برخورد با آلوده‌كنندگان خاك وظيفه سازمان محيط زيست است

برخورد با آلوده‌كنندگان خاك وظيفه سازمان محيط زيست است

مديركل دفترحفاظت و مديريت زيست محيطي آب و خاك سازمان حفاظت محيط زيست با بيان اينكه قانون حفاظت از خاك يك قانون مترقي است، گفت: بر اساس اين قانون سازمان حفاظت محيط زيست مكلف است تا آلودگي و عوامل آلوده كننده خاك را شناسايي و با آنها برخورد كند.

به گزارش«پارما» از پايگاه اطلاع رساني سازمان حفاظت محيط‌زيست، علي مريدي با بيان اين افزود: بعد از حدود 10 سال پيگيري مستمر اين سازمان، قانون حفاظت از خاك خرداد ماه 98 به دولت ابلاغ شد. خاك يك منبع پايه‌اي است كه در كنار آب و هوا در سلامت و امنيت غذايي كشور تاثير گذار است و با تصويب اين قانون تا حد زيادي از تهديدات تخريب خاك مرتفع مي‌شود.
وي در خصوص قانون حفاظت از خاك و كليات آن تصريح كرد: اين قانون از دو قسمت فرسايش و حفاظت فيزيكي از خاك و آلودگي خاك تشكيل شده كه به ترتيب به سازمان جهاد كشاورزي و سازمان حفاظت محيط زيست محول شده است و در اين قانون بيشتر فعاليت‌ها و صنايع مشمول نظارت سازمان حفاظت محيط زيست هستند.
مريدي نبود قانون حفاظت از خاك را يكي از دلايل فرسايش زياد خاك در كشور دانست و افزود: تاكنون يكي از دلايل فرسايش بيش از حد خاك در كشور ما نبود قانون بود كه منجر به از بين رفتن تالاب‌ها و مراتع مي‌شد كه اين مساله امنيت غذايي و منابع طبيعي را به مخاطره مي‌اندازد.
مديركل دفتر حفاظت و مديريت زيست محيطي  آب و خاك سازمان حفاظت محيط زيست گفت: بر اساس اين قانون سازمان محيط زيست مكلف است تا آلودگي و عوامل آلوده كننده خاك را شناسايي و با آنها برخورد كند و آلوده كننده به جز جريمه‌اي كه بايد پرداخت كند هزينه رفع آلودگي را نيز بپردازد.
وي در پايان ضمن تشكر از نمايندگان گفت: اين قانون، يك قانون مترقي و جامع است و از نمايندگان به دليل تصويب اين لايحه تشكر مي‌كنم و خوشحالم كه جامعه ما به بلوغ محيط زيستي رسيده كه از خاك پاسداري مي‌كند.

لینک اصل خبر در سایت اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان

    منبع خبر

    اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان

    اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان یک سازمان دولتی می باشد

      نظرات