برگزاری جلسه شورای حفاظت منابع آب و سازگاری با کم آبی استان گلستان

جلسه شورای حفاظت از منابع آب و سازگاری با کم آبی استان با حضور استاندار گلستان، معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار ، مدیر عامل شرکت آب منطقه ای گلستان و سایر اعضا در دفتر استاندار گلستان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای گلستان، این جلسه با موضوع ارائه گزارش آخرین وضعیت منابع آبی استان، بررسی چالش های اجرایی مصوبه هیات وزیران و نیز شیوه نامه اجرایی در خصوص محدودیت منجر به ممنوعیت کشت شالی در استان گلستان و اخذ دیدگاه ها ونظرات اعضای شورا برگزار گردید.
مدیر عامل شرکت آب منطقه ای گلستان در این جلسه اظهار کرد: بارندگی استان گلستان از ابتدای سال آبی تا کنون 105 میلی متر بوده است که بارش سال جاری نسبت به بارش سال قبل 22 درصد کاهش و نسبت به بارش درازمدت 18 درصد کاهش داشته است.
مهندس نظری افزود: آبگیری سدهای مخزنی استان از ابتدای سال جاری تاکنون 70 میلیون متر مکعب که معادل 26 درصد حجم مخازن سدهای استان می باشد و این در حالی است که در سال گذشته میزان آبگیری سدهای استان در مدت مشابه فعلی 27 میلیون متر مکعب معادل 10 درصد حجم مخازن سدهای استان بود.
وی تصریح کرد: استان گلستان 18 هزار و 663 حلقه چاه مجاز و 15 هزار و640 چاه فاقد پروانه مشمول قانون تعیین تکلیف چاه ها دارد که 5 هزار و 137حلقه از این چاه ها تاکنون تعیین تکلیف شده است و 10 هزار و 640 حلقه مابقی نیز، در دست تعیین تکلیف می باشد.
مهندس نظری افزود: همچنین تعداد 6009 حلقه چاه فاقد پروانه در قالب فرم 5 توسط مالکین ثبت نام شده است که صحت سنجی آن ها در قالب آماربرداری سراسری منابع و مصارف آب درحال انجام است.
مدیر عامل شرکت آب منطقه ای گلستان در ادامه به بیان چالشها والزامات اجرایی مصوبه هیئت وزیران و نیز شیوه نامه اجرایی در خصوص محدودیت منجر به ممنوعیت کشت شالی در استان گلستان پرداخت و افزود: براساس نتایج بازدید انجام شده و تعمیم آن به کل چاه ها و نقشه تهیه شده با استفاده از تکنیک دورسنجی سطح کشت شالی در سطح استان از طریق آبهای سطحی و زیرزمینی در سال جاری بیش از 80 هزار هکتار برآورد گردید.

وی ، وقوع سیل فروردین 1398 و آبگرفتگی و غرقابی شدن سطح وسیعی از اراضی استان و درآمد قابل توجه هر هکتار کشت شالی در مقایسه با بقیه کشت ها را از جمله موانع مسیر اجرایی شیوه نامه محدودیت منجر به ممنوعیت کشت برنج در سطح استان گلستان در سال 98 دانست و پیشنهادات شرکت آب منطقه ای را در جهت بهبود اجرای شیوه نامه عنوان نمود، همچنین در این جلسه مصوبات خوبی جهت اجرائی شدن مصوبه هیئت وزیران داشت که از جمله، مقرر گردید که سازمان جهاد کشاورزی استان، فهرست مشخصات ، مالکین، مختصات و نقشه موقعیت مختصات 15 هزار هکتار از اراضی شالیکاری نسقی جنوب استان که از آبهای سطحی مشروب می شود و نیز فهرست 5 هزار هکتار اراضی تحت پوشش آب بندان هایی که در مجوز بهره برداری آن ها کشت شالی و پروانه بهره برداری آن ها به عنوان کشت مجاز قید شده است و اراضی باتلاقی بلافصل دریا که امکان کشت سایر محصولات جز کشت شالی در آن وجود نداشته به شرکت آب منطقه ای گلستان ارسال نماید ، همچنین برآورد واعلام منابع مالی مورد نیاز جهت عملیاتی نمودن شیوه نامه توسط سازمان جهاد و شرکت آب منطقه ای گلستان از دیگر مصوبات این جلسه بود.

لینک اصل خبر در سایت شركت آب منطقه‌ای گلستان

    منبع خبر

    شركت آب منطقه‌ای گلستان

    شركت آب منطقه‌ای گلستان یک سازمان دولتی می باشد

      نظرات