حق‌آبه ۳۸ تالاب مشخص شد/ دریاچه ارومیه به شرایط نرمال نرسیده است


عیسی کلانتری در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در اهواز با بیان اینکه یکی از مهم‌ترین وظایف مدیران محیط زیست گرفتن حق‌آبه تالاب‌ها و محیط زیست است، اظهار داشت: این حق طبیعی محیط زیست بوده و ‌نباید در زمان سیل و بارندگی فقط تامین شود.

وی با بیان اینکه "حقابه تالاب‌ها باید همچون سهمیه آب کشاورزی و آب شهری رعایت شود و در زمان کاهش آب سدها حق نداریم سهم تالاب‌ها را به کشاورزی بدهیم"، افزود:‌ با همکاری وزارت نیرو تاکنون حق‌آبه ۳۸ تالاب مشخص شده است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به کاهش ۴۶ میلیارد مترمکعبی آب تجدیدپذیر کشور تصریح کرد: اگر مدیران دست روی دست بگذارند به‌طور قطع حق‌آبه‌ای به محیط زیست داده نخواهد شد، زیرا در همه جای کشور حتی در استان‌های گیلان و مازندران، تلاش بر گرفتن ‌حق‌آبه‌هاست.

کلانتری درباره وضعیت دریاچه ارومیه تصریح کرد: پارسال نزدیک به ۱۰ هزار میلیارد تومان در دریاچه ارومیه هزینه شد با این حال این دریاچه هیچ‌گاه به شکل واقعی خود که در شرایط عادی ۲۰ میلیارد مترمکعب آب داشته باشد، نرسیده است.

وی درباره برنامه سازمان در احیای دریاچه ارومیه اظهار داشت: از برنامه احیای دریاچه ارومیه، یک و نیم سال در مجموع عقب هستیم.
لینک اصل خبر در سایت سازمان حفاظت محیط زیست

    منبع خبر

    سازمان حفاظت محیط زیست

    سازمان حفاظت محیط زیست یک سازمان دولتی در شهر تهران می باشد

      نظرات