دعوت سوئیس از ایران برای مشارکت در طرح "صلح آبی" / پیشنهاد ایجاد مرکز همکاری‌ منطقه‌ای شرکت‌های استارتاپی در حوزه آب و آبفا

دعوت سوئیس از ایران برای مشارکت در طرح "صلح آبی" / پیشنهاد ایجاد مرکز همکاری‌ منطقه‌ای شرکت‌های استارتاپی در حوزه آب و آبفا


به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "مارکوس لایتنر" سفیر سوئیس در ایران عصر دوشنبه با حضور در ساختمان وزارت نیرو در نشست با "قاسم تقی‌زاده خامسی" معاون آب و آبفای وزیر نیرو گفت: طرح صلح آبی موقعیتی است که با ابتکار کشور سوئیس برای تبدیل موضوع آب از "مناقشه" به "صلح" در بین کشورهای منطقه خاورمیانه ایجاد شده است.
وی از ایران دعوت کرد تا ضمن قبول عضویت در شورای سیاست‌گذاری و مدیریت این سازوکار، با این طرح همکاری و مشارکت کند.
"قاسم تقی‌زاده خامسی" معاون آب و آبفای وزیر نیرو نیز با اشاره به پیشنهاد ایجاد مرکز همکاری‌ منطقه‌ای شرکت‌های استارتاپی در حوزه آب و آبفا از سوی کشور سوئیس گفت: کشور ایران به‌دلیل تجربه 3000 ساله در مقوله آب، از حیث نیروی انسانی متخصص و تجهیزات مرتبط از ظرفیت بالایی برخوردار است.
وی با اشاره به پیشینه بهره‌گیری ایرانیان از قنات، افزود: حفر قنات در کشور نشان می‌دهد مردم ایران از روزگاران قدیم آب را به شیوه‌های مختلف و ابداعی  استحصال کرده‌اند.
معاون آب و آبفای وزیر نیرو تاکید کرد: معتقدیم ایران با ظرفیت‌ها و پتانسیلی که در این زمینه دارد می‌تواند برای کشورهای دیگر منطقه مفید باشد.
لازم به یادآوری است اخیراً کارگاه آموزشی شرکت‌های استارتاپی در حوزه آب و آبفا با همکاری شرکت مهندسی آب و فاضلاب و موسسه سوئیسی دانش‌بنیان CEWAS در ایران برگزار و طی آن پیشنهاد ایجاد مرکز همکاری‌ منطقه‌ای شرکت‌های استارتاپی در حوزه آب و آبفا با هدف همکاری، بهره‌مندی از تجارب و نوآوری‌های کشورهای منطقه در زمینه آب و آبفا ارائه شد.
قرار است کشور سوئیس موسسه دانش‌بنیان CEWAS را برای همکاری با ایران و سپس دیگر کشورهای منطقه فعال کرده تا ایران به عنوان هاب در این زمینه عمل کند.
لینک اصل خبر در سایت وزارت نیرو

  منبع خبر

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

   نظرات