ویرایش جدید مقررات ملی ساختمان بر مبنای یافته های ملی و بین المللی

ویرایش جدید مقررات ملی ساختمان بر مبنای یافته های ملی و بین المللی


ویرایش جدید مقررات ملی ساختمان بر مبنای یافته های ملی و بین المللی

مهمترین عامل موثر در ایمنی ساختمان‌ها در برابر زلزله، کیفیت مصالح ساختمانی است و اگر مصالح ساختمانی با کیفیت نداشته باشیم نباید انتظار یک ساختمان امن را داشت.
محمد شکرچی زاده معاون وزیر راه و شهرسازی کشور در گفتگوی ویژه خبری با اشاره به زلزله بم به عنوان بزرگترین زمین لرزه با بیشترین خسارات جانی ومالی سالیان اخیر، گفت: حادثه زلزله بم نقطه عطفی بود که مهندسین وتصمیم گیران توسعه کشور، متوجه شدند که از بابت ایمنی جان هموطنان و ساخت وسازها غافل بوده اند.
او افزود: با توجه به این موضوع از آن به بعد استاندارد ۲۸۰۰ (آیین‌نامه طراحی ساختمان‌ها در برابر زلزله) تغییرات شگرفی کرد و باعث شد طراحان ساختمانی نگاه علمی‌تری در این زمینه داشته باشند.
شکرچی زاده هدف سفر خود  را افتتاح و راه‌اندازی دستگاه های شتاب‌نگار عنوان نمود.
او گفت: بسیار خرسندیم که می توانیم با استفاده از تولید ملی وداخلی، دستگاه‌های قدیمی و فرسوده ثبت‌زلزله را به‌روز کرده و مورد استفاده قرار دهیم.
معاون وزیر راه وشهرسازی گفت: باید این موضوع را در نظر داشت که بتوانیم ویرایش جدید مقررات ملی ساختمان را بر اساس یافته‌های ملی و بین‌المللی اعمال و به‌روز‌رسانی کنیم و در مرحله بعد ترویج، آموزش و کنترل لازم در فرایند اجرای ساختمان‌ها با استفاده از مجریان ذی‌صلاح و نظارت مهندسان ناظر را داشته باشیم.
مهندس گلستانی رئیس سازمان نظام مهندسی استان کرمان در این گفتگو  بیان کرد: سازمان نظام مهندسی ساختمان تنها مرجع فنی کنترل‌کننده ساخت و ساز بخش خصوصی است که این نظارت را به وسیله اعضای خود اعمال میکند. البته در این راستا وزارت راه و شهرسازی وفق ماده ۳۵ قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان نظارت عالیه دارد.
وی گفت: نتیجه رعایت مقررات ملی ساختمان، ایمنی در مقابل زلزله است که خوشبختانه در سطح استان در این زمینه بسیار خوب عمل شده است و کسب رتبه برتر کشور در رعایت مقررات ملی ساختمان، مبین این موضوع است.

او افزود: در فرایند احداث بنا متاسفانه استفاده از خدمات مجریان ذیصلاح، علی‌رغم تاکید قانون مغفول مانده بود که به همت هیأت مدیره دوره هشتم و همکاری اداره کل راه و شهرسازی، شهرداری و معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری در اولین گام، استفاده از خدمات اشخاص دارای صلاحیت در اجرای ساختمانها برای ساختمانهای گروه‌های "ج" و " د" از ابتدای شهریورماه سال جاری الزامی شده است.
لینک اصل خبر در سایت سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور

  منبع خبر

  سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور

  سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور

  سازمان نظام مهندسی ساختمان شورای مرکزی

   نظرات