نگران حفظ بنای حمام علی قلی آقا هستیم

نگران حفظ بنای حمام علی قلی آقا هستیم

به گزارش اداره ارتباطات و امور بین الملل شورای اسلامی شهر اصفهان، فریده روشن طی تذکری در صحن علنی شورای اسلامی شهر اصفهان اظهار کرد:  در روزهای گذشته خبر نگران کننده‌ای در میان اهالی اصفهان و به خصوص اصفهان دوستان دهان به دهان منتقل می‌شد. در خبرها آمده است که حمام علی‌قلی آقا اصفهان بنایی که با کاربری موزه مردم شناسی در اجاره شهرداری بود،به تازگی از سوی اداره اوقاف به بخش خصوصی واگذار شد؛ اما این اثر تاریخی معلوم نیست با واگذاری به شخصی که هنوز از سوی اوقاف معرفی نشده است، چه سرنوشتی خواهد داشت.
وی افزود: حمام علی قلی آقا یک بنای صفوی ارزشمند در محله بیدآباد از محله‌های قدیمی اصفهان است که تا اوایل دهه هفتاد کاربری گرمابه داشته اما با شرایط نابسامان تعطیل شد و اوقاف آن را به شهرداری اصفهان اجاره داد. سازمان نوسازی و بهسازی شهرداری اصفهان از سال ۸۳ این بنا را مرمت و به موزه مردم شناسی تبدیل کرد و حالا با گذشت ۱۵ سال اوقاف می‌خواهد این حمام را با اجاره بیشتر به یک شخص حقیقی  واگذار کند. ( به نقل از ایرنا)
این عضو شورای اسلامی شهر اصفهان ادامه داد: در این فرصت نمی‌خواهم به مسائل حقوقی پیرامون قرارداد اجاره این بنا و ادعای شهرداری مبنی بر اجازه بهره برداری از این بنا به صورت 99 ساله بپردازم، چرا که این مساله در تخصص مدیریت امور حقوقی و سازمان فرهنگی است که ابتدا با تاکید بر تعامل و گفت و گو و در مرحله بعد با استناد به قانون این موضوع را حل نمایند.
روشن اضافه کرد: نگرانی از جهت حفظ این بناست. چرا که اینک با تلاش‌های صورت گرفته این بنا به عنوان یک موزه و محلی با کاربری فرهنگی شناخته شده است و در میانه گذر فرهنگی علی قلی آقا مورد توجه گردشگران داخلی  و خارجی قرار می‌گیرد.
این عضو شورای اسلامی شهر اصفهان تاکید کرد: نگرانی اهالی فرهنگی و تاریخ آن است که با واگذاری این بنا به بخش خصوصی، کاربری این بنا نیز تغییر یافته و بدون توجه به هویت و البته ضوابط قانونی این بنا نیز هم چون بسیاری از بناهای تاریخی این شهر به نمادی از تجمل و مصرف گرایی و شکاف طبقاتی تبدیل شود. فراموش نکنیم چنین بناهایی که بخشی از هویت تاریخی و فرهنگی ما هستند نباید با بی توجهی و شاید صرفاً به دلایل مادی به مزایده گذاشته شوند. بگذارید فرهنگ در دل این محله و در این بنا که جلوه‌ای از فرهنگ عامه ایران است به حیات خود ادامه دهد.
لینک اصل خبر در سایت شورای شهر اصفهان

    منبع خبر

    شورای شهر اصفهان

    شورای شهر اصفهان یک شورای شهر در شهر اصفهان می باشد

      نظرات