مدارس اصفهان و 11 شهر استان، روز دوشنبه تعطيل است

مدارس اصفهان و 11 شهر استان، روز دوشنبه تعطيل است

مديركل مديريت بحران استانداري اصفهان از تعطيلي مهدهاي كودك‌، پيش‌دبستاني‌ها و همه مقاطع تحصيلي مدارس اصفهان و . 11 شهر ديگر استان در روز دوشنبه 25 آذر به‌دليل استمرار آلودگي هوا خبر داد

به گزارش«پارما» منصور شيشه‌فروش، در گفت و گو با خبرنگار ايرنا اظهار داشت: اين تصميم در جلسه كارگروه اضطرار آلودگي هوا در استانداري به‌دليل افزايش غلظت و انباشت آلاينده‌هاي موجود در هوا گرفته شد .

بنا بر اعلام مركز پايش كنترل كيفي هواي اداره‌كل محيط زيست استان اصفهان، ميانگين شاخص كيفي هوا تا عصر امروز عدد 151 را نشان مي‌دهد كه بيانگر وضعيت بسيار ناسالم هواي اصفهان و 11 شهرستان ديگر استان براي عموم است .

وي گفت: بر اين اساس فردا تمام مهدهاي كودك، واحدهاي پيش دبستاني، دبستان و مدارس متوسطه اول و دوم در نواحي ششگانه شهر اصفهان و بخش جرقويه سفلي، سجزي و شهرستان‌هاي زرين‌شهر، فولادشهر، باغبهادران، فلاورجان، خميني‌شهر، نجف‌آباد، شاهين‌شهر، پيربكران، بُرخوار و مباركه تعطيل خواهد بود .

شيشه‌ فروش يادآور شد: تصميم‌گيري در باره تعطيلي مدارس با هدف ماندن افراد در منازل، انجام و توصيه مي‌شود كه گروه‌هاي حساس و كودكان در روز تعيين‌شده در منزل بمانند و از رفت و آمد در فضاهاي باز خودداري كنند .

مديركل مديريت بحران استانداري اصفهان همچنين به تشديد طرح  كنترل محدوده طرح ترافيك و برخورد با خودروهاي دودزا و فاقد برگه معاينه فني و اعمال قانون توسط پليس راهنمايي و رانندگي تاكيد كرد .

وي همچنين به شهروندان توصيه كرد كه تا حد امكان از وسايط حمل و نقل عمومي، استفاده و تا زمان تداوم پايداري هوا و غلظت آلاينده‌هاي جوي، از ورزش در فضاي باز خودداري كنند .

به گفته وي، واحدهاي ريخته‌گري و توليد گچ و خاك و كوره‌هاي آجرپزي در بُرخوار، اصفهان و شاهين شهر و معادن گچ هم تا آخر هفته جاري تعطيل خواهند بود .

شيشه‌فروش ادامه داد: فعاليت واحدها و صنايع آلاينده مورد تاييد محيط زيست هم تا آخر هفته جاري كاهش پيدا خواهد كرد .

همچنين با توجه به استمرار آلودگي هوا تا حد بالاي 150 پي.پي‌.ام و گزارش هواشناسي و محيط زيست مبني بر استمرار اين شرايط و تشخيص ناسالم بودن شرايط براي شهروندان از سوي معاونت بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي كاشان، مدارس كليه مقاطع و مهدكودك‌ها در شهرهاي كاشان، آران‌وبيدگل و نوش‌آباد نيز تعطيل اعلام شد .

كلاس‌هاي درس ساير مقاطع تحصيلي در ديگر نقاط اين شهرستان‌ها فردا برقرار خواهد بود .

شاخص كيفي هوا (Air Quality Index) ، معياري است كه غلظت تركيب‌هاي مختلف آلاينده موجود در هوا مانند مونوكسيد كربن، دي‌اكسيد گوگرد، تركيب‌هاي نيتروژن‌دار، ازون و ذره‌هاي معلق(كوچك‌تر از 10 و 2.5 ميكرومتر) را كه داراي حدود مجاز متفاوت با واحدهاي مختلف است، به يك عدد بدون واحد تبديل مي‌كند و وضعيت آلودگي هوا را نمايش مي‌دهد .

شاخص كيفي هوا از صفر تا 50 هواي پاك، 51 تا 100 هواي سالم، 101 تا 150 ناسالم براي گروه‌هاي حساس، 151 تا 200 ناسالم براي عموم، 201 تا 300 بسيار ناسالم و 301 تا 500 خطرناك به شمار مي‌آيد .

شهروندان بايد در شرايطي كه آلودگي هوا از مرز سالم عبور مي كند، توصيه‌ها و مراقبت‌هاي بهداشتي و تغذيه‌اي لازم را به كار گيرند .
البته گروه‌هاي در معرض خطر و حساس در مقابل آلودگي هوا شامل كودكان، سالمندان، مادران باردار و مبتلايان به بيماري‌هاي قلبي و ريوي در زمان افزايش غلظت آلاينده‌ها بايد بيش از سايرين مراقب سلامت خود باشند .
تمام افراد بويژه گروه‌هاي حساس و در معرض خطر در زماني كه آلاينده‌هاي خطرناك هوا افزايش مي‌يابد، بايد در صورت امكان از حضور در مكان‌هاي باز خودداري كنند .
افراد داراي بيماري انسداد دستگاه تنفسي، آسم و بيماري‌هاي قلبي - عروقي بيشتر از ديگران بايد نكات ايمني را رعايت و از فعاليت در فضاهاي باز خودداري و در چنين مواقعي در منزل استراحت كنند .
در مواقع يادشده بايد به اندازه كافي از مايعات استفاده و از خوردن غذاهاي آماده در بيرون از منزل و نيز سفرهاي غيرضرور در سطح شهر پرهيز كرد
.

لینک اصل خبر در سایت اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان

    منبع خبر

    اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان

    اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان یک سازمان دولتی می باشد

      نظرات