند که آیا دریاچه ارومیه قابل احیا است یا خیر، امروز با تلاش‌های متخصصان و مدیران ذیربط وضعیت دریاچه نسبت به سال‌های گذشته بهبود یافته و امید فراوانی در مسئولان برای احیای کامل آن ایجاد شده است.
جهانگیری با اشاره به تشکیل کارگروه سازگاری با کم آبی به عنوان دیگر مصوبه دولت تصریح کرد: با تصویب این کارگروه موضوع کم آبی برای ایران به یک موضوع جدی تبدیل شد تا برنامه‌ای متناسب با کم آبی برای مدیریت منابع آب تدوین شود.
معاون اول رییس جمهور مدیریت مصرف منابع آب را از اصلی‌ترین وظایف کارگروه سازگاری با کم آبی برشمرد و اظهار داشت: انتخاب بهترین روش‌ها و فناوری‌ها که براساس آن با مصرف کمتر آب بازدهی بیشتری در مصارف مختلف کشاورزی، صنعت و حتی شرب ایجاد شود از جمله موضوعات در دستور کار این کارگروه است.
جهانگیری ادامه داد: ترویج فرهنگ مصرف صحیح آب در میان مردم از دیگر وظایف کارگروه ملی سازگاری با کم آبی است و هدف این است که همه مردم قدر منابع آب که نعمت خدادادی است را بهتر بدانند و استفاده صحیحی از آن داشته باشند.
معاون اول رییس جمهور با اشاره به اقدامات دولت در بخش آب شهری و روستایی گفت: در بخش آب شهری کارهای مهمی انجام شده به گونه‌ای که 100 درصد جمعیت شهری ایران و 76 درصد جمعیت روستایی از شبکه آب مطمئن، بهداشتی و سالم برخوردار هستند.
جهانگیری در بخش پایانی سخنان خود اظهار داشت: انتظار ما از سازمان‌های بین‌المللی و سازمان‌های فعال در حوزه آب این است که حمایت‌ها و پشتیبانی‌های خود را از اجلاس شورای حکام مرکز منطقه‌ای مدیریت آب شهری افزایش دهند تا طرح‌ها و پروژه‌های تصویب شده در این اجلاس به نحو مطلوب اجرا شود.
رضا اردکانیان، وزیر نیرو نیز در این مراسم با اشاره به این که 16 کشور در سطوح مختلف در دهمین اجلاس ملی شورای حکام مرکز منطقه‌ای مدیریت آب شهری در ایران حضور یافته‌اند گفت: علاوه بر این کشورها تعدادی از نهادهای بین‌المللی، آژانس‌های سازمان ملل و سازمان‌های کمک دهنده و فعال در زمینه آب نیز در این اجلاس حضور دارند.
اردکانیان بهبود کیفیت آب در منطقه، استفاده از تکنولوژی‌های جدید برای آب و فاضلاب و موضوع افزایش آگاهی‌های عمومی در ارتباط با سیل و خشکسالی را از جمله محورهای این اجلاس برشمرد و گفت: تغییرات اقلیمی و بهبود توانایی‌های دست اندرکاران موضوع آب شهری از موضوعاتی بود که مورد بررسی قرار گرفت.
در ادامه این دیدار وزیر آب و انرژی تاجیکستان و نماینده مدیرکل یونسکو نیز هر کدام در سخنانی ضمن قدردانی از میزبانی ایران برای دهمین اجلاس ملی شورای حکام مرکز منطقه‌ای مدیریت آب شهری، به بیان نظرات و دیدگاه‌های خود در خصوص اهمیت مدیریت منابع آب و اهمیت توسعه همکاری‌های عضو شورای حکام مرکز منطقه‌ای مدیریت آب شهری پرداختند.


لینک اصل خبر در سایت وزارت نیرو

  منبع خبر

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

   نظرات