توقف پرداخت وام ۵ میلیونی جعاله/ وام ۲۰ میلیونی خرید مسکن در بلاتکلیفی!

توقف پرداخت وام ۵ میلیونی جعاله/ وام ۲۰ میلیونی خرید مسکن در بلاتکلیفی!

www.BanaNews.irپرداخت وام ۲۰ میلیون تومانی خرید مسکن بانک مسکن نه تنها با گذشت ۱۱۲ روز از سالجاری در بلاتکلیفی به سر می برد، بلکه پرداخت وام جعاله ۵ میلیون تومانی هم حدود ۶ ماه است که متوقف شده است.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) با وجود گذشت ۱۱۲ روز از سالجاری، پرداخت وام ۲۰ میلیون تومانی خرید مسکن توسط بانک مسکن هنوز اجرایی نشده است و شعبات بانک مسکن از پرداخت این رقم به متقاضیان امتناع می کنند.

بانک مرکزی در بسته سیاستی - نظارتی سال ۹۰ بانک مسکن را مکلف به پرداخت وام ۲۰ میلیون تومانی خرید کرده است، این در حالی است که هنوز دستورالعمل نحوه پرداخت واحد خرید مسکن از سوی بانک مرکزی برای اجرا در شعبات بانک مسکن تصویب و ابلاغ نشده است.

۱۱۲ روز گذشت

شعبات بانک مسکن در مراجعات مشتریانی که نوبت سررسید وام خرید آنها رسیده است، اعلام می کنند که هنوز پرداخت این رقم وام به شعبات ابلاغ نشده و رقم پرداختی همان مبلغ ۱۸ میلیون تومان بر اساس بسته سال گذشته بانک مرکزی است.

این در حالی است که سایر بانکهای کشور اعم از دولتی و خصوصی از پرداخت وام خرید مسکن براساس ابلاغیه بانک مرکزی ممنوع شده اند.

بانک مسکن آئین نامه نحوه تسهیلات دهی را تدوین و آن را برای تائید به بانک مرکزی ارسال کرده اما هنوز با گذشت چندین ماه بانک مرکزی پیشنهاد بانک مسکن را تائید و نهایی نکرده است.

بلاتکلیفی سپرده گذاران

آئین نامه مذکور چندین بار بین بانک مسکن و بانک مرکزی رد و بدل شده است، بنابراین شعب بانک مسکن نتوانسته اند وام ۲۰ میلیون تومانی بپردازند.

همین امر بسیاری از شهروندانی را که در این بانک سپرده گذاری کرده اند و موعد پرداخت وام خرید مسکن آنها سررسیده است را در بلاتکلیفی قرار داده است.

این در حالی است که مدیران بانک مرکزی اذعان می کنند که بسته سیاستهای پولی و مالی سال ۹۰ دو روز پیش از آغاز سال جدید از سوی این بانک به بانکهای کشور ابلاغ شده و باید ظرف ۱۵ روز پس از زمان ابلاغ در شعب بانکها عملیاتی می شد.

پرداخت وام ۲۰ میلیون تومانی خرید مسکن در شعبات شهرستانهای کشور نیز هنوز به مرحله عملیاتی نرسیده است.

توقف پرداخت وام جعاله

در عین حال، شعبات بانک مسکن در مراجعه مشتریان برای دریافت وام جعاله ۵ میلیون تومانی مصوب بانک مرکزی عنوان می کنند که اعتباری برای پرداخت وام جعاله ندارند.

یکی از کارمندان شعب بانک مسکن به خبرنگار مهر گفت: از زمستان سال گذشته تاکنون اعتباری برای پرداخت وام جعاله تزریق نشده است و از همان زمان وامی به متقاضیان ارائه نشده است.

وی افزود: بسیاری از متقاضیان دریافت وام جعاله از سال گذشته تاکنون در نوبت دریافت وام جعاله هستند، این در حالی است که از زمستان سال ۸۹ تاکنون که در فصل تیرماه سال ۹۰ قرار داریم، حتی یک فقره وام جعاله پرداخت نشده است.

 

    نظرات