اجرای شبکه دفع آب‌های سطحی چاره مشکل شهر اهواز است/ ۴۱ درصد طرح جامع فاضلاب اهواز انجام شده است/ شبکه فاضلاب برای جمع‌آوری آب‌های سطحی نیست

اجرای شبکه دفع آب‌های سطحی چاره مشکل شهر اهواز است/ ۴۱ درصد طرح جامع فاضلاب اهواز انجام شده است/ شبکه فاضلاب برای جمع‌آوری آب‌های سطحی نیست


به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "قاسم تقی‌زاده خامسی" شامگاه دیروز سه‌شنبه با حضور در برنامه گفتگوی ویژه خبری با موضوع "بارش‌های سیل‌آسا و بالا آمدن دوباره مشکلات در خوزستان" با اشاره به اینکه اجرای طرح جامع دفع آب‌های سطحی وظیفه وزارت نیرو نبوده و در ارتباط با وظایف شهرداری و وزارت کشور است، افزود: دفع آب‌های سطحی نیاز به شبکه‌ای مجزا بوده که این موضوع در شهر اهواز دیده نشده است و اگر بخواهیم به‌صورت زیربنایی به مشکل شهر اهواز در این زمینه رسیدگی کنیم، می‌بایست روی طرح جامع جمع‌آوری آب‌های سطحی در این شهر تاکید شود.
وی ادامه داد: اگر به فرض اینکه تمامی طرح جامع فاضلاب اهواز هم تکمیل شود، تا زمانی که طرح جامع جمع‌آوری آب‌های سطحی اجرا نشده، با آغاز بارندگی بعدی مشکلات پدیدار خواهد شد، چون مدولی که برای طرح جمع‌آوری در نظر می‌گیریم برای جمع‌آوری آب‌های سطحی نیست، بلکه با هدف جمع آوری فاضلاب خانگی ایجاد شده است.
معاون آب و آبفای وزارت نیرو تصریح کرد: وزارت نیرو وظیفه خودش را در قبال خوزستان و اهواز انجام خواهد داد و ما به وعده خود در این زمینه پایبند هستیم؛ تصور هم این است که مشکل تامین اعتبار نیز برای اجرای طرح جمع‌آوری فاضلاب حل خواهد شد.
تقی‌زاده خامسی با اشاره به اینکه در تهران از ۹ هزار کیلومتر شبکه فاضلاب پیش‌بینی شده و ۶ هزار و ۷۰۰ کیلومتر لوله‌گذاری شده است، اظهار کرد: شبکه فاضلاب اهواز ۲ هزار و ۴۰۰ کیلومتر طول دارد که هزار و ۱۵۰ کیلومتر آن دارای لوله بتنی و مربوط به ۵۰ سال پیش است که قابل استفاده نیست.
وی افزود: در سال ۷۳ شبکه جامع فاضلاب اهواز طراحی شد و قرار بود تسهیلات بانکی به این طرح اختصاص یابد، اما به‌دلیل تأمین نشدن منابع مالی، اجرای این طرح تاکنون به اتمام نرسیده است.
به گفته وی، تصفیه‌خانه شرق اهواز که در این دولت ساخت آن آغاز شد ۹۵ درصد پیشرفت دارد و ساخت تصفیه‌خانه غرب اهواز نیز در صورت باز شدن LC با فاینانس چین دنبال می‌شود.
معاون آب و آبفای وزارت نیرو با بیان اینکه ۴۱ درصد طرح جامع فاضلاب اهواز انجام شده، اما برای ۶۰ درصد باقی مانده به بیش از ۴ هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز است، افزود: اجرای طرح جامع جمع آوری آب‌های سطحی بر عهده شهرداری‌ها و وزارت کشور است. با توجه به اینکه شبکه فاضلاب اهواز برای هدایت فاضلاب شهری طراحی شده است اگر بخواهیم آب‌های سطحی را نیز به این شبکه هدایت کنیم مشکل ایجاد خواهد شد و شبکه جمع آوری فاضلاب پاسخگوی آب‌های سطحی نیست.
تقی‌زاده خامسی با اشاره به اینکه اجرای طرح‌ها وابسته به اعتبارات است، ادامه داد: در حال حاضر حدود ۲۲ پیمانکار در شهر اهواز روی خطوط جمع آوری فاضلاب در حال انجام کار هستند و آبفای اهواز از محل درآمدهای خودش و نه اعتبارات دولتی ۳۵۰ میلیارد تومان برای این کار اختصاص داده است، اما زمانی که اعتبارات داده نشود یا مشکلاتی برای تخصیص وجود داشته باشد طبیعتاً کارها مقداری به تعویق خواهد افتاد.
وی اظهار کرد: بسته‌ای که وزارت نیرو درخصوص حل مشکل اعتبار ارائه و با رئیس جمهور هم مکاتبه‌ای در این زمینه صورت گرفته است، در صورت تامین، کار جمع‌آوری فاضلاب اهواز تا سال ۱۴۰۰ به پیشرفت خوبی خواهد رسید.
معاون آب و آبفای وزارت نیرو با بیان اینکه دولت دوازدهم کارهای بزرگی در خوزستان به‌ویژه در زمینه فاضلاب انجام داده است، گفت: اتمام تصفیه‌خانه شرق اهواز از جمله این اقدامات است. اکنون اقدامات ضروری تصفیه‌خانه غرب اهواز نیز انجام شده، برای آن گشایش LC صورت گرفته و به‌زودی اجرا خواهد شد.
تقی‌زاده خامسی خاطرنشان کرد: اگر همه ما اراده کنیم کار جمع‌آوری فاضلاب اهواز به جاهای خوبی می‌رسد و به تدریج مشکل برطرف خواهد شد.
لینک اصل خبر در سایت وزارت نیرو

  منبع خبر

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

   نظرات