نقش مدیریت شهری در تحقق تاب آوری شهر ها/اجرای طرح دوام در محلات شهر ارومیه

نقش مدیریت شهری در تحقق تاب آوری شهر ها/اجرای طرح دوام در محلات شهر ارومیه

قائم مقام شهردار ارومیه گفت: رویکرد اصلی در تاب آوری شهر ها ، طراحی با آسیب پذیری کمتر و انعطاف پذیری بیشتر برای شهر ها بعد از حوادث است .

به گزارش مدیریت ارتباطات و امور بین الملل شهرداری ارومیه؛  غلامرضا عدل دوست صبح امروز  با حضور در برنامه زنده رادیویی شهریمیز با بیان اینکه کشور ایران جزو 10 کشور حادثه خیز جهان با توجه به شرایط جغرافیایی و اقلیمی حاکم برآن است،  بیان کرد:  از 41 نوع حادثه طبیعی در جهان ، 31 حادثه  در کشور ما روی می دهد که از این میان سیل و زلزله بیشترین سهم را به خود اختصاص داده است .
وی با بیان اینکه کشور ما یک کشور زلزله خیز است، بیان کرد:  کشور مان بر روی خط زلزله جهانی واقع شده است و بر اساس آمارها طی صد سال گذشته، 3 هزارو 500 زلزله در ایران روی داده است  و در واقع در هر بازه زمانی 10 تا 12 سال یک زلزله به بزرگی بیش از 6 ریشتر به وقوع پیوسته است.
عدل دوست گفت:  فوتی های ناشی از زلزله 6 درصد کل تلفات جهان است که این به این معنا است که جمیعت زیادی از مردم ما بر روی گسل زلزله زندگی می کنند.
وی بیان کرد:  این آمار این را نشان می دهد که شهر های ما در برابر زلزله آسیب پذیر است و در این خصوص علاوه بر استحکام سازها، بناها و احداث ساختمان ها برابر ضوابط با رعایت مقررات و استانداردهای لازم ، رعایت اصول ایمنی در داخل ساختمان از اهمیت برخوردار است.
معاون معماری و شهرسازی شهردار ارومیه با بیان اینکه طی سال های اخیر  مقوله تاب آوری شهر ها در توسعه پایدار شهرها مطرح  شده است،  اظهار کرد: رویکرد اصلی در تاب آوری شهر ها ، طراحی با آسیب پذیری کمتر و انعطاف پذیری بیشتر برای شهر ها بعد از حوادث است و اینکه شهر ها پس از حادثه به زیست خود ادامه دهد .
وی با بیان اینکه در مقوله تاب آوری شهر ها یک سری وظایفی بر عهده مدیریت شهری است، بیان کرد: ساماندهی، هماهنگی و تخصیص بودجه سالانه، به روز رسانی اطلاعات، آموزش و آگاهی شهروندان و نظارت و هدایت بر ساخت و سازها در مناطق ایمن  و رعایت مقررات مربوطه، انتقال کاربری جذاب جمیعتی به مناطق امن از جمله وظایف شهرداری است.
قائم مقام شهردار ارومیه با اشاره به فعالیت های شهرداری ارومیه در این راستا، اظهار کرد:  برگزاری کلاس های آموزشی در مدارس با هدف آگاه سازی و آمادگی دانش آموزان درخصوص تخلیه اضطراری، برگزاری طرح دوام طرح واکنش اضطراری محلات در برابر حوادث  در فرهنگسراهای سطح شهر، اجرای رزمایش پدافند غیر عامل در خصوص آمادگی نیروهای شهرداری در مقابله با حوادث، بررسی، مطالعه و شناسایی و آمادگی اماکن اسکان اضطراری جهت اسکان مردم در هنگام زلزله برای اسکان اضطراری در زمان حادثه از جمله اقدامات است.
وی ابراز امیدواری که امید است که هیچ وقت حادثه ای در شهر روی ندهد ولی در صورت بروز حادثه نیروهای شهرداری ارومیه در اماده باش کامل است .

لینک اصل خبر در سایت شهرداری ارومیه

  منبع خبر

  شهرداری ارومیه

  شهرداری ارومیه

  شهرداری ارومیه یک شهرداری در شهر ارومیه می باشد

   نظرات